برداشت رحم یا هیسترکتومی

برداشت رحم یا هیسترکتومی

فروردین ۱۸, ۱۳۹۸ نسخه نظرات

برداشت رحم یا هیسترکتومی ، یک عمل جراحی است که رحم یک زن را خارج می کند . یک زن ممکن است به دلایل متفاوتی عمل هیسترکتومی را انجام دهد :

هیسترکتومی برای دلایل غیر سرطانی معمولا تنها وقتی مورد توجه قرار می گیرد که دیگر روش های درمانی بدون موفقیت همراه بوده اند .


انواع هیسترکتومی یا برداشتن رحم

بسته به علت هیسترکتومی ، یک جراح ممکن است انتخاب کند که تمام یا بخشی از رحم را خارج کند . بیماران و پزشکان گاهی اوقات از این دوره ها غیر دقیق استفاده می کنند ، بنابراین مهم است که روشن کنید که اگر سرویکس یا تخمدانها خارج می شود :

۱- در یک هیسترکتومی جزئی یا بالای سرویکسی ، یک جراح تنها بخش بالایی رحم را خارج می کند و سرویکس را در جای خود نگه می دارد .

۲- یک هیسترکتومی کامل ، کل رحم و سرویکس خارج می شود .

۳- در یک هیسترکتومی رادیکال ( ریشه ای ) ، یک جراح ، کل رحم ، بافت های اطراف رحم ، سرویکس و بخش بالایی واژن را خارج می کند . هیسترکتومی رادیکال ، عموما در مواقعی که سرطان هست ، انجام می شود .

تخمدانها نیز ممکن است خارج شوند ( در عملی جراحی به نام اوفورکتومی ) یا ممکن است در جای خود باقی بمانند . زمانی که لوله ها ( فالوپ ) خارج می شوند به آن سالپینگکتومی می گویند . بنابراین زمانی که کل رحم ، ۲ لوله فالوپ و ۲ تخمدانها خارج می شوند ، عمل جراحی کامل به نام هیسترکتومی و اوفورکتومی – سالپینگکتومی ۲ طرفه نامیده می شود .


تکنیک های جراحی برای هیسترکتومی

جراحان ، از روش های مختلفی برای هیسترکتومی بسته به تجربه جراح ، علت هیسترکتومی و سلامت کلی یک زن استفاده می کنند . تکنیک هیسترکتومی تاحدی زمان التیام و نوع زخم را اگر بعد از جراحی باقی بماند ، تعیین می کند .

دو روش جراحی سنتی ( قدیمی ) یا باز و جراحی با استفاده از حداقل هجوم (MIP) وجود دارد .

جراحی هیسترکتومی باز

یک هیسترکتومی شکمی ، یک عمل جراحی باز است این یکی از معمول ترین روشهای هیسترکتومی است که تقریبا ۶۵ درصد عمل های جراحی را شامل می شود .

برای اجرای یک هیسترکتومی شکمی ، یک جراح یک برش ۵ تا ۷ اینچی از بالا و پایین شکم یا ۲ طرف شکم می دهد و سپس جراح ، رحم را از طریق شکاف خارج می کند .

متعاقب یک هیسترکتومی شکمی ، یک زن معمولا ۲ تا ۳ روز را در بیمارستان می گذراند . همچنین بعد از التیام ، یک زخم قابل رویت در محل برش وجود خواهد داشت .

جراحی هیسترکتومی با حداقل هجوم ( MIP)

روش های متعددی وجود دارد که می تواند برای یک جراحی هیسترکتومی MIP استفاده شود :

هیسترکتومی واژینال: جراح یک برش در واژن میدهد و رحم را ازطریق این شکاف ، خارج می کند . شکاف بسته می شود و زخم قابل رویتی باقی نمی ماند .

هیسترکتومی لاپاروسکوپیک : این  جراحی با استفاده از لاپاروسکوپ انجام می شود که یک لوله با دوربین نورانی است و ابزارهای جراحی از طریق چندین برش کوچک در شکم داخل می شود . جراح ، عمل هیسترکتومی را در خارج از بدن با دیدن عمل جراحی روی یک صفحه ویدیویی انجام می دهد .

لاپاروسکوپی همراه با هیسترکتومی واژینال: با استفاده از ابزارهای جراحی لاپاروسکوپی ، یک جراح از طریق شکافی در واژن ، رحم را خارج می کند .

ربات همراه با هیسترکتومی لاپاروسکوپی : این عمل ، شبیه به هیسترکتومی لاپاروسکوپی است ، اما جراح ، یک سیستم رباتیک پیشرفته از ابزارهای جراحی را از خارج بدن کنترل می کند . تکنولوژی پیشرفته به جراح اجازه می دهد که از حرکات طبیعی مچ دست استفاده کند تا هیسترکتومی را بر روی یک صفحه ۳ بعدی ببیند .


مقایسه هیسترکتومی MIP و هیسترکتومی شکمی

استفاده از روش MIP برای خارج کردن رحم فواید متعددی در مقایسه با جراحی باز سنتی که برای هیسترکتومی شکمی استفاده می شود ، دارد . عموما ، یک جراحی MIP ، موجب بهبودی سریعتر ، اقامت کوتاه تر در بیمارستان ، درد و زخم کمتر و کاهش شانس عفونت در مقایسه با هیسترکتومی شکمی می شود .

با یک جراحی MIP ، زنان عموما می توانند فعالیت طبیعی خود را به طور میانگین ۳ تا ۴ بار در هفته از سر بگیرند ، در مقایسه با هیسترکتومی شکمی که ۴ تا ۶ هفته است . و هزینه های یک جراحی MIP  ، به طور قابل توجهی پایین تر از جراحی باز است ، بسته به ابزارهای استفاده شده در اتاق جراحی. عمل های جراحی رباتیک با این وجود می توانند بسیار گرانتر باشند . همچنین خطرات کمتری از فتق های شکافی با جراحی MIP وجود دارد .

حضور بافت زخم از جراحی های قبلی ، چاقی و وضعیت سلامتی می توانند بر یک جراحی هیسترکتومی MIP  اثر گذارند . شما باید با پزشک خود در مورد اینکه ممکن است شما داوطلب جراحی MIP شوید ، صحبت کنید .


خطرات هیسترکتومی

اغلب زنانی که متحمل جراحی هیسترکتومی می شوند ، مشکلات جدی یا عواقب جراحی ندارند . به هیسترکتومی ، به عنوان جراحی اصلی توجه می شود و بدون خطر نیست . این عوارض شامل :

  • بی اختیاری ادرار
  • افتادگی واژن ( بخشی از واژن ، از بدن بیرون می افتد )
  • تشکیل فیستول ( یک ارتباط غیر طبیعی که بین واژن و مثانه شکل می گیرد )
  • درد مزمن

خطرات دیگر هیسترکتومی ، شامل عفونت های زخم ، لخته های خونی ، خونریزی و آسیب به اندام های اطراف است ، اگرچه اینها غیر معمول و نادر هستند .


بعد از عمل هیسترکتومی چه انتظاری داریم ؟

بعد از عمل هیسترکتومی ، اگر تخمدانها هم خارج شد ، یک زن وارد یائسگی خواهد شد . اگر تخمدانها خارج نشوند ، یک زن ممکن است وارد چرخه یائسگی شود .

به اغلب زنان گفته می شود که از رابطه جنسی خودداری کنند و از بلند کردن اشیاء سنگین نیز به مدت ۶ هفته بعد از عمل هیسترکتومی ، پرهیز کنند .

بعد از عمل هیسترکتومی ، اکثریت وسیعی از زنانی که بررسی شدند ، احساس می کنند که عمل جراحی در بهبودی و درمان مشکلشان ( برای مثال درد یا پریود های سنگین ) موفقیت آمیز بوده است .


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است