چرا واژن من دچار خارش است ؟

چرا واژن من دچار خارش است ؟

آبان ۱, ۱۳۹۷ نسخه بهداشت بانوان نظرات

هیچ حسی در دنیا بدتر از این نیست که زمانیکه واژن شما در جمع ، شروع به خارش کند . این می تواند با سوزش در نواحی پایین بدن شما شروع شود ، هنگامیکه شما در یک جلسه ، در یک رستوران یا در طولانی ترین و بزرگترین عروسی جهان هستید . شما روی صندلی ، جای خود را تغییر می دهید و تکان میخورید و یک نفس عمیق می کشید تا تلقی کنید که سریع برطرف می شود اما چیز راحتی نیست . در عوض ، سوزش پیشرفت کرده و به خارش تبدیل می شود و سپس خارش تشدید می شود تا زمانیکه تقریبا به شکل سوزاننده ای دردناک شود . چشم های شما شروع به آبریزش می کنند و شما نا امیدانه در جستجوی راهی برای خروج هستید و شروع به خیالبافی شیرین می کنید که بین دو پای خود را بخارانید اگر فقط در جمع نباشید .

چه چیزهایی موجب خارش واژن می شود ؟ ( چگونه از آن خلاص شوید و رهایی یابید ؟ )

روش زندگی

اگر شما مدام احساس سوزش می کنید ، در بیشتر موارد چیز مهمی نیست . واژن می تواند به وسیله ی یک صابون جدید و نرم کننده ی پارچه ، دچار سوزش شود . شلوار جین جدید شما ، ساق پوش جدید ممکن است از راه غلط و اشتباها مالیده شود . کاندوم ها یا سایش و اصطکاک ساده از طریق رابطه جنسی می تواند باعث احساس خارش شما بعد از آمیزش یا مقاربت (تماس جنسی) شود . پوست لبچه نیز می تواند به تغییرات آب و هوایی حساس باشد ، درست مانند آرنج های شما که زمستان را دوست ندارند.

اگر سوزش ، تصادفی و کم باشد ، مواد شوینده و صابون خود را کنترل کنید و مطمئن شوید که چیزی تغییری نکرده است .

لباس زیر نخی استفاده کنید و به مدت چند روز لباس های گشاد و راحت بپوشید . اگر نشانه ها و علایم شما بهتر شد و ثابت ماند ، نیازی به نگرانی نیست .

عفونت

یک شکاف ناشی از عفونت مخمری ( قارچی ) ، احتمالا معمول ترین و سخت ترین علت خارش واژن است . هنگامیکه عفونت های قارچی باعث ترشح واژینال به صورت ضخیم با حالت پنبه ای شوند ، گاهی اوقات تنها نشانه خارش است . یک عفونت مخمری ، اغلب موجب سوزش ، قرمزی و لک شدن پوست لبچه و بافت کشاله ران می شود .

دیگر عفونت رایج مخمری که می تواند باعث خارش شود ، واژینوز باکتریایی یا BV  است . BV اغلب همراه با ترشحات خاکستری رنگ با بوی ماهی بوده . این معمولا همراه با  قرمزی در قسمت بیرونی نبوده و خارش آن اغلب  دارای سوزش بیشتری در مقایسه با خارش شدید عفونت مخمری است .

هموروئید

شما احتمالا می دانید که هموروئید ها روی واژن قرار ندارند ، اما واژن و مقعد شما تنها ۱ تا ۲ اینچ باهم فاصله دارند و گاهی اوقات ، سخت است که دقیقا بگوییم که منشاء خارش کدام است .

من اغلب خانم هایی را می بینم که از خارش واژن ، ناله می کنند ، اما  منشا و علت خارش در واقع پایین تر از واژن است . بعضی افراد هموروئید دارند، بعضی دیگر خارش دارند . با وجود این ، درمان با کرم های هموروئیدی است . اگر خارش بهبود پیدا نکرد ، موضوع را با متخصص بیماری های معده و روده ( متخصص داخلی ) پیگیری کنید .

بیماریهای پوستی

بیماری لیکن اسکلروز (lichen sclerosis) یک بیماری پوستی مزمن هست که موجب می شود که پوست لبچه شروع به خارش و سوزش کند . پوست آلوده شده ، کم رنگ و سفید به نظر می رسد و نازک تر از پوست اطراف خود به نظر می رسد . لیکن اسکلروز ، بعد از یائسگی بیشتر رایج است ، اما می تواند در هر سنی دیده شود . هنگامی که یک بیماری مزمن داریم ، علایم می توانند  با استروئید های موضعی یا لیزردرمانی ها ، درمان شوند .

بیماری های پوستی که کمتر متداول هستند ، موجب خارش مزمن می شوند مانند : بیماری لیکن پلان ( lichen planus) و پسوریازیس ( پوستی صدف ) .

تهیه یک بیوپسی ساده می تواند تعیین کند که با یک  بیماری پوست مزمن مواجه هستیم .

یائسگی

بافت واژن ، به استروژن بسیار حساس هست ، بنابراین، زمانیکه سطوح استروژن ، در طی یائسگی  شروع به پایین آمدن می کند ، واژن می تواند تحت تاثیر قرار گیرد .

زمانیکه جریان خون کاهش می یاید ، پوست واژن ، به طور قابل توجهی ، نازک تر شده و باعث آتروفی واژن می شود . در بعضی خانمها ، این می تواند منجر به درد در طی عمل مقاربت به همراه سوزش و ناراحتی شود ، همچنین می تواند بافت را مستعد به عفونت ها و تغییرات پوستی مزمن مانند موارد ذکر شده در بالا کند .

قدم اول در درمان آتروفی واژن ، استفاده از مواد روغنی و چرب در حین عمل مقاربت و یک مرطوب کننده واژن برای خارش روزانه می باشد، این داروها بدون نسخه و آزاد قابل تهیه هستند ، اما همچنین روغن نارگیل برای هر دو مورد بالا بهتر عمل می کند . همچنین درمان های تجویزی فراوانی نیز برای آتروفی واژن در دوران یائسگی  در دسترس است .

سرطان

سرطان فرج (  vulva یا دستگاه تناسلی زنان ) ، گاها می تواند به علت یک خارش پایدار، پدید آید . معمولا تغییرات پوستی مانند زگیل دار ، برآمدگی گل کلم مانند و بی رنگی و کم رنگی قهوه ای مانند رخ می دهد.

دلایل بسیاری برای خارش فرج، وجود دارد و اصلی ترین آنها ، سرطان نمی باشد اما اگر شما متوجه یک برآمدگی خارش دار یا بی رنگی شدید که برطرف نمی شد ،شدید ، قطعا نیاز دارید که معاینه شوید که درصورت نیاز یک بیوپسی تهیه شود .

اگر شما در کشمکش با خارش واژن خود به صورت پایدار و طولانی هستید ، با یک آینه در دست خود ، بببنید که چه اتفاقی در آنجا می افتد . اگر همه چیز واضح بود ، شما می توانید شوینده و پاک کننده ی خود را به نوعی که فاقد رنگ و بو باشد ، تغییر دهید . از استفاده از  سطوح خشک کن بر روی لباس زیر خود صرف نظر کنید و به مدت چند روز لباس های راحت و گشاد به تن کنید .

اگر متوجه برآمدگی یا بی رنگی شدید ، باید خیلی سریع خود را به دکترتان برسانید !!


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است