واسکولیت

واسکولیت

دی ۱۰, ۱۳۹۷ نسخه نظرات

واسکولیت واژه ایی کلی است که به التهاب عروق خونی اطلاق می شود و میتواند بر عروق خونی بسیار کوچک ( مویرگها ) و عروق خونی با اندازه متوسط ( سرخرگچه ها و سیاهرگچه ها ) یا عروق خونی بزرگ ( سرخرگ ها و سیاهرگ ها ) اثر بگذارد . اگر جریان خون در رگ مبتلا به واسکولیت کم یا متوقف شود ، بافتی که خون را رگ دریافت کند از بین می رود .

در بعضی از موارد واسکولیت ممکن است به اندام خاصی محدود شود . در موارد دیگری بر پوست ، چشم ، مغز  یا اندام داخلی خاصی اثر بگذارد . در موارد دیگری ممکن است بر سیستم های اندام ها اثر بگذارد . در مواردی بسیار خفیف است و نیاز به درمان ندارد . در نمونه های دیگری ممکن است حاد باشد و بر اندامهای مهمی اثر بگذارد .


به چه علت واسکولیت اتفاق می افتد ؟

در بیشتر موارد علت نامعلومی دارد اما آنچه بدیهی است این است که سیستم ایمنی نقشی در این پروسه ایفا می کند . با توجه به اینکه سیستم ایمنی برای حفاظت از بدن کار می کند وقتی بیش از حد فعال شود به قسمتهای دیگر بدن حمله می کند . اغلب واکنش آلرژیکی به داروهای خاصی سبب بدکاری سیستم ایمنی میشود . در موارد دیگر به دلیل عفونت و یا ویروسهای خاصی اتفاق می افتد .

ممکن است واسکولیت با بیماریهای دیگر مربوط به سیستم ایمنی در افراد مبتلا ، مرتبط باشد .  برای مثال میتوان به آرتریت گیجگاهی ، لوپوس یا سندروم شوگرن اشاره کرد .


در چه صورت واسکولیت جدی می شود ؟

واسکولیت میتواند در بعضی موارد خطرناک باشد . در شرایطی که بخشی از عروق خونی ضعیف شود ممکن است کشیده و یا متورم شود که به این حالت اتساع عروق می گویند . دیواره رگ خونی میتواند بسیار ضعیف شده ، سپس پاره شده و خونریزی  کند که در نهایت احتمال میرود سبب مرگ شخص شود . خوشبختانه این اتفاق بسیار نادر است .

اگر عروق خونی ملتهب یا باریک شوند ، تامین خون برای قسمتهای مختلف بدن تا حدودی و یا به طور کامل مسدود میشود . اگر پروسه تغییر رگ قابل دسترس نباشد و خون به مقدار کافی به این محلها نرسد بافت ممکن است از بین برود . به دلیل اینکه واسکولیت در هر قسمت از بدن میتواند اتفاق بیافتد ، هر بافتی را میتواند تحت تاثیر قرار دهد .


ترجمه شده از: webmd.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است