وعده های رنگین

وعده های رنگین

خرداد ۴, ۱۳۹۸ نسخه تغذیه سالم نظرات

آیا به دنبال راه آسان تری برای سالم بودن می گردید؟ سبزیجات و میوه های رنگارنگ را به رژیم خود اضافه کنید. رنگدانه های طبیعی که میوه ها، سبزیجات، و دیگر مواد غذایی را رنگین می کند مواد غذایی در مقیاس میکرومتر است. غذاهای رنگارنگ برای شما مغذی تر و سالم تر هستند. افرادی که وعده های غذایی رنگارنگ می خورند ریسک دیابت، سکته، حمله قلبی، سرطان و دیگر بیماری های خطرناک را کاهش می دهند.

اما قبل از اضافه کردن رنگ های مختلف به وعده غذایی تان، باید بدانید که چه ماده مغذی با چه رنگ متفاوتی در ارتباط است؟


زرد و نارنجی

میوه ها و سبزیجات نارنجی، مثل پرتقال، زردآلو، هویج، کدو و سیب زمینی رنگشان را از کاروتنوئید می گیرند که یکی از آنتی اکسیدان های مهم به حساب می آید. بعضی کاروتنوئید ها مثل بتا کاروتن، توسط بدن به ویتامین A تبدیل می شود.

مصرف مقادیر چشمگیری از غذای با کاروتنوئید خطر حمله قلبی را تا ۳۶ درصد در شما کاهش می دهد. این در مورد وقتی که کلسترول بالایی دارید نیز صدق می کند.


قرمز

میوه و سبزیجات قرمز رنگ لیکوپن آنتی اکسیدان دارند. آنتی اکسیدان ها به جلوگیری از آسیب سلولی کمک می کنند که خود دلیلی بر این امر است که خوردن مقدار زیاد گوجه، چغندر، توت فرنگی و انگور قرمز خطر سرطان را در شما کاهش می دهد.


سبز

سبز رنگ زندگی است. میوه و سبزیجات سبزرنگ رنگشان را از کلروفیل می گیرند. با این حال بسیاری از این غذاهای سبز دیگر مواد غذایی هم مثل فولات و لوتئین دارند. کمبود فولات، که به طرز عجیبی کاملا متداول است، باعث بیماری های قلبی عروقی و هاضمه می شود. کمبود لوتئین هم باعث دید ضعیف چشم می شود.

اگر مواد غذایی سبز به میزان لازم نیم خورید، بیشتر کلم بروکلی، اسفناج و کاهو را به رژیم غذایی خود وارد کنید.


آبی و بنفش

درست مانند میوه و سبزیجات قرمز، آبی و بنفش هم رنگی است که از آنتوسیانین ها گرفته می شود. تحقیقات غذایی نشان داده است که رنگدانه های آنتوسیانین توانایی محافظت در برابر بیماری های مختلف را دارد. این رنگدانه ها به افزایش طول عمر، سلامت گردش خون بهتر، جلوگیری از سرطان و حافظه بهتر مرتبط اند. اگر میخواهید از این مزایا بهره مند شوید، بلوبری، تمشک و بادمجان بخورید.


سفید

وقتی به وعده های رنگارنگ فکر می کنیم کمتر به فکر سبزیجات و میوه های سفید می افتیم. با این حال، این رنگ سفید حاوی آنتی اکستین است که جزو موارد مهم برای سلامتی به حساب می آید. غذای سفید منبع خوبی از پتاسیم است که جزو مواد لازم بدن است.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است