تکامل غیرطبیعی جنین

تکامل غیرطبیعی جنین

فروردین ۲۷, ۱۳۹۷ نسخه مقالات نظرات

اختلالات جنینی در دوران بارداری خیلی زود اتفاق می ­افتد. حتی قبل از بارداری ممکن است مادر بداند. اختلالات جنینی که مادرزادی هستند می­ تواند کشنده باشد. از برخی نقایص با مراقبت­های قبل بارداری و حین بارداری و تشخیص ژنتیکی پیش از کاشت می­توان جلوگیری کرد.


علل تکامل غیرطبیعی جنین

نقص مادرزادی به رشد غیر طبیعی جنین که ناشی از عوامل ژنتیکی یا محیطی است مرتبط می­باشد. نقص ژنتیکی به دلیل خطا در تربیت ژن در طول لقاح و همچنین جهش ژنتیکی به خودی خود به وجود می­آید. به عنوان مثال حضور اضافی کروموزوم ۲۱ در جنین ابتدایی منجر به سندروم دادن می­شود. تریزومی­های دیگری هم در اوایل بارداری مشخص شده­اند که با رشد و نمو جنین سازگار نمی­باشند. اختلالات جنینی همچنین می­تواند به خاطر عوامل محیطی باشد. مثل سوء تغذیه، بیماری­های عفونی و یا در معرض سم قرار گرفتن. برخی از اختلالات جنینی هم از ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی به وجود می­آیند.


زمان

اختلالات جنینی در طول سه هفتۀ اول رشد و نمود شدید است. در هفتۀ اول جنین می ­تواند دچار خطاهای ناشی از تولید معیوب تخمک و اسپرم و یا خطا در لقاح شود. در هفتۀ دوم در طول کاشت مرحلۀ بلاستوسیت جنین در رحم اختلال به وجود می­ آید. اختلالات در هفتۀ سوم به اوج می ­رسند و شما در هفتۀ ۱۲ می­توانید ناهنجاری شدید مادرزادی را مشاهده کنید.


آنانسفالی

با توجه به مؤسسۀ ملی اختلالات علمی و سکتۀ مغزی، آنانسفالی  یک نقص مادرزادی شدید است. که در مغز اتفاق نمی­افتد هر چند در برخی نوزادان عملکرد کم ساقۀ مغز وجود دارد. این نوزادان معمولاً بعد از تولد می­میرند. این نقص کشنده به دلیل ناهنجاری جنینی در روزهای ۲۳ و ۲۶ رشد و نمو جنینی اتفاق می­افتد. در طول این ۴ روز لولۀ عصبی که پیش ماده ساختار کل سیستم عصبی از جمله مغز است بسته می­­شود.


تشخیص

روش­های سنّتی برای تشخیص ناهنجاری­های جنینی از طریق سونوگرافی و آزمایش ژنتیکی سلول جفت است که در حین بارداری است و برای زوج­ها دشوار است که به بارداری خاتمه دهند. برخی از نقص­های جنینی اولیه را می­توان با استفاده از یک روش جدیدتر به نام تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی که ایجاد جنین از طریق لقاح آزمایشگاهی­ست، شناسایی کرد. جنین در آزمایشگاه ساخته شده برای تست اختلالات اگر آلوده باشد از حیطۀ استفاده خارج می­شود. این مداخلۀ زود هنگام قبل بارداری به جای خاتمه بارداری اخلاقی­تر است.


پیشگیری

در برخی موارد می­توان از رشد و نمو جنین غیرطبیعی جلوگیری کرد. به عنوان مثال با توجه به مؤسسۀ ملی بهداشت مصرف اسیدفولیک به عنوان مکمل غذایی قبل لقاح و اول بارداری ثابت می­کند از بسته شدن لولۀ عصبی جلوگیری می­شود. زنان قبل بارداری باید نسبت به واکسینه شد در برابر بیماری­های سرخچه، سرخک اطمینان حاصل کنند. چرا که این بیماری­ها باعث ناهنجاری های جنینی مثل نقص در چشم، گوش، قلب و عقب ماندگی می­شوند.


ترجمه شده از: livestrong.com

مقالات مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است