جراح دهان و فک و صورت

جراح دهان و فک و صورت

جولای 19, 2019 نسخه متخصص نظرات

آیا تا به حال یک اورژانس دندانپزشکی جدی داشته‌اید؟ منظور ما فقط شکستن چند دندان در دهان یا خونریزی شدید از لثه نیست. منظور ما قرار گرفتن در یک شرایط اورژانسی شدیدتر و فراتر از این حالت‌ها است. هر چند که اگر آسیب وارده شدید و اورژانسی باشد، احتمال خونریزی از لثه و شکستن تعدادی دندان نیز ممکن است، هم‌زمان با آسیب‌های دیگر، برای بیمار اتفاق بیافتد. این موارد اورژانسی اغلب در تصادفات شدید، صدمه در ورزش‌هایی مثل هاکی روی یخ یا ورزش‌های پرشی اتفاق می‌افتند. هنگامی که دهان، فک و صورت شما آسیب می‌بیند به صورت اورژانسی تحت عمل جراحی، زیر تیغ جراح دهان و فک و صورت قرار خواهید گرفت.


جراحی دهان و فک و صورت چیست؟

هر عارضه‌ای که باعث صدمه جدی به ناحیه صورت، خصوصا در نواحی فک و صورت و گردن و دهان شود، در این حوزه قابل درمان خواهد بود. در روش‌های جراحی، پوست برش داده می‌شود و با تکنیک‌های خاصی مشکلات و آسیب‌ها برطرف خواهند شد.


جراح دهان و فک و صورت چه کارهای انجام می‌دهد؟

احتمال ابتلا به سرطان در بیمارانی که در دهان یا اطراف آن، بیماری‌های خاصی مانند کیست یا ضایعه غیرطبیعی دارند بالا است. در صورت بروز سرطان در هر بخش از دهان یا صورت، مشکلات بسیار زیادی گریبان بیمار را خواهد گرفت. اگر سلول‌های سرطانی، فک را درگیر کنند، برای مبارزه با سرطان شاید جراح دهان و فک و صورت مجبور باشد بخشی از فک را بردارد. و بعدها آن را به روش جراحی جایگزین و ترمیم کند. برای بازسازی فک تکنیک‌های خاصی مورد نیاز است که جراح به خوبی با آن‌ها آشنا است.

البته این جراحان تنها با بیماری‌ها و پروسیجر‌های جراحی بزرگ و جدی مواجه نیستند. برخی ممکن است برای مشکلاتی با درجات اهمیت کمتر به این جراحان مراجعه کنند. برای مثال شخصی که در حرکت فک خود دچار مشل است و نمی‌تواند فک خود را به درستی حرکت دهد، کاندید عمل جراحی اصلاح مفصل تمپورومندیبولار (temporomandibular joint surgery) خواهد بود.

پاسخ کوتاه به عنوان این بخش، این است که جراحان این تخصص، بسیاری از مشکلات و عارضه‌های مربوط به فک و صورت و دهان را درمان و جراحی می‌کنند. و با اصطلاح و ترمیم دفورمیتی های صورت، ظاهر بیمار را تا جایی که ممکن است به حالت طبیعی برمی‌گردانند. شاید طیف وسیعی از آسیب‌های ناگهانی و اورژانسی به دست جراح دهان و فک و صورت درمان شود. بخش اعظم بیماران در این حوزه، ترومایی هستند. برای مثال بیماران ممکن است در یکی از گروه‌های زیر جای بگیرند:

  • بیماران تصادفی
  • بیماران ورزشکار
  • بیمارانی که از ارتفاع سقوط کرده‌اند
  • بیمارانی که در یک نزاع و درگیری بوده‌اند
  • و …

جراح دهان و فک و صورت بیشتر از هر کسی آموزش دیده تا در برابر شرایط اورژانسی و بحرانی مناسب‌ترین عکس‌العمل‌ها را انجام دهد. در نتیجه مدیریت بحران در این رشته یکی از ملزومات حمایت از بیمار و شرایط است.

جراحی دهان و فک و صورت چیست؟

با این وجود، این رشته تخصصی توانایی پشتیبانی و حمایت از شرایط غیر بحرانی و غیر  اورژانسی را نیز دارد. متخصص دهان و فک و صورت می‌بایست از طیف وسیعی از آسیب ها و بیماری‌ها در چهار قسمت حساس و کلیدی بدن مطلع باشد:

  • گردن
  • صورت
  • فک
  • و دهان

یکی از شایع‌ترین عمل‌های جراحی در این رشته، کشیدن دندان است گاهی اوقات این عمل اضطراری نیست، بلکه یک اقدام پیش‌گیرانه برای جلوگیری از بروز مشکلات بعدی در دندان است.

برخی از بیماری‌ها و آسیب‌های ناحیه صورت ممکن است به این نوع جراحی نیاز داشته باشند. افرادی که شکاف کام و لب (اصطلاحا لب شکری) دارند، می‌توانند از جراح دهان و فک و صورت برای درمان و اصلاح مشکل کمک بگیرند. این جراح می‌تواند تغییر شکل ایجاد شده در صورت، بر اثر حادثه، آسیب و تروما را به حالت طبیعی بازگرداند. هر چند که بسیاری از افراد برای انجام عمل‌های زیبایی نیز ممکن است به آن‌ها مراجعه کنند. یکی دیگر از مراجعان به این جراحان، افرادی هستند که به‌طور مادرزادی و از بدو تولد، دارای بدشکلی یا دفورمیتی بخش‌های از فک و صورت هستند.

از آن جایی که فک، دهان و صورت هم شامل بافت نرم و هم بافت سخت می‌شود، جراح دهان و فک و صورت باید بداند که چگونه مسائل و آسیب‌های بافت سخت و نرم را درمان کند.  این جراح حرفه‌ای باید در مناطق حساسی مانند لثه‌ها و ساختارهای سخت مانند فک و قسمت‌هایی از گردن کار کند. به عنوان یک جراح دهان و فک و صورت باید تمام مسائل مربوط به دندان‌ها، و پروسیجرهای دندانپزشکی، طب عمومی و تکنیک‌های متنوع جراحی را یاد گرفت. و درک کاملی از آن‌ها داشت. تا بتوان در این زمینه‌های حساس مشغول به کار شد.


ویزیت شدن توسط یک متخصص دهان و فک و صورت

در یک دنیای معمولی و در حالت ایده آل، افراد فرصت کافی دارند تا به پزشک یا متخصص در هر زمانی و بیشتر بصورت دلخواه مراجعه کنند و مشکل خود را برطرف کنند. اما متاسفانه این حالت برای مشکلات شدید و ناگهانی که برای صورت پیش می‌اید فرق می‌کند. افرادی که غالبا دچار آسیب به سر و گردن می‌شوند، با حالت فیزیکی و روحی خیلی بدی با جراح دهان و فک مواجه می‌شوند و اغلب تعیین قرار ملاقانت از قبل صورت نگرفته است.

اما حتی در این حالت هم نباید نگران باشید. مهم این است که این جراحان با فراگیری مهارت‌های مرتبط در این حوزه، بهترین کسی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند تا درمان شوید و یا حتی زنده بمانید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است