انعقاد داخل عروقی منتشر (DIC)

انعقاد داخل عروقی منتشر (DIC)

مهر ۱۸, ۱۳۹۶ نسخه مقالات نظرات

انعقاد داخل عروقی منتشر (DIC) یا Disseminated Intravascular Coagulation


یک مشکل تهدید کننده حیات است که از لخته شدن طبیعی خون جلوگیری می کند. ممکن است باعث خونریزی  شدید در سرتاسر بدن شود، ادرار را کاهش دهد، مشکلات تنفسی ایجاد کند، توانایی ذهنی و هوشیاری  را کاهش دهد، باعث از بین رفتن بافت ( نکروز) و شوک شود.

در تنظیم انعقاد خون در این بیماری، بدن به درستی کار نمی کند و در نتیجه پلاکت ها به هم متصل می شوند و رگ های خونی کوچک کل بدن بسته می شود. این لخته شدن شدید، به اندام ها آسیب می زند، سلول های خونی را تخریب می کند و مقدار پلاکت ها و سایر عوامل انعقاد خون را حذف می کند، پس بدن نمی تواند مدت زیادی به لخته سازی طبیعی ادامه دهد و اغلب خونریزی شدید رخ می دهد، هم  خونریزی داخلی و هم خارجی.

علل شایع این اختلال آسیب های تروماتیک شدید، بیماری های عفونی و یا انواعی از سرطان ها می باشد که با تعادل  طبیعی پروتئین ها و عوامل طبیعی لخته ساز تداخل دارد.

درمان آن به بیماری زمینه ای بستگی دارد. بیشتر افراد مبتلا به DIC نیاز به بستری در بیمارستان دارند، گاهی اوقات در ICU بستری می شوند. درمان ممکن است شامل انتقال خون و دارو درمانی برای اصلاح مشکلات ناشی از DIC و خود DIC باشد.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است