با متخصص باریاتریک یا چاقی بیشتر آشنا شوید

با متخصص باریاتریک یا چاقی بیشتر آشنا شوید

خرداد ۱۵, ۱۳۹۹ نسخه متخصص نظرات

پزشکی باریاتریک (Bariatric Medicine) شاخه ای از دانش  پزشکی است که با مطالعه، درمان و پیشگیری از چاقی به بیماران مختلف کمک می کند. واژه باریاتریک از کلمه باریریکس (baryrics) به معنای سنگین یا بزرگ گرفته شده است.  و متخصص باریاتریک یا متخصص چاقی به کسی گفته می شود که وضعیت افراد چاق را مدیریت کرده و در کاهش وزن به آن ها کمک می کند.  به طور کلی هدف این شاخه پزشکی دستیابی به وزن ایده آل و کاهش وزن است.

 

 

بیشتر ارائه دهنده های مراقبت های بهداشتی و پزشکان، می توانند در باریاتریک تخصص داشته باشد، اما لزوما به عنوان یک متخصص باریاتریک و یا جراح چاقی شناخته نمی‌شوند. برای مثال متخصص تغذیه، کسی است که به بیماران در پیشگیری یا غلبه بر چاقی کمک می‌کند و با ارائه مشاوره و برنامه عملی به لاغری کمک می کند. اما لزوما یک متخصص چاقی نیست.

بطور کلی واژه “bariatrics” در ارتباط با بخشی از دانش پزشکی است که چاقی را به کمک گزینه های جراحی درمان می کند. اما باریاتریک تنها محدود به جراحی نیست و قبل از اقدام به جراحی، متخصص چاقی انواع روش های درمانی و غیر جراحی را امتحان می‌کند.

 


روش های درمان غیر جراحی برای چاقی

متخصصان چاقی به طور معمول در خط اول کاهش وزن و سلامتی افراد تلاش می کنند. آن ها شیوه های غیر جراحی را در دستور کار خود قرار می دهند. تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از روش های غیر جراحی یا غیر تهاجمی، برای چاقی معمولا کوتاه مدت هستند. و در دراز مدت جواب نمیدهند. زیرا با توجه به عوامل متعددی، افراد دوباره شروع به وزن گیری می کند. در واقع روش های غیر جراحی، بازگشت پذیر هستند. درحالی که بسیاری از شیوه های جراحی غیر قابل بازگشتند.

مداخلات اولیه که توسط متخصص چاقی صورت می گیرد، ممکن است شامل رژیم های غذایی کنترل شده، برنامه های تمرینی اختصاصی و درمان های رفتاری سخت برای تنظیم و رفع عادات بد غذا خوردن باشد.

متخصص چاقی یا متخصص باریاتریک برای کمک بیشتر به بیماران خود، برخی از داروها را تجویز می کند. تعدادی از رایجترین داروهایی که توسط این متخصص برای افراد چاق تجویز می شود عبارتند از: (توجه نید که بدون توصیه پزشک به هیچ عنان نباید دارو مصرف کرد. این بخش تنها برای اطلاع رسانی و افزایش آگاهی شما است نه بیشتر)

  • لورکاسرین (lorcaserin): با فعال کردن گیرنده سروتونین که فعالیت روده را کنترل می کند باعث کاهش اشتها میشود.
  • اکسناتید (exenatide): برای درمان دیابت نوع ۲ مورد استفاده قرار می گیرد، اما همچنین می تواند کاهش وزن شود.
  • متفورمین (metformin): متوفورمین در بیماران دیابتی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو می تواند با کاهش مقدار گلوکز تولید شده توسط کبد، و افزایش جذب کلوگوز در ماهیچه باعث کاهش وزن شود.
  • فنترمین یا توپیرامات (phentermine and topiramate): ترکیبی از محرک اشتها و ضد تشنج است و به نظر می رسد باعث کاهش وزن می شود.
  • ارلیستات (orlistat): این دارو با مهار کردن برخی از آنزیم های پانکراس که به جذب چربی کمک می کنند، باعث کاهش و یا متوقف شدن جذب چربی در روده می شود.

جراحی چاقی

جراحی باریاتریک در واقع همان جراحی چاقی است، یکی از شاخه های پزشکی است که به درمان شرایط سخت افراد چاق با بیماری های خاص می پردازند. جراحان باریاتریک بایستی پس از اتمام دوره جراحی عمومی، به آموزش های بیشتر و یادگیری تکنیک های مناسب برای جراحی چاقی می پردازند. آن ها پس از گذراندن آموزش های پیشرفته و تخصصی مدرک دریافت می کنند. و میتوانند به انجام عمل جراحی بپردازند. جراحی باریاتریک به طور کلی در افرادی با شاخص توده بدنی ۴۰ یا بیشتر صورت می گیرد.

 


حدس میزنیم از این مطلب هم خوشتون بیاد

متخصص جراح لاغری کیست؟ + توضیحات عمل لاغری با فیلم


متخصص چاقی و باریاتریک از چه شیوه های جراحی برای لاغری شدن استفاده می‌کند؟

  • باندینگ قابل تنظیم معده (Adjustable gastric banding): این روش جراحی به صورت لاپاروسکوپی انجام می شود. و شامل استفاده از یک باند سیلیکونی موقت است که اندازه معده را محدود می‌کند.
  • جراحی بای پس معده (Gastric bypass surgery): یکی از شایع ترین اعمال جراحی لاغری است که با نام روکس-ان-وای نیز شناخته میشود.
  • بالون معده (Gastric balloon): یک روش حداقل تهاجمی، که شامل قرار دادن یک بالون کوچک در داخل است. بالون معده فضای معده را کاهش می دهد. و باعث سیری زودرس و کاهش اشتها خواهد شد.
  • گاسترکتومی اسلیو (Sleeve gastrectomy): این تکنیک جراحی چاقی با نام اسلیو معده نیز شناخته می شود. جراح چاقی حدود ۸۵ درصد از بافت معده باعث کاهش اشتها، لاغری و سیری زود رس میشود.
  • باندینگ عمودی معده (Vertical banded gastroplasty): شامل به هم دوختن بخشی از معده بصورت دائمی است تا فضای کمی برای مواد غذایی وجود داشته باشد.

باریاتریک


نکات پایانی از وبسایت نسخه درباره متخصص باریاتریک و چاقی

متخصص باریاتریک یک تخصص و حرفه نسبتا جدید است، که در درمان جراحی و غیرجراحی چاقی موفق عمل کرده است. انتظار می رود پیشرفت شیوه های جراحی باریاتریک برای مقابله با چاقی باعث بهبود سریع بیماران چاق در آینده شود.

متخصص چاقی برای افرادی که چاق هستند، انواع درمان های مختلف از جمله مداخلات غذایی و روش های جراحی را توصیه می کنند. البته این جراحان برای افرادی که چاق هستند و مایل به از دست دادن چربی اضافی خود هستند، گزینه های زیادی پیشنهاد می کنند.


ترجمه شده از وبسایت: verywellhealth.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است