9 روش درمانی طبیعی برای درمان بیخوابی

۹ روش درمانی طبیعی برای درمان بیخوابی

تیر ۳۱, ۱۳۹۸ نسخه اختلالات خواب نظرات

بیخوابی به مشکلی اطلاق می‌شود که در آن شخص قادر به فرو رفتن در خواب نیست و مدت زمان خواب او بسیار کوتاه است، به طوری که بارها از خواب بیدار می‌شود. محققان سعی دارند بی‌خوابی را به عنوان یک بیماری مرتبط با روان و مغز معرفی کنند. روش‌های مختلفی برای درمان بی خوابی وجود دارد که ما در این مقاله به ۹ روش کاملا طبیعی برای درمان این مشکل پرداخته‌ایم.

۱ . کمی زودتر به تخت خواب بروید

ساده‌ترین راه برای اینکه بهتر بخوابید این است که زودتر هم به تخت خواب بروید. یک ساعت قبل از حالت معمول خوابتان، به تخت بروید و با آرام کردن محیط و بستن چشم‌های خود، منتظر خواب باشید.

1 . کمی زودتر به تخت خواب بروید


۲ . نور مصنوعی تکنولوژی‌ها

یکی از ریشه‌های مشکل بی خوابی در بیشتر مردم، ایجاد اختلال در چرخه خواب به وسیله نور آبی مصنوعی متسع شده از وسایل و تکنولوژی‌ها است. موبایل‌ها، تلوزیون‌ها و کامپیوتر‌ها، ساعت‌های هوشمند و نورهای تزئینی و …. باعث اختلال در مغز و عدم ترشح مناسب ملاتونین می‌شوند. زمانی که ملاتونین بطور طبیعی و کامل ترشح نشود دچار مشکل در خواب و بی‌خوابی خواهیم شد. ار مشکل بیخوابی دارید برای درمان آ« کمتر در و عرض نور آبی قرار بگیرید.

2 . نور مصنوعی تکنولوژی‌ها


۳ . ورزش

این یکی از بهترین و رایگان‌ترین درمان بیخوابی است است. تحقیقات گسترده نشان داده که افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند، خواب بهتری دارند. لزومی ندارد هر روز ورزش کنید. بهترین شیوه ورزش کردن که هم کارساز باشد و هم منظم، اختصاص دادن ۳ یا ۴ جلسه یک تا ۲ ساعته در روز برای ورزش و حرکات منظم فیزیکی است.

3 . ورزش


۴ . معجزه آفتاب صبحگاهی در درمان بیخوابی

شاید تاثیر گذارترین راه برای اینکه یک خواب خوب و راحت داشته باشید این باشد که هر روز صبح از خواب بیدار شوید و آفتاب صبحگاهی را با تمام وجود دریافت کنید. آفتاب صبحگاهی مکانیزم ها و سازوکارهای بدن شما را روشن می‌کند و باعث می شود روز خوبی پشت سر بگذارید. و هنگام شب خواب آرامتری پیش روی شما باشد.

4 . معجزه آفتاب صبحگاهی در درمان بیخوابی


۵ . تاثیر تاریکی در درمان بیخوابی

هنگام شب و در تاریکی، بدن هورمون ملاتونین را ترشح می‌کند که در تنظیم خواب مشارکت دارد. و بدن را وادار به استراحت و انجام فرآیندهای بازسازی می‌کند. قبل از خواب بهتر است که نور اتاق ملایم باشد و هنگام خواب چراغی روشن نباشد. توصیه شده که ذز نگاه کردن به مانیتورها و نمایشگرها قبل از خواب خودداری کنید. نور صفحات گوشی‌های همراه، تب لت ها و مانیتورهای بزرگتر مانع بزرگی در به خواب فرو رفتن محسوب می شوند. حتی نور چراغ هایی که در خیابان روشن هستند اگر به صورت نقطه ای در دید شخص باشند مانع از به خواب رفتن افراد بیخواب می شود.

5 . تاثیر تاریکی در درمان بیخوابی


۶ . کاهش مصرف کافئین

همه از تاثیرات کافئین روی بدن آگاه هستند و بیشتر مرد برای اینکه سرحال باشند از مواد کافئین دار استفاده می کنند. اما شاید کمتر کسی بداند که میزان اثر و مدت زمان آن در بدن چقدر است. اثرات کافئین قادر است تا ۲ یا ۳ ساعت در بدن باقی بماند. به گونه ای که از این مدت زمان تنها ۱۰ تا ۲۰ دقیقه اوج اثر خود را روی بدن می گذارد و در این بازه شما سرحالتر هستید.

اگر به مدت ۲ یا سه ساعت قبل از خواب قهوه، چایی یا هر ماده کافئین داری مصرف کنید قطعا مانع از به خواب رفتن شما خواهد شد. سعی کنید برای درمان بیخوابی خود، مواد کافئین دار را صبح یا قبل از ظهر مصرف کنید و هنگام شب به هیچ عنوان این مواد را نخورید.

6 . کاهش مصرف کافئین


۷ . برای درمان بیخوابی دمنوش‌های گیاهی بنوشید

بابونه از دیرباز به عنوان یک گیاه دارویی مورد استفاده قرار می گرفته. چای بابونه می‌تواند به آرام کردن اعصاب، مبارزه با اضطراب و همچنین به عنوان یک آرام بخش برای بسیاری از افراد تجویز شود.

به نظر میرسد که رشیه والرین کمک می کند تا افراد زودتر به خواب فرو بروند. دمنوش والرین یک راه کاملا طبیعی برای کمک به تسریع در خوابیدن است و می تواند شیوه مناسبی برای درمان بیخوابی باشد.

7 . برای درمان بیخوابی دمنوش‌های گیاهی بنوشید


۸ . حمام گرم را امتحان کنید

یک راه طبیعی دیگر برای درمان بیخوابی استفاده از دوش آب گرم است. یکی از علایمی که میتواند شما را به خواب ترغیب کند گرما است. گرما استراحت و آرامش به سیستم عصبی می دهد. قبل از خواب با آب گرم دوش بگیرید تا سیگنال هایی به مغز ارسال شود و بدن را برای خواب بهتر و راحت تر آماده کند.

8 . حمام گرم را امتحان کنید


۹ . اتاق خود را خنک نگه دارید

خیلی ساده است. وقتی شما میخوابید به طور طبیعی دمای بدن شما کاهش پیدا می کند. با توجه به این که فعالیتی ندارید و تقریبا در استراحت مطلق قرار دارید در نتیجه سوخت و ساز بدن و دمای بدن نیز کاهش پیدا می کند. بنابراین برای اینکه زودتر بخوابید بهتر است دمای اتاق و خانه را کاهش دهید. افرادی که دچار بیخوابی هستند برای درمان بیخوابی می توانند دمای اتاق خود را بین ۱۶ تا ۲۱ درجه سانتیگراد حفظ کنند.

9 . اتاق خود را خنک نگه دارید

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است