سرطان

سرطان

جولای 8, 2017 نسخه

سرطان ، نامی عمومی برای بیش از ۱۰۰ نوع بیماری است . اگرچه انواع مختلفی از سرطان وجود دارند ، اما دلیل همه ی آنها رشد غیر طبیعی و خارج از کنترل سلول هاست . سرطان های لاعلاج می توانند منجر به بیماری های دیگر و در آخر با عث مرگ شوند .


سلول های طبیعی چگونه عمل می کنند ؟

بدن ، از مجموع میلیاردها سلول زنده تشکیل شده است . سلول های طبیعی رشد می کنند ، تقسیم می شوند و طبق یک روند طبیعی از بین می روند . در سال های اولیه ی زندگی هر انسان ، سلول های طبیعی به منظور رشد ، سریع تر تقسیم می شوند . پس از اینکه شخصی به بلوغ رسید ، تقسیمات سلولی تنها برای جایگزین شدن سلول های فرسوده و یا مرده انجام می شود .


سرطان چگونه شروع می شود ؟

سرطان زمانی شروع می شودکه سلول ها در بخشی از بدن شروع به رشد خارج از کنترل می نمایند . رشد سلول های سرطانی  از سلول های طبیعی متفاوت است .این سلول های بجای از بین رفتن ، به رشد در حالتی غیر طبیعی و ایجاد سلول هایی متفاوت ادامه می دهند . سلول های سرطانی همچنین می توانند به دیگر بافت ها حمله کنند کاری که سلول های طبیعی قادر به انجام دادن آن نیستند . رشد خارج از کنترل و حمله به دیگر بافت های بدن ، ویژگی هایی است که یه سلول سرطانی را از سلول طبیعی متمایز می کند.

سلول ها به خاطر تغییری که در دی ان ای (اسید دئوکسی ریبونوکلئیک) آنها رخ داده است تبدیل به سلول های سرطانی می شوند . دی ان ای در همه ی سلول ها وجود داشته و عملکردهای آن را جهت می دهد . زمانی که دی ان ای در یک سلول طبیعی صدمه می بیند ، سلول یا آن را بازسازی کرده و یا از بین می برد .در سلول های سرطانی دی ان ای صدمه دیده بازسازی نشده و در عین حال سلول آن را ازبین نم برد . در عوض ، سلول شروع به ساختن سلول های جدیدی می کند که بدن هیچ احتیاجی به آنها ندارد . همه ی این سلول های جدید آن دی ان ای صدمه دیده را در خود دارند .

امکان به ارث رسیدن دی ان ای های معیوب و یا غیر طبیعی در انسان ها وجود دارد ( از طریق والدین) ، اما بیشتر صدمه های وارده به دی ان ای بواسطه ی ایجاد اشکال در حین تقسیمات سلولی و یا تاثیرات محیطی می باشد . گاهی اوقات ، صدمات دی ان ای ریشه در عوامل روشنی مانند مصرف سیگار و یا تشعشعات خورشیدی دارند . اما دریافتن دلیل سرطان در بدن خیلی از افراد غیر ممکن است .


سرطان چگونه گسترش می یابد ؟

سلول های سرطانی اغلب به دیگر قسمت های بدن که شرایط را برای رشد و ایجاد تومورهای جدید مناسب می بینند ، سفر می کنند .این اتفاق زمانی می افتد که سلول های سرطانی به جریان خون یا عروق لنفاوی بدن راه پیدا می یابند .  این روند گسترش سرطان ، متاستاز نام دارد . اینکه سرطان به چه نقاطی گسترش یابد مهم نیست ، برای نام گذاری سَرطان به منبع شروع آن رجوع می کنند . برای مثال به سَرطان روده ای که به کبد متاستاز زده است ، سرطان متاستاتیک روده بزرگ گفته می شود نه سرطان کبد . در این مورد  ، سلول های سرطانی موجود در کبد همان هایی هستند که در روده موجود بود و روش درمان هر دوی آنها به یک روش می باشد .


وجه تمایز سرطان ها در چیست ؟

سرطان ، انواع متفاوتی دارد . برای مثال ، سرطان ریه و سرطان پوست بسیار متفاوت عمل می کنند . سطح رشد و میزان پاسخ دهی به درمان در آن ها نیز متفاوت است . به همین دلیل است که ابتدا باید نوع سَرطان را شناخت و با توجه به آن درمان مناسب با آن را انتخاب کرد .


تومورهای غیر سرطانی

تومور ، مجموعه ای از سلول های غیر طبیعی است اما همه ی تومورها سرطانی نیستند . تومورهای غیر سرطانی را توده های خوش خیم نامیده و آنها توانایی حمله به دیگر بافت های بدن را ندارند . و همچنین توانایی متاستاز زدن را نیز دارا نمی باشند . این تومورها به ندرت زندگی افراد را تهدید می کنند .


ترجمه شده از وبسایت: www.cancer.org

برچسب ها :
مقالات مرتبط