دکترها و متخصصانی که به درمان سرطان پستان کمک می‌کنند

دکترها و متخصصانی که به درمان سرطان پستان کمک می‌کنند

مرداد ۲۱, ۱۳۹۸ نسخه سرطان پستان نظرات

طبق اعلام انجمن سرطان آمریکا (ACS)، در سال ۲۰۱۶ حدود ۲۴۶۶۶ مورد سرطان سینه تهاجمی تنها در ایالات متحده وجود داشته است. اگر شما نیز از جمله بانوانی هستید که به این سرطان مبتلا شده اید، احتمالا یک تیم پزشکی و درمانی دارید. مجموعه تیم درمانی و کسانی که در درمان شما نقش دارند، شامل یک پزشک عمومی و مراقبت های اولیه و تعددی از متخصصین مختلف است. در این مقاله قصد داریم که به معرفی تخصص های پزشکی بپردازیم که در رمان سرطان سینه نقش بسیاری مهمی دارند.


پزشک مراقبت های اولیه یا پزشک عمومی (Primary care physician)

اگر متوجه یک توده در سینه خود شده باشید، اولین گام این است که در اسرع وقت با پزشک عمومی ملاقاتی داشته باشید. پزشک مراقب‌های اولیه، ممکن است بتواند در طول معاینه فیزیکی و آزمایش های روتین دیگر، جزییات مشکل پستان شما را پیدا کند.

یک پزشک مراقبت اولیه نمی‌تواند سرطان سینه را تشخیص دهد، اما می‌تواند پس از ارزیابی های اولیه شما را به متخصصان مربوطه و کارامد معرفی کند. متخصصانی که در این مرحله توسط پزشک عمومی به بیمار معرفی می شوند عبارتند از:

  • متخصص انکولوژی
  • برخی از جراحان
  • رادیولوژیست
  • انکولوژیست
  • متخصص رادیوتراپی
  • تکنولوژیست رادیوتراپی

قبل از اینکه نزد هر کدام از مشاغل مرتبط بالا بروید سعی کنید که اطلاعات کاملی از شرایط حال حاظر خود را یادداشت کنید. سابقه پزشکی خود و سابقه خانوادگی، داروهای مصرفی، سابقه بستری و حساسیت های خود را در یک برگه کاغذ یادداشت کنید. همچنین تمام اطلاعات، تشخیص ها و تصاویر پزشکی مرتبط را با خود به همراه داشته باشید.


انکولوژیست (Oncologist)

انکولوژیست یک پزشک است که متخصص در تشخیص و درمان انواع سرطان است. متخصص انکولوژی برای پیشگیری یا اثبات و رد سرطان سینه درخواست برخی آزمایشات و تصویر پزشکی را خواهد کرد. انکولوژیست پس از تaخیص، بهترین راه حل های درمانی را برای درمان سرطان پستان ارائه خواهد داد. برخی از روش های درمانی شامل جراحی، شیمی درمانی، رادیو تراپی یا ترکیبی از این ها است. علاوه بر همه این ها یک انکولوژیست شما را به متخصصان و مشاغل مرتبط با درمان ارجاع خواهد داد.


رادیولوژیست (Radiologist)

رادیولوژیست یک پزشک است که متخصص در استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، اسکن کامپیوتری توموگرافی (CT) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای تشخیص بیماری‌ها است.

تکنولوژیست با انجام غربالگری های منظم مخصوصا ماموگرافی سرطان پستان را تشخیص خواهد داد. سپس یک رادیولوژیست نتایج آزمایشات تصویربرداری را از تکنولوژیست پرتو شناسی گرفته و آن ها را تفسیر میکند. متخصص رادیولوژیست درباره نتایج تصویربرداری با پزشک معالج شما همکاری میکند.


جراح انکولوژیست (surgical oncologist)

یک جراح انکولوژیست، پزشکی است که اقدام به انجام عمل جراحی برای حذف تومورها و توده های سرطانی میکند. اگر عمل جراحی لامپکتومی یا ماستکتومی مورد نیاز باشد، جراح انکولوژیست غالبا شما را به یک متخصص مغز و اعصاب ارجاع میدهد تا ارزیابی های نهایی را انجام دهد. جراح انکولوژیست با کمک جراحی لامپکتومی یک تومور سرطانی را از بین می برد. و با انجام عمل جراحی ماستکتومی کل بافت پستان را بر می‌دارد.


متخصص رادیوتراپی انکولوژی (Radiation oncologist)

اگر متخصص انکولوژیست تشخیص دهد که برای درمان سرطان سینه نیاز به استفاده از رادیوتراپی است، او شما را به یک متخصص رادیوتراپی انکولوژی ارجاع می‌دهد. متخصص رادیوتراپی انکولوژی یک رادیولوژیست است که متخصص در استفاده از پرتوهای تابشی برای درمان سرطان است.


جراح پلاستیک (Plastic surgeon)

همانطور که گفته شد، بسته به نظر متخصص انکولوژیست، شما ممکن است تحت عمل جراحی لامپکتومی یا ماستکتومی قرار بگیرید. چنانچه عمل جراحی توصیه شده برای شما ماستکتومی یا حذف کلی بافت سینه باشد، میتوانید به یک متخصص جراحی پلاستیک مراجعه کنید. جراح پلاستیک علاوه بر حذف سینه می تواند در عمل بازسازی پستان به شما کمک کند.

جراح پلاستیک (Plastic surgeon)

در طی جراحی بازسازی پستان، جراح پلاستیک با استفاده از ایمپلنت مصنوعی یا بافت بخشی از بدن خود شخص، اقدام به شکل دهی به سینه زن می کند. همچنین گزینه هایی برای بازسازی نوک پستان و آرئولا وجود دارد. جراحی بازسازی پستان معمولا بعد از عمل جراحی ماستکتومی توصیه می شود.


مشاور ژنتیک (Genetic counselor)

اگر یکی از بستگان شما مثل مادر، خواهر خاله یا عمه شما سابقه ابتلا به سرطان سینه را داشته باشند، بهتر است که با یک مشاور ژنتیک صحبت کنید. مشاور ژنتیک تعدادی آزمایش برای شما خواهد نوشت که برای تشخیص جهش ژنی یا مسائل ژنتیکی مفید خواهند بود.

یک مشاور ژنتیک نمی‌تواند سرطان شما را تشخیص دهد، اما می تواند اطلاعاتی برای کمک به شما در رابطه با درک خطرات ناشی از سرطان و مسائل ژنتیکی در اختیارتان قرار دهد.


نکات پایانی از وبسایت نسخه

میزان موفقیت و درمان سرطان پستان بسته به زمان تشخیص و مرحله سرطان متفاوت است. کلیدی ترین اقدام تشخیص به موقع سرطان است. معمولا سرطان پستان از سن ۴۰ تا ۴۵ سال شروع می شود. اطلاع از اینکه چه پزشکانی می توانند به شما کمک کنند و اینک باید نزد چه پزشکانی بروید بسیار مهم است. شما با اطلاع از پزشکانی که به درمان سرطان کمک می کنند از سردرگمی نجات پیدا می کنید و به روند درمان خود کمک می‌کنید.


ترجمه شده از وبسایت: healthline.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است