کمبود ویتامین A - هشت نشانه و علامت کمبود ویتامین آ

کمبود ویتامین A – هشت نشانه و علامت کمبود ویتامین آ

تیر ۱۶, ۱۳۹۸ نسخه مقالات نظرات

ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که برای انجام بسیاری از مکانیزم‌های بدن، از جمله بینایی مناسب، سیستم ایمنی قوی، تولید مثل و سلامت پوست بسیار مهم است. در حالی که کمبود ویتامین A در کشورهای توسعه یافته نادر است، بسیاری از مردم در کشورهای در حال توسعه به اندازه کافی ویتامین A مصرف نمی‌کنند.

کسانی که در معرض بیشترین خطر کمبود ویتامین آ قرار دارند زنان باردار، مادران شیرده، نوزادان و کودکان هستند. برخی از بیماری‌ها مانند فیبروز کیستیت و اسهال مزمن ممکن است خطر کمبود آن را افزایش دهند. در ادامه ۸ نشانه و علائم کمبود ویتامین A توضیح داده شده است.

خشکی پوست

وجود ویتامین A برای ایجاد و ترمیم سلول‌های پوست مهم است. همچنین به دلیل دارا بودن برخی خصوصیات این ویتامین به مبارزه با برخی از التهابات پوستی کمک می‌کند. کمبود ویتامین A باعث ایجاد اگزما و سایر مشکلات پوستی می شود. اگزما شرایطی است که موجب خشکی، خارش و التهاب پوست می‌شود.

خشکی چشم

مشکلات چشم یکی از معروف‌ترین مسائل مربوط به کمبود ویتامین A هستند. در موارد شدید کمبود ویتامین آ احتمال کوری و حتی از بین رفتن قرنیه نیز وجود دارد. یکی از اولین نشانه‌های کمبود ویتامین آ خشکی چشم یا عدم توانایی تولید اشک است. بچه‌های کوچک در هند، آفریقا و آسیای جنوب شرقی که به میزان بسیار اندکی ویتامین A مصرف می‌کنند در معرض خطر ابتلا به خشکی چشم هستند.

شب کوری

کمبود شدید ویتامین A می‌تواند به شب کوری منجر شود. چندین مطالعه نشان داده است که تعداد زیادی از افراد مبتلا به کمبود ویتامین آ در کشورهای در حال توسعه با شب کوری مواجه هستند.

ناباروری

کمبود ویتامین A می‌تواند منجر به ناباروری در مردان و زنان شود. این ویتامین برای انجام تولید مثل در مردان و زنان و همچنین در رشد مناسب نوزادان ضروری و دخیل است. اگر مشکل باروری و باردار شدن دارید یکی از دلایل می‌تواند کمبود ویتامین A باشد. مطالعات نشان می‌دهد که موش‌های صحرایی با کمبود ویتامین آ در دوران بارداری دچار مشکل می‌شوند و ممکن است جنین ناقص و زودهنگام به دنیا بیاید.

تاخیر در رشد

کودکانی که با کمبود ویتامین آ مواجه هستند ممکن است به درستی رشد نکنند. زیرا ویتامین A برای توسعه مناسب بدن انسان ضروری است. مطالعات متعدد نشان داده است که مصرف مکمل‌های این ویتامین به تنهایی و یا با مواد مغذی دیگر، می‌تواند رشد را بهبود بخشد.

عفونت‌های گلو و قفسه سینه

عفونت‌های مکرر، به ویژه در گلو یا قفسه سینه، ممکن است نشانه‌ای از کمبود ویتامین A باشد. مصرف مکمل‌ها ممکن است به بهبود عفونت‌های دستگاه تنفسی کمک کند. همچنین برخی از تحقیقات نشان داده که مصرف مکمل در حدود ۸ درصد از کودکان باعث بروز عفونت بیشتر در دستگاه تنفسی شده است. پزشکان توصیه کرده‌اند که مکمل‌ها فقط باید به کسانی که به کمبود واقعی دچار هستند داده شوند.

تاخیر در التیام زخم‌ها و جراحات

ویتامین A باعث ایجاد کلاژن (یک مولفه مهم برای داشتن پوست سالم است) می‌شود. زخم‌هایی که پس از آسیب یا جراحی به خوبی درمان نمی‌شوند ممکن است نشان دهنده کمبود ویتامین A در فرد باشد. تحقیقات نشان می دهد که مصرف ویتامین آ بصورت موضعی روی پوست و همچنین به شکل خوراکی می‌تواند باعث تقویت پوست شود.

مطالعه‌ای در موش صحرایی نشان داد که ویتامین A خوراکی باعث بهبود تولید کلاژن در پوست این جانوران می‌شود. تحقیقات بیشتری در موش صحرایی نشان داد که درمان پوست با ویتامین A موضعی برای جلوگیری از زخم‌های مرتبط با دیابت موثر به نظر می‌رسد تحقیقات در انسان نتایج مشابهی را نشان می‌دهد. مردان سالمند که زخم‌ها را با ویتامین آ موضعی درمان می‌کردند، در مقایسه با مردان که از کرم استفاده نمی‌کردند به میزان ۵۰٪ بهبود زخم سریع‌تری داشتند.

آکنه و کمبود ویتامین A

از آنجا که این ویتامین باعث رشد و ترمیم پوست می‌شود و با التهابات پوستی مبارزه می‌کند. می‌توان از آن برای درمان آکنه نیز استفاده کرد. مطالعات متعددی نشان داده است که کمبود ویتامین آ باعث ایجاد آکنه روی سطح پوست می‌شود. ویتامین A موضعی و خوراکی ممکن است آکنه را درمان کند. تحقیقات نشان می دهد که کرم هایی حاوی ویتامین A می توانند تعداد ضایعات آکنه را به میزان ۵۰ درصد کاهش دهند.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است