سندروم روده تحریک پذیر

سندروم روده تحریک پذیر

می 22, 2019 نسخه سندرم روده ی تحریک پذیر نظرات

عدم اطلاعات و یا حتی اطلاعات متناقضی درباره سندروم روده تحریک پذیر یا IBS وجود دارد. دلیل آن بیشتر به خاطر این واقعیت است که نشانه ها در هر فرد نسبت به فرد دیگر متفاوت است و پزشکان واقعا علت اصلی آن را تشخیص نمی دهند. سندروم روده تحریک پذیر یک شرایط دردناک است که روی روده بزرگ اثر گذاشته و باعث می شود تا یک درد شکمی دائمی، گاز و کم آبی تجربه شود. در حالی که اکثر مردم نشانه های متوسط تا پیشرفته دارند، برای بعضی افراد نشانه ها به طرز عجیبی شرایط ناتوان کننده ای را به وجود می آورد. این موارد روی ۲۰ درصد از جمعیت اثر گذاشته و دومین دلیل است که افراد قادر به رفتن به مدرسه و کار نیستند (اولین دلیل سرماخوردگی است).

IBS هیچ نشانه آشکاری مثل عفونت، پلیپ بینی یا تومور ندارد. پس با فرایند ها شناسایی می شود. و در حالی که نشانه ها می تواند با داروی کم آبی، ملین ها، داروی درد عصبی و آنتی بیوتیک درمان شود، با رژیم و تغییر سبک زندگی نیز قابل درمان است.

محرک های خود را مشخص کنید

دنبال کردن رژیم و نوشتن برنامه غذایی آسان ترین راه برای درک این مورد است که کدام یک از غذاها باعث درد شکم یا گاز می شود. بیشتر حمله ها وقتی اتفاق می افتد که شما تازه غذا خورده اید. پس فهمیدن این که چه چیز باعث علایم شما می شود کار سختی نخواهد بود. در نظر داشته باشید که محرک های غیرغذایی هم وجود دارد که یکی از شایع ترین آن ها استرس است. اگر فکر می کنید بعضی از نشانه های شما ناشی از استرس است، باید به دنبال روش های کاهش استرس مثل مشاوره و ورزش کرده باشید.

خوردن یک رژیم با FODMAP پایین

تحقیقات نشان داده است که یک رژیم FODMAP باعث کاهش درد نیمی از بیماران سندروم روده تحریک پذیر شده است. FODMAP یا Fermented Oglio- Di-, and Monosaccharides and Polyols به سادگی به غذاهایی گفته می شود که باید از آن ها دوری کنید. غذاهای با FODMAP بالا زیاد مشخص نیستند. آن ها در غذاهای سالمی چون سیب و آووکادو، گندم و نان سبوس دار، غذاهای پروبیوتیک مثل ماست هم وجود دارند.

نمی توانید در هنگام تصمیم گیری درباره این که غذاهای با FODMAP پایین یا بالا انتخاب کنید به دانش عمومی خودتان تکیه کنید. نیاز دارید تا به اندازه کافی تحقیق کنید. خوشبختانه تعداد زیادی از منابع لیست کامل غذاهای با FODMAP بالا و پایین را منتشر کرده اند.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است