تفاوت بین پردازش شنوایی و درک شنیدن چیست؟

تفاوت بین پردازش شنوایی و درک شنیدن چیست؟

جولای 10, 2019 نسخه گفتاردرمانی نظرات

پردازش شنوایی به نحوه تشخیص و تفسیر صدا در مغز انسان اشاره دارد. این مهارت شامل توانایی در:

  • شنیدن گفتار و دیگر صداها فرد مبتلا به اختلال پردازش شنوایی کاملا از صداها آگاه است. اما مغز او به طرز غیرمعمولی این صداها را خنثی می کند.
  • تفاوت بین صداها یا کلمات مشابه. به عنوان مثال، پردازش شنوایی به فرد کمک می کند تا تفاوت بین صدا ها در هر زمان بشنود.
  • صداهای مهم را از صدای پس زمینه جدا کنید این چیزی است که یک فرد در یک اتاق شلوغ قادر به تمرکز بر روی چیزی است که فردی در کنار او می گوید.
  • به یاد آوردن و درک آنچه شنیدید این به این معناست که حتی یک دستورالعمل ساده مانند “اون گل رو بردار” سخت خواهد بود به دنبال ممکن است یک نفر به اشتباه آن را به عنوان “اون پل رو بردار.” تفسیر کند.

درک گوش دادن شامل تفکر بالاتری نسبت به پردازش شنوایی است. درک شنوایی توصیف توانایی فرد برای درک معنای کلمات که می شنود. این اصطلاح کارشناسان برای اینکه چگونه مغز ما زبان گفتاری را درک می کند، استفاده می شود.

تفاوت بین پردازش شنوایی و درک شنیدن چیست؟

به طور خلاصه، پردازش شنوایی به شخص اجازه می دهد صدای کلمات را رمزگشایی کند. درک شنیداری به او اجازه می دهد که معنای کلمات را درک کند.

اگر فکر می کنید فرزند شما با هر کدام از این مسائل درگیر است، باید یک تیم حرفه ای با هم کار کنند تا مشکل را دقیقا مشخص کنند. این تیم چند رشته ای باید شامل ، یک آسیب شناسی زبان گفتاری و یک متخصص شنوایی باشد.


با تشکر از: سارا سلحشوری – آسیب شناس گفتار و زبان

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است