چه پزشکان و متخصصانی می توانند لوپوس را درمان کنند؟

چه پزشکان و متخصصانی می توانند لوپوس را درمان کنند؟

مرداد ۲۸, ۱۳۹۸ نسخه لوپوس نظرات

چه دکتری لوپوس را درمان می‌کند؟ یکی از رایج‌ترین سوالات برای کسانی که با لوپوس دست به گریبان هستند، همین سوالی است که ما مطرح کردیم. طبق معمول بیشتر بیماران به دلیل اینکه اطلاعات بسیار اندکی در رابطه با مشکل خود و کسانی که می‌توانند به او کمک کنند دارند، در روند درمان با مشکلاتی مواجه می‌شوند. وبسایت نسخه این مشکل را حل کرده و به شما کمک خواهد کرد، که برای درمان مشکل خود، یک متخصص لوپوس خوب پیدا کنید. پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.


روماتولوژیست ها (متخصصین بیماری های خود ایمنی)

به طور معمول، لوپوس توسط متخصص روماتولوژی درمان می‌شود. روماتولوژیست ها در اصل یک متخصص داخلی یا متخصص اطفال هستند، که در تشخیص و درمان آرتروز و سایر بیماری های مفاصل، ماهیچه ها و استخوان ها، و نیز برخی بیماری های خودایمنی، از جمله لوپوس و آرتریت روماتوئید تخصص دارند. (قبل از اینکه تخصص روماتولوژی بگیرند)


تیم درمان سلامتی شما

ما قصد داریم برای شروع درباره روماتولوژیست صحبت کنیم که از نخستین کسانی است که میتواند به شما در درمان و مدیریت علایم این بیماری کمک کند. اما در اصل کسانی که به شما کمک میکنند تا سالم شوید و سلامتی خود در این وضعیت را حفظ کنید شامل یک تیم کامل از پزشکان و مشاغل مربوط به سلامت و درمان هستند.

همه این متخصصان ممکن است نقش خاصی در مدیریت بیماری داشته باشند، اما اغلب روماتولوژیست شما، به عنوان هسته اصلی تیم درمانی شما عمل می‌کند. یعنی کسی که تمام تیم مراقبت های بهداشتی شما را هماهنگ می‌کند.


سایر پزشکانی که لوپوس را درمان می‌کنند

لوپوس می تواند تقریبا در هر عضو از بدن تاثیر بگذارد و شما ممکن است نیاز به یک متخصص در آن منطقه خاص داشته باشید. علاوه بر این، شما ممکن است نیاز به متخصصانی داشته باشید که می توانند به شما در دستیابی به محدودیت های بیماری شما و یا تظاهرات عاطفی بیماری کمک کنند. در واقع علاوه بر متخصص لوپوس اصلی شما که روماتولوژیست است، تعدادی دیگر متخصص لوپوس به شما کمک می‌کنند. برخی از متخصصانی که می توانند در تیم درمان شما باشند عبارتند از:


متخصص قلب

برای مدیریت و درمان مشکلات قلبی افراد مبتلا مانند میوکاردیت لوپوس و پرکاردیت لوپوس


پولمونولوژیست یا متخصص ریه

متخصص ریه برای برخی از مشکلاتی که برای ریه افراد مبتلا به لوپوس به وجود میاید به این افراد کمک می کند.


متخصص غدد درون ریز

برای مدیریت مسائل مربوط به تیروئید، عملکرد آدرنال یا سایر مسائل غدد درون ریزی که بیمار را درگیر خود میکند.


متخصص کلیه و مجاری ادراری

برای مدیریت مسائل مربوط به کلیه و عملکرد  کلیه ها افراد مبتلا به لوپوس مانند نفریت لوپوس.


متخصص گوارش

برای مسائل مربوط به دستگاه گوارش


هماتولوژیست یا متخصص خون شناسی

برای مسائل مربوط به شمارش سلول های خونی و وضعیت بافت خون


ایمونولوژیست یا متخصص ایمنی شناسی

ایمونولوژیست های بالینی، پزشکانی هستند که به طور فزاینده ای در درمان لوپوس دخالت دارند.


متخصص پوست یا درماتولوژیست

بثورات به دنبال لوپوس، بسیار رایج است و بسیاری از مردم یک متخصص پوست را به عنوان بخشی از تیم درمانی خود در نظر می‌گیرند. در برخی از مراکز پزشکی بزرگ، ممکن است یک متخصص پوست پیدا کنید که بصورت اختصاصی می تواند مشکلات لوپوس بر روی پوست و بافت های مربوط را درمان کند.


متخصص مغز و اعصاب

یک متخصص مغز و اعصاب ممکن است بخشی از تیم شما باشد تا بتواند در بروز علائم سیستم عصبی مربوط به لو پوس مداخله کند.


متخصص توانبخشی

طبق علائم خاص شما، ممکن است یک درمانگر توانبخش یا فیزیوتراپیست برای کاهش درد و سفتی مفاصل و عضلات به شما کمک کند. متخصصان فیزیوتراپی کسانی هستند که در توانبخشی و بازیابی فرم نرمال فیزیکی بدن تخصص دارند. آن‌ها برای کمک به بهبود و افزایش هماهنگی فیزیکی بدن به موفقیت برنامه جامع توانبخشی تلاش می‌کنند. درمان‌های توانبخشی می‌توانند کیفیت زندگی افراد مبتلا به بیماری های مزمنی مانند لوپوس افزایش دهند.


پزشک عمومی

بعضی از افراد مبتلا به بیماری لوپوس علاوه بر یک متخصص لوپوس حرفه ای از کمک های یک پزشک عمومی طی پروسه درمان خود کمک میگیرند. پزشک مراقبت های اولیه با طیف وسیعی از مشاغل که به درمان بیماران کمک می کنند ارتباط دارد. به طور کلی، بسیار مهم است که حتما به دنبال یک پزشک مراقبت اولیه باشید.


پزشک عمومی


متخصصان سلامت روان

بسیاری از افراد مبتلا به بیماری لوپوس به یک روانشناس یا روانپزشک برای مدیریت شرایط روحی و روانی خود هستند. بیماری‌لوپوس علاوه بر درگیر کردن شرایط فیزیکی می تواند باعث بروز برخی شرایط ناخوشایند روانی شود، که تنها با کمک از یک متخصص سلامت رواان قابل کنترل است. بروز هر دو مشکل اضطراب و افسردگی در افرادی که مبتلا به لوپوس هستند، رایج است. و در صورت بروز اضطراب و افسردگی مداخله یک روانشناس یا روانپزشک ضروری خواهد بود.


متخصص نازایی

اگر با وجود بیماری‌لوپوس قصد باردار شدن دارید و یا می خواهید صاحب فرزند شوید، متخصص لوپوس شما را به یک پریناتولوژیست (متخصص بارداری با ریسک بالا) ارجاع دهد تا طی بارداری شما را زیر نظر بگیرید.


ترجمه شده از وبسایت: verywellhealth.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است