15 راه برای جلوگیری از افسردگی (بخش دوم)

۱۵ راه برای جلوگیری از افسردگی (بخش دوم)

تیر ۳۰, ۱۳۹۸ نسخه افسردگی نظرات

در جامعه ای زندگی می‌کنیم که بروز انواع اختلالات افسردگی، شیوع بسیاری پیدا کرده است. لازم است برای مدیریت و کنترل افسردگی اقدامات جدی انجام شود. حتی باید قبل از ابتلا به هر نوع افسردگی با راه‌کارهایی به جلوگیری از افسردگی کمک کرد تا بعدها با مشکلات متعدد این عارضه روانی دست به گریبان نشویم. این مقاله ادامه مقاله‌ای است که در آن به معرفی راه‌کارهای جلوگیری از افسردگی پرداخته‌ایم. در ادامه، ۷ روش دیگر برای پیشگیری از ابتلا به افسردگی توضیح داده شده است.

۸ . دوری از افراد و رابطه‌های سمی

بعضی اوقات با آدم هایی برخورد می‌کنیم که فقط باعث می‌شوند حس بدی نسبت به خود و زندگی داشته باشیم. این‌ها آدم‌هایی هستند که از وجود ما استفاده می‌کنند، تا حس بهتری داشته باشند و به نوعی باعث آزار ما شوند. حتی ممکن است از ما و اعتبار ما سوء استفاده کنند. این اشخاص در اصطلاح انسان‌های سمی هستند. و رابطه با آن‌ها نیز با نام رابطه سمی شناخته می‌شود. برای جلوگیری از افسردگی حتما از این افراد و رابطه‌های سمی دوری کنید.

8 . دوری از افراد و رابطه‌های سمی


۹ . غذای مقوی بخورید

تحقیقات اخیر نشان داده است که مصرف منظم یک رژیم غذایی با چربی بالا می‌تواند اثرات مشابهی مانند استرس مزمن داشته باشد. که منجر به افسردگی می‌شود. علاوه بر این، یک رژیم غذایی ناسالم می‌تواند بدن شما را از وجود مواد مغذی حیاتی که برای حفظ سلامت جسمی و روحی لازم هستند محروم کند.

برای جلوگیری از افسردگی توصیه‌های زیر را درباره رژیم غذایی بخوانید:

 • خوردن وعده‌های متعادل با پروتئین کم و مقدار زیادی میوه و سبزیجات.
 • کاهش غذاهای با قند زیاد و چربی بالا.
 • غذاهای تراریخته یا فرآوری شده را از رژیم غذایی خود را تا آنجا که ممکن است حذف کنید.
 • امگا ۳ را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

9 . غذای مقوی بخورید


۱۰ . وزن ایده‌آل و استاندارد خود را حفظ کنید

چاقی می‌تواند منجر به کاهش ‌نفس شود، به ویژه هنگامی که مجبور باشید قضاوت‌ها و انتقادات دیگران را بشنوید. ارتباط مستقیمی بین چاق بودن و افسردگی وجود دارد. یک نظرسنجی ملی نشان داد که ۴۳ درصد از بزرگسالان مبتلا به افسردگی، چاق بودند. علاوه بر این، بزرگسالان مبتلا به افسردگی بیشتر احتمال دارد که نسبت به دیگران دچار چاقی شوند. برای جلوگیری از افسردگی حتما وزن خود را کم کنید و از سوی دیگر اگر لاغری مفرط دارید به بهبود وزن خود کمک کنید

10 . وزن ایده‌آل و استاندارد خود را حفظ کنید


۱۲. مدیریت بیماری‌های مزمن

افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن خطر ابتلا به افسردگی را بیشتر از سایرین احساس می‌کنند. بیماری مزمن چیزی نیست که بتوان از آن دور شد اما با مدیریت صحیح آن می‌توان به جلوگیری از افسردگی کمک کرد. برای مدیریت بهتر بیماری‌های مزمن باید:

 • اگر وضعیت یا علائم بیماری بدتر شود، با دکتر خود مشورت کنید.
 • برنامه مراقبت از خود را با دقت دنبال کنید.
 • داروهای خود را مصرف کنید و تغییرات شیوه زندگی را به توصیه متخصصان اعمال کنید.

12. مدیریت بیماری‌های مزمن


۱۳. کاهش مصرف الکل و مصرف مواد مخدر برای جلوگیری از افسردگی

استفاده بیش از حد از الکل و مصرف هر گونه مواد مخدر نه تنها با شما را با خطرات بالاتری از ابتلا به افسردگی همراه می‌کند، بلکه خطر پیشرفت آن را نیز بالا می‌برد. مصرف الکل را محدود کنید و هر گونه مصرف مواد مخدر را متوقف کنید.

از آنجا که ترک مصرف الکل در بعضی موقعیت‌های اجتماعی دشوار است، می‌توانید:

 • به جای نوشیدن الکل معجون های اشتها آور تهیه کنید که اشتهای شما را زیاد می‌کند. وقتی سیر شوید میل به مصرف مشروبات الکلی در شما کم می‌شود.
 • برنامه ریزی و ترتیب دادن مهمانی هایی که در آن ها الکل سرو نمی‌شود.
 • مصرف آبلیمو و لیموناد را بیشتر کنید

کاهش مصرف الکل و مصرف مواد مخدر


۱۴ . سیگار نکشید

سیگار کشیدن و افسردگی می‌توانند یکدیگر را تجدید کنند. برای جلوگیری از سیگار کشیدن و در نتیجه کمک به جلوگیری از افسردگی می‌توانید:

 • دلایلی برای ترک سیگار انتخاب کنید. و هر بار که وسوسه شدید سیگار بکشید به آن دلایل فکر کنید.
 • زمان هایی که سیگار می کشید را شناسایی کنید و در آ« تایم خود را به چیزی سرگرم کنید.
 • از دوستانتان برای ترک سیگار کمک بگیرید.

14 . سیگار نکشید


۱۵. برای عوامل دیگری که منجر به افسردگی می شوند برنامه بریزید

عوامل زیادی باعث افسردگی و عود آن می‎شوند. عواملی که فکر می‌کنید در ابتلای شما به افسردگی نقش دارند را شناسایی کنید و برای جلوگیری از افسردگی با آن‌ها مقابله کنید.  برای مثال ممکن است سالگرد فوت کسی که دوستش دارید باشد، مشکل فرزندتان در مدرسه باشد، ابتلای همسرتان به بیماری باشد و ….

راه حل هایی برای کنار آمدن و پشت سر گذاشتن موقعیت های ذکر شده را پیدا کنید تا با کمترین آسیب بتوانید با جلوگیری از افسردگی زندگی معمولی و آرامی داشته باشید.

15. برای عوامل دیگری که منجر به افسردگی می شوند برنامه بریزید

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است