مروری بر طب ورزشی و متخصصان طب ورزش

مروری بر طب ورزشی و متخصصان طب ورزش

آگوست 22, 2019 نسخه متخصص نظرات

طب ورزشی (Sports Medicine) یک شاخه از دانش پزشکی است که بر نحوه آمادگی جسمانی، پیشگیری و درمان آسیب های مربوط به ورزش و تمرینات ورزشی تمرکز دارد. هدف یک متخصص طب ورزشی این است که به مردم کمک کند تا ورزش را با خیال راحت به دور از آسیب های فیزیکی تجربه کنند.

متخصص پزشکی ورزشی با طیف وسیعی از شرایط و مشکلات جسمانی، از جمله آسیب‌های حاد مانند شکستگی، کشیدگی، در رفتگی ها و جابجایی ها مواجه می‌شوند. آنها همچنین آسیب های خطرناک مزمنی از جمله تاندونیت، بیماری های دژنراتیو، و سندرم اورترینینگ را درمان می‌کنند.

پزشکی ورزشی و طب ورزشی شامل ترکیبی از دانش های زیر است:

 • آموزش پزشکی عمومی
 • اصول کاربردی و خاص علوم ورزشی
 • فیزیولوژی ورزشی
 • ارتوپدی
 • بیومکانیک
 • تغذیه ورزشی
 • و حتی روانشناسی ورزشی

تیم پزشکی ورزشی ممکن است شامل متخصصان پزشکی و غیر پزشکی، از جمله پزشکان، جراحان، مربیان ورزشی، روانشناسان ورزشی، فیزیوتراپیست ها، متخصصان تغذیه، مربیان و تمرین دهندگان شخصی باشد.


انواع متخصصین طب ورزشی

متخصص طب ورزشی بر جنبه های پزشکی، درمانی و عملکردی ورزش متمرکز است. این متخصص به طور مستقیم با ورزشکاران در ارتباط است و به آن ها کمک می کند تا عملکرد کلی ورزشی خود را بهبود بخشند.

عنوان متخصص طب ورزشی لزوما به این معنی نیست که متخصص حتما باید یک پزشک باشد. این می تواند به تمام افرادی که به صورت تخصصی از طرق روش های علمی و پزشکی به بهبود عملکرد فیزیکی و سلامت ورزشکاران می پردازند اطلاق شود.

برخی از متخصصان غیر پزشکی درگیر در پزشکی ورزشی عبارتند از:

 • درمانگران فیزیکی یا (Physical therapists) که به ورزشکاران و افراد دیگر کمک می‌کنند تا جراحاتشان بهبود پیدا کند.
 • مربیان ورزشی معتبر که برنامه های توانبخشی را برای کمک به ورزشکاران برای پیشگیری از بروز تروما و آسیب های مختلف حین ورزش ارائه می دهند.
 • متخصصان تغذیه که با مدیریت وزن و تغذیه به ارتقاء فیزیکی یا بهبودی وضعیت جسمی ورزشکاران و افراد دیگر کمک می کنند.

پزشکان متخصص طب ورزشی و فیزیکی

پزشکان پزشکی ورزشی متخصصانی هستند که در تشخیص و درمان آسیب های ورزشی و یا فعالیت های ورزش که با بیماری های خاصی ارتباط دارند می پردازند. در حالی که بسیاری از پزشکان طب فیزیکی و ورزش به طور انحصاری با ورزشکاران کار می کنند، برخی دیگر از آن ها در مطب و دفتر خود مراجعین و بیماران مختلف در زمینه تخصص خود را ویزیت می کنند.

اکثر پزشکان طب ورزشی با شرایط غیر عادی و مشکلات مربوط به بافت عضلانی و اسکلتی بیماران خود روبرو هستند. برخی دیگر از این متخصصان در واقع جراحان و متخصصان ارتوپدی هستند که تصمیم گرفته اند تمرکز خود را بر درمان آسیب های ناشی از ورزشی تمرکز کنند.

به غیر از عضلات، استخوانها و جراحات رایج ورزشی، یک پزشک پزشک طب ورزشی، به برخی از شرایط مربوط به ورزشکاران می پردازند. برخی از این شرایط و مشکلات عبارتند از:

 • آسیب مغزی و سایر آسیب های سر
 • بیماری های مزمن یا حادی مانند آسم، دیابت یا فشار خون بالا
 • مشکلات تغذیه، مکمل ها، کمک های ارگونومی، و مسائل مربوط به عملکرد
 • پیشگیری از آسیب
 • امورات مربوط به ریکاوری در ورزشکاران بیمار و مجروح

انواع متخصصین طب ورزشی

به طور کلی، پزشکان پزشکی ورزشی تمایل دارند درآمد بیشتری کسب کنند تا از همتایان غیر متخصص خودشان درآمد بالاتری داشته باشند. طبق نظر اداره ارزیابی جراحات آمریکا،  جراحان ارتوپدی متخصص در پزشکی فیزیکی و ورزش ۱۰۰ هزار دلار بیشتر از جراحان ارتوپدی که در تمورات غیر ورزشی فعالیت میکنند درآمد دارند.


روانشناسان ورزشی

روانشناسی ورزشی شاخه ای خاص از روانشناسی است که بر نیازهای ذهنی و عاطفی ورزشکاران و علاقمندان به ورزش تمرکز دارد. محبوبیت روانشناسی ورزشی روز به روز در میان ورزشکاران در حال افزایش است. زیرا مشکلات متعدد ناشی از تداخل ورزش و زندگی روزمره را به کمک این روانشناسان مدیریت می کنند. برخی از تیم های ورزشی حرفه ای بطور معمول برای بهبود وضع روحی و روانی بازیکنان خود اقدام به استخدام روانشناسان ورزشی می کنند.

روانشناس ورزشی به تیم های ورزشی برای رقابت یا غلبه بر چالش های عاطفی که مانع عملکرد موفق بازیکنانشان می شود کمک می کنند. از آنجایی که ورزشکاران با استرس های منحصر به فرد مواجه می شوند، یک روانشناس ورزشی می تواند به مدیریت و کاهش اضطراب کمک کند. و تمرکز را به شیوه های که مخصوص ورزش آنها است، بهبود بخشد. آنها از انواع ابزار و مهارت های روانشناسی (از جمله روان درمانی، مدیریت استرس و هدف گیری) برای کمک به ورزشکار برای حفظ تعادل احساسی قوی در حین رقابت، یا بهبودی از آسیب شدید ورزشی استفاده می‌کنند.


نکات پایانی از وبسایت نسخه

رشته پزشکی ورزشی یا طب ورزشی به طور مداوم در حال رشد است و انواع متخصصان مورد نیاز برای کار با ورزشکاران همچنان به رشد و افزایش دانش خود ادامه خواهند داد. زیر شاخه هایی از ورزش های پزشکی شامل:

 • تشخیص پیشرفته (مانند ابزار ارزیابی آسیب دیدگی ورزشی که توسط انجمن ملی فوتبال استفاده می شود)
 • فن آوری های توانبخشی (مانند درمان پلاسما با پلاکت و تسریع بهبود زخم ها)
 • و درمان های سلول های بنیادی برای بازسازی غضروف مفصلی و عضله اسکلتی شکل گرفته است و همچنان در حال پیشرفت هستند.

با وجود چنین متخصصانی ورزشکاران و مردمی که فعالیت های منظم ورزشی دارند می توانند با خیال راحت به پیشگیری از بروز آسیب و درمان مشکلات متعدد خود بپردازند.


ترجمه شده از وب سایت: verywellfit.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است