اضطراب عملکرد جنسی

اضطراب عملکرد جنسی

فروردین ۱۳, ۱۳۹۷ نسخه مشکلات جنسی نظرات

رابطه‌جنسی باید تجربه‌ای لذت‌بخش باشد اما وقتی اضطراب از عملکرد جنسی داشته باشید، احساس جذاب بودن یا صمیمیت با همسرتان بسیار سخت خواهد شد. وقتی مدام نگران هستید که  “آیا درست انجام می­دهم؟” “آیا همسرم از آن لذت می‌برد؟” یا «آیا چاق به­نظر می‌رسم؟»، آنقدر پریشان هستید که نمی‌توانید از ارتباط­تان لذت ببرید.

نگرانی مداوم از ظاهر یا توانایی جنسی‌تان در رختخواب، رابطه‌ جنسی را برایتان پراسترس و اعصاب خرد‌کن می‌کند. حتی ممکن است باعث شود بخواهید از رابطه‌ جنسی اجتناب کنید.
رابطه‌ جنسی چیزی فراتر از واکنش جسمی است. تحریک جنسی به احساسات شما هم وابسته است. وقتی ذهنتان برای تمرکز روی رابطه جنسی تحت فشار باشد، بدن­تان هم نمی‌تواند تحریک شود.

در این مقاله، شما یاد می­گیرید که چه چیزهایی موجب اضطراب عملکرد جنسی می‌شود و درمان‌هایی را معرفی می­ کند که زندگی‌جنسی‌تان را دوباره شعله ور کند.


علت ­های اضطراب عملکرد جنسی

نگرانی­های مختلف زیادی می­تواند منجر به اضطراب عملکرد جنسی شود، مثل:

 • ترس از اینکه عملکرد خوبی در رختخواب نداشته باشید و نتوانید همسرتان را از نظر جنسی راضی کنید.
 • تصویر بدن ضعیف، مثلا نگرانی از وزن
 • دشواری در برقراری رابطه
 • نگرانی مردان از مناسب نبودن اندازه آلت جنسی
 • نگرانی مردان درمورد انزال زودهنگام یا دیرهنگام
 • اضطراب زنان از نرسیدن به ارگاسم یا لذت نبردن از تجربه جنسی

همه این اضطرابات بدن شما را وارد واکنشی به نام “جنگ یا گریز” می کند. هورمون­های استرس مثل اپی نفرین و نوراپی نفرین در یک سری واکنش هایی که اصولاً برای آماده ساختن بدن برای فرار یا روبرو شدن با تهدید طراحی شده است، ترشح می شود. البته، همسر شما تهدید به حساب نمی آید و به همین دلیل است که این واکنش برای صمیمت شما بسیار بد است.


علائم اضطراب عملکرد جنسی

وضعیت ذهنی شما می­تواند تاثیر بزرگی بر توانایی تحریک جنسی شما داشته باشد. حتی اگر با کسی باشید که از نظر جنسی بسیار برایتان جذاب باشد، نگرانی از این­که آیا می­توانید او را راضی کنید، ممکن است انجام آن را برایتان غیرممکن کند.

در مردان، یکی از اثرات هورمون­های استرس، انقباض رگ­های خونی است. گردش خون کمتر در آلت جنسی، نعوظ را برای آن­ها دشوارتر می­سازد. حتی مردانی که معمولاً برای تحریک شدن مشکل ندارند، وقتی دچار اضطراب عملکرد جنسی می شوند، برای نعوظ ناتوان می­شوند.

اضطراب عملکرد جنسی در خانم­ها مثل آقایان قابل تشخیص نیست اما می­تواند تحریک پذیری آن­ها را تحت تاثیر قرار دهد. اضطراب می­تواند سبب جلوگیری زنان برای انجام رابطه جنسی شود و این می­تواند تمایل فیزیکی برای عشق­بازی را دور کند.

اضطراب ممکن است هم خانم ها و هم آقایان را از طرز فکر رابطه جنسی دور کند. وقتی روی این متمرکز باشید که آیا می­توانید خوب عمل کنید، نمی­توانید بر آنچه واقعا در رختخواب انجام می­دهید، تمرکز کنید. یک عاشق پریشان یک عاشق بی توجه است که می­تواند به شما احساسی حتی بیش­تر از شکست ­دهد. حتی اگر قادر به تحریک باشید، ممکن است برای رسیدن به ارگاسم حواس پرت باشید.

اضطراب عملکرد جنسی به یک چرخه دائمی منجر می­شود. آنقدر در مورد رابطه جنسی مضطرب می­شوید که نمی­توانید آن را انجام دهید و این منجر به اضطراب عملکرد جنسی بیش­تر می­شود.


غلبه بر اضطراب عملکرد جنسی

اگر دچار اضطراب عملکرد جنسی هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید–کسی که با او احساس راحتی کنید و بتوانید درمورد زندگی جنسی تان راحت با او حرف بزنید. پزشک می­تواند شما را معاینه کند و آزمایشاتی برای اطمینان از وضعیت سلامتی شما یا داروهایی که ممکن است در عملکرد جنسی تان ایجاد مشکل کرده باشد، برایتان انجام خواهد داد.

طی معاینه دکتر درمورد سابقه جنسی تان سوال می­کند تا بفهمد چطور دچار اضطراب عملکرد جنسی شده اید و چه افکاری در زندگی جنسی شما ایجاد مشکل کرده است.

دارو و سایر درمان ­ها می ­تواند برای درمان اختلال نعوظ و سایر مشکلات جنسی که به علت­ های جسمی برمی گردد، موثر باشد.

اگر مشکل پزشکی نباشد، پزشک یکی از رویکردهای زیر را توصیه خواهد کرد:

 • صحبت با مشاور روانشناس.  با یک مشاور که در درمان مشکلات جنسی تجربه داشته باشد ملاقات کنید. او به شما درس می­دهد که با جنسیت خود آرامش بیش­تری پیدا کنید و به شما برای درک این کمک می­کند که مسائلی که موجب اضطراب عملکرد جنسی در شما شده است را کاهش دهید یا حذف کنید. برای مثال، مردانی که نگران انزال زودرس هستند می­توانند از تکنیک هایی برای کنترل بیشتر روی انزال خود استفاده کنند.
 • راحت بودن با همسرتان. حرف زدن با همسرتان درمورد اضطراب عملکرد جنسی خود می­تواند به کم کردن بخشی از نگرانی هایتان کمک کند. سعی کنید با هم به یک راه حل برسید و این شما را به هم نزدیک­تر کرده و رابطه جنسی تان را تقویت خواهد کرد.
 • نزدیک شدن از طرق دیگر.  راه­های زیادی برای نزدیک شدن به هم، بدون رابطه جنسی وجود دارد. همسرتان را ماساژ حسی بدهید یا با هم حمام گرم داشته باشید.
 • ورزش کردن.  ورزش نه تنها باعث می ­شود حس بهتری نسبت به بدن­تان پیدا کنید، بنیه شما در رختخواب را هم بالا می برد.
 • پرت کردن حواستان. سعی کنید وقتی می­خواهید با همسرتان رابطه جنسی داشته باشید، یک موسیقی رمانتیک یا فیلم عاشقانه بگذارید. به چیزی که تحریک­تان می­ کند، فکر کنید. پرت کردن حواستان از عملکرد جنسی می ­تواند نگرانی­هایی که باعث می ­شود تحریک کمتری داشته باشید را برطرف ­کند.
 • سرانجام، ساده بگیرید. خودتان را برای ظاهرتان یا توانایی در رختخواب سرزنش نکنید. برای غلبه بر اضطراب جنسی کمک بگیرید تا بتوانید دوباره به یک زندگی جنسی سالم و لذت بخش برگردید.

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است