17 روش کاربردی برای پرورش خلاقیت در انسان (بخش دوم)

۱۷ روش کاربردی برای پرورش خلاقیت در انسان (بخش دوم)

شهریور ۲, ۱۳۹۸ نسخه سلامت روان نظرات

اگر بخواهیم تعریفی کوتاه و کلی از خلاقیت داشته باشیم، شاید بگوییم که خلاقیت در واقع فرآیند تولید چیزی است که مورد نیاز ما و ارزشمند باشد. خلاق بودن یعنی اینکه برای مسائل، مشکلات و سوالاتی که پیش می‌آید، یک راه حل جدید و کاربردی پیدا کنیم. این مهارت، محدود به هنرمندان، نوازندگان و نویسندگان نیست. خلاقیت یک مهارت مفید برای همه افراد است که می‌تواند در همه جنبه های زندگی مورد استفاده قرار بگیرد. به بخش دوم مقاله ۱۷ روش کاربردی برای پرورش خلاقیت در انسان خوش آمدید. در این مقاله ۷ مورد دیگر از روش های توسعه خلاقیت ذکر شده است.


۱۱ . یک دفتر خلاقیت برای خود تهیه کنید

یکی از مزایای داشتن یک دفتر ثبت خلاقیت یا هرچیزی که ایده‌های خود را در آن بنویسید، این است که، هر زمان ایده خلاقانه ای به ذهن شما برسد، حتی اگر فرصت دنبال کردنش را نداشته باشید  آن را ثبت خواهید کرد. ایده ها معمولا اگر دنبال نشوند، به زودی یا فراموش می‌شوند. یا انگیزه ای برای دنبال کردن آن ها نخواهد ماند.


۱۲ . افراد خلاق برای رسیدن به اهداف خود نقشه ذهنی ترسیم می‌کنند

نقشه ذهنی یک راه عالی برای اتصال ایده‌ها و انواع پاسخ‌های نوآورانه به سوالات است. با قرار دادن یک کلمه یا موضوع کلیدی در وسط یک کاغذ شروع به ترسیم نقشه کنید. اکنون تمام اصطلاحات و ایده های مربوط به کلمه یا موضوع اصلی را در اطراف آن بنویسید. و با نمودارهای جهت دار به هم متصل کنید.

ترسیم نقشه ذهنی در حالی که شبیه به طوفان فکری است، اجازه می‌دهد ایده ها، راه حل‌ها و افکار مربوط با کلمه کلیدی مرکزی را بصورت بصری و گرافیکی روی یک کاغذ یا تابلو منعکس کنید. با شروع هر کار یا پروژه جدید، ترسیم چنین نمودارهایی می‌تواند به شما کمک کند که محصول نهایی خود را تصور کنید، مشکلات احتمالی را حل کنید و راه‌حل‌های منحصر به فرد ایجاد کنید.


۱۳ . خودتان را به چالش بکشید و فرصت های خلاقیت را ایجاد کنید

افراد خلاق به چند راه حل خلاقانه بسنده نمی‌کنند و همواره خلاقیت خود را به چالش می‌کشند. اگر می‌خواهید که یک فرد خلاق باشید سعی کنید برای حل مشکلات خود دنبال راه حل های خلاقانه و بکر باشید.

لزومی ندارد خود را به زحمت بیاندازید. برای شروع کار، کافی است که برای انجام کارهای عادی خود یک راه حل جدید پیدا کنید. و از روی عادت به انجام برخی از فعالیت های خود نپردازید. کافی است یک راه حل کوچک و ساده پیدا کنید.


۱۴ . از تکنیک کلاه برای افزایش خلاقیت خود استفاده کنید

در این تکنیک جالب شما ۶ کلاه مختلف را بر سر می‌کنید. سر گذاشتن هر کلاه یک معنی و مفهوم دارد. یعنی شما باید از ۶ جهت مختلف به قضایا نگاه کنید. و با در نظر گرفتن همه جهات به مسائل پاسخ دهید. با سر گذاشتن هر ۶ کلاه و بررسی قضایا از همه جهات ایده های بهتری به ذهن شما خطور می کند. و درنتیجه بیشتر از خلاقیت خود استفاده خواهید کرد. افراد مختلف اغلب تنها از یکی دو جهت به بررسی مسائل و قضایا میپردازند. اما ما از شما می خواهیم هر ۶ کلاه را بر سر بگذارید.

  • کلاه قرمز: وضعیت را به صورت احساسی نگاه کنید. احساسات شما به شما چه می‌گوید؟ نسبت به قضیه چه حسی دارید؟
  • کلاه سفید: وضعیت را به صورت عینی نگاه کنید. حقایق چه هستند؟
  • کلاه زرد: از دیدگاه مثبت استفاده کنید. نکات مثبت ماجرا و راه حل شما چه هستند؟
  • کلاه سیاه: از نظر منفی استفاده کنید. کدام قسمت های راه حل کار نمی کند؟
  • کلاه سبز: خلاقانه فکر کنید. ایده های جایگزین چه هستند؟
  • کلاه آبی: به طور گسترده فکر کنید بهترین راه حل کلی چیست؟

۱۵ . برای بهبود و افزایش خلاقیت خود دنبال منابع الهام بخش باشید

گاهی اوقات هر چقدر تلاش می‌کنید چیزی به ذهن شما خطور نمی‌کند. شما سعی می‌کنید که با خلاقیت خود مساله‌ای را حل کنید. اما واقعا چیزی در چنته ندارید. در این مواقع باید از جای دیگری الهام بگیرید. منابع الهام بخش می‌توانند به شما انگیزه بدهند تا پاسخ های منحصر به فردو خلاقانه ای به سوالات، مسائل و اتفاقات داشته باشید.

15 . برای بهبود و افزایش خلاقیت خود دنبال منابع الهام بخش باشید

یک کتاب بخوانید، از یک موزه بازدید کنید، به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید یا در یک بحث جالب با یک دوست شرکت کنید. استفاده از هر استراتژی یا تکنیک خوبی می تواند برای شما موثر باشد.


۱۶ . سناریوهای جایگزین را در نظر بگیرید

زمانی که به یک مشکل برخورد کردید از خود بپرسید “چی میشد اگه….” شما باید همه سناریوهای ممکن را در نظر بگیرید. اگر شما یک رویکرد خاص را انتخاب کنید، نتیجه چه چیزی خواهد بود؟ با نگاه کردن به این گزینه‌ها قبل از اقدام، قادر خواهید بود راه های خلاقانه ای برای حل مشکلات پیدا کنید.


۱۷ . برای اینکه خلاق تر شوید تکنیک گلوله برف (Snowball) را امتحان کنید

آیا تا به حال متوجه این حقیقت شده‌اید که اهداف ناب و عالی، غالبا شما را به سمت اهداف بهتر و بزرگتر سوق می‌دهد؟ یعنی به محض اینکه یک ایده خوب به ذهنتان برسد، کم کم ایده های ناب دیگر از این طرف و آن طرف ایده اصلی، خودشان را نشان می‌دهند.

تکنیک گلوله برفی به ما می‌گوید، زمانی که یک گلوله کوچک برفی را روی یک سراشیبی به پایین هل دهیم، گلوله کوچک کم کم بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود. از این تکنیک برای اهداف و ایده های ناب و شگفت انگیز خودتان استفاده کنید.

اگر احیانا ایده ای دارید که فعلا به درد کار و پروژه شما نمی خورد سعی کنید که ایده را برای خود نگه دارید تا در یک موقعیت مناسب از آن استفاده کنید.


این مقاله در دو بخش نگاشته شده است، لطفا بخش دوم آن را نیز مطالعه بفرمایید.


ترجمه شده از وبسایت: verywellmind.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است