جریان خون

بهبود جریان خون به روش های طبیعی

مرداد ۲۵, ۱۳۹۶ الهام آقایی مقالات نظرات

جریان خون در داخل و خارج قلب برای سلامتی حیاتی است. خون اکسیژن را از طریق عروق خونی وارد بافت های بدن می کند. جریان خون ناکافی می تواند منجر به سطوح اکسیژن ناکافی در بدن شود که می تواند یک نشانه ای از شرایط پزشکی مختلف مانند فشارخون بالا، کلسترول بالا، دیابت و کم خونی سیکل سل باشد. افراد سیگاری همچنین به دلیل استرس اکسیداتیو در معرض جریان خون ضعیف قرار دارند. پیروی از یک رژیم غذایی سالم با بسیاری از میوه ها، سبزیجات، مغزهای آجیل و دانه ها، موادمغذی مورد نیاز برای محافظت از بدن در برابر جریان خون ضعیف را فراهم می کند.


علل جریان خون ضعیف

جریان خون ضعیف می تواند ناشی از علل متعددی باشد. این امر موجب احساس سردی به ویژه در بازوها، ساق پا، دست و پا می شود. بسیاری از شرایط پزشکی می تواند موجب کاهش جریان خون به اندام ها شود. دیابت و همچنین آسیب عصبی در پاها باعث کاهش رسیدن مقدار خون لازم به پاها خواهد شد. ضعیف شدن، آسیب دیدن و ناتوانی دریچه های عروق برای بازگرداندن جریان خون به قلب برای دریافت اکسیژن مورد نیاز موجب بروز رگ های واریسی می شود. همچنین بیماری عروق محیطی نیز کاهش جریان خون به اندام ها را به دنبال دارد.


موادمغذی برای بهبود جریان خون

موادغذایی غنی از ویتامین C

ویتامین C

براساس مطالعه منتشر شده در مجله امریکایی قلب، مصرف ویتامین C در افراد سیگاری باعث افزایش سرعت جریان خون می شود. ویتامین C مسئول تولید و ترمیم عروق خونی بوده که برای جریان خون مهم است.

عدم دریافت کافی اسید اسکوربیک معروف به ویتامین C در رژیم غذایی منجر به آترواسکلروز و تشکیل پلاک در عروق خونی می شود که مانع از جریان خون خواهد شد. براساس مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، ویتامین C همچنین در کمک به حفظ انعطاف پذیری عروق نقش دارد. موادغذایی حاوی اسید اسکوربیک شامل میوه هایی از جمله هندوانه، پرتغال، توت فرنگی، کیوی، طالبی، گریپ فروت، گوجه فرنگی و انبه است. سبزیجاتی مانند کلم بروکسل، بروکلی، کدوحلوایی و سبزیجات برگ دار نیز منبع خوبی از ویتامین C به حساب می آیند.

موادغذایی غنی از ویتامین E

ویتامین E

افزایش دریافت ویتامین E در بدن باعث بهبود جریان خون می شود، زیرا در انبساط عروق خونی و جلوگیری از لخته شدن خون نقش دارد. همچنین مکمل یاری با ویتامین E باعث افزایش جریان خون و کاهش فشارخون در افراد سالم می شود.

ویتامین E تاثیر مثبتی بر سیستم گردش خون دارد. این ویتامین به انبساط عروق خونی برای جریان بهتر خون در رگ ها کمک می کند. ویتامین E همچنین مانع از لخته شدن خون در رگ ها می شود. ویتامین E را می توانید از طریق بسیاری از موادغذایی دریافت کنید. از موادغذایی حاوی این ویتامین می توان به روغن سبزیجات، دانه ها، مغزها از جمله  بادام، بادام زمینی، فندق و دانه های آفتابگردان و سبزیجات برگ سبز اشاره کرد. برخی از غلات، مارگارین و آب میوه ها غنی شده با این ویتامین می باشند. در صورت استفاده از مکمل ویتامین E با پزشک خود مشورت کنید.

موادغذایی حاوی امگا ۳

روغن ماهی

براساس مطالعه منتشر شده در مجله “متابولیسم: بالینی و تجربی”، محققان دریافتند که خوراندن اسیدهای چرب امگا ۳ به موش ها به صورت روغن ماهی باعث افزایش جریان خون به کبد می شود. درحالیکه چربی های اشباع شده باعث تشکیل پلاک در عروق و کاهش جریان خون می شوند، اسیدهای چرب امگا ۳ در بهبود جریان خون و جلوگیری از بیماری قلبی نقش دارند. براساس مقاله منتشر شده در مجله “تغذیه”، بهترین منبع اسیدهای چرب بلند زنجیر امگا ۳ غذاهای دریایی است.

 براساس گزارش کلینیک مایو در ایالات متحده، مصرف EPA و DHA از طریق ماهی یا مکمل های روغن ماهی می تواند موجب کاهش خطر حملات قلبی، آریتمی و سکته شود. روغن ماهی با پایین آوردن سطوح تری گلیسرید در خون، از اضافه شدن پلاک های بیشتر به عروق جلوگیری می کند. روغن ماهی همچنین با پاکسازی برخی از پلاک های موجود در بازکردن عروق و بهبود جریان خون موثر است، به طوریکه این امر موجب افزایش جریان خون به تمام بخش های بدن می شود.

موادغذایی حاوی ویتامین B

ویتامین B

ویتامین های B نقش مهمی در متابولیسم سلولی دارند. براساس مطالعه منتشر شده در مجله “بیماری عروق کرونر”، مکمل یاری با اسیدفولیک و ویتامین B12 به مدت ۲ سال باعث افزایش جریان خون در افراد مبتلا به بیماری قلبی شد. اسیدفولیک به عنوان فولات به طور طبیعی در موادغذایی وجود دارد. فولات در سبزیجات برگ سبز، بادام زمینی، لوبیاهای خشک و نخودها یافت می شود. ویتامین B12 نیز به طور فراوان در ماهی، گوشت، تخم مرغ و لبنیات قابل دریافت است. افزایش دریافت روزانه این موادغذایی می تواند باعث بهبود جریان خون در بلندمدت شود.

نیاسین یکی از ویتامین های گروه B است. براساس مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، نیاسین در بهبود جریان خون موثر است. موادغذایی حاوی نیاسین شامل ماهی، چغندر، دانه های آفتابگردان و بادام زمینی است. بیشتر غلات و نان ها نیز با این ویتامین غنی می شوند. نیاسین به کاهش سطوح کلسترول بد در بدن و جلوگیری از سخت شدن شرائین یا آترواسکلروز کمک می کند. گردش خون در افراد مبتلا به آترواسکلروز به سختی صورت می گیرد. برخی از افراد از مکمل های این ویتامین برای جلوگیری از خطر ابتلا به آترواسکلروز یا بیماری های دیگر استفاده می کنند. هرچند، مصرف زیاد این ویتامین با عوارض جانبی همراه بوده که بهتر است در مورد میزان دوز مناسب با پزشک خود مشورت کنید.

ویتامین K

ویتامین K

ویتامین K یک ماده مغذی حیاتی برای انعقاد خون است. کمبود این ویتامین در بدن می تواند منجر به خونریزی یا خونریزی بیش از حد شود. آغاز این حالت می تواند از خونریزی بینی یا لثه باشد. همچنین براساس مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، افزایش دریافت ویتامین K ممکن است باعث کاهش خطر خونریزی مرتبط با بیماری کبد، سندرم سوء جذب یا مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک شود. منابع غذایی این ویتامین شامل چای سبز، شلغم، کلم، اسفناج، مارچوبه، کلم کیل و کاهو سبزتیره است.

جینکوبیلوبا

جینکوبیلوبا

جینکوبیلوبا یک گیاه طبیعی برای کمک به بهبود جریان خون است و اغلب در درمان بسیاری از بیماری های قلبی نیز کاربرد دارد. جینکوبیلوبا به دلیل تاثیر مثبتش بر روی مغز بسیار شهرت یافته، زیرا این گیاه توانایی بهبود جریان خون به سمت مغز را دارد. جینکوبیلوبا همچنین با آرامش ماهیچه ها خاصیت ضدالتهابی دارد. بیماران نیز برای تعیین دوز مصرفی مناسب باید با پزشک خود مشورت کنند.

فلفل هندی

فلفل هندی

فلفل هندی می تواند در کمک به بهبود جریان خون در بیماران مفید باشد. مکمل های فلفل هندی نیز حاوی ماده ای شیمیایی به نام کپسایسین است. این ماده شیمیایی به محدود کردن چسبندگی پلاکت های خون شهرت دارد. پلاکت ها در خون مسئول بهبود لخته شدن خون برای کمک به جلوگیری از خونریزی زیاد در زمان جراحت می باشند. هرچند پلاکت ها در زمان لخته شدن درون رگ ها و شریان ها می توانند منجر به سکته یا بیماری قلبی شوند.

ریشه زنجبیل

زنجبیل

گیاه مفید دیگری برای کمک به مقابله با جریان خون ضعیف و بیماری قلبی ریشه ی زنجبیل است. زنجبیل توانایی بالقوه ای در جهت رقیق کردن طبیعی خون را دارد که برای بیمارانی که دچار لخته های خون یا فشارخون بالا هستند می تواند بسیار مفید باشد. این گیاه همچنین با محدود کردن مقدار کلسترول جذب شده در خون و کبد، در کاهش سطح کلسترول خون موثر است.


بهبود سبک زندگی

افزایش بهره وری و اثربخشی جریان خون در بدن باعث بهبود سلامتی و تقویت سیستم قلب و عروق می شود. سیستم قلب و عروق که سیستم گردش خون نیز نامیده می شود، شامل قلب، خون و شبکه پیچیده ای از عروق خونی (سرخرگ ها، سیاهرگ ها و مویرگ ها) است. سیستم گردش خون در انتقال خون، موادمغذی و اکسیژن به سراسر بدن و دفع برخی مواد زائد نقش دارد. راه های طبیعی برای افزایش جریان خون می تواند شامل اعمال برخی تغییرات در سبک زندگی باشد.

 

ترک سیگار

ترک سیگار

استعمال سیگار، آسیب رسانی به قلب و افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی-عروقی را به دنبال دارد. حتی تنفس دود سیگار در افراد غیرسیگاری نیز موجب ضعیف شدن توانایی قلب آنها برای پمپاژ درست خون از طریق سیستم گردش خون می شود.

براساس راهنمای انجمن قلب امریکا برای بهبود سلامت سیستم قلب و عروق، شیوه زندگی سالم منجر به کاهش ابتلا به بیماری قلبی-عروقی و بهبود جریان خود خواهد شد. عدم مصرف سیگار یا ترک آن بخشی از یک شیوه زندگی سالم است.

تحرک

پیاده روی

زندگی بدون تحرک کافی به معنای فعالیت جسمی کمتر از ۳۰ دقیقه در روز با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی-عروقی و کاهش اثربخشی سیستم گردش خون همراه است. تمرینات ورزشی هوازی با بالا بردن ضربان قلب موجب افزایش جریان خون می شوند. پیاده روی به طور منظم، ورزشی برای تقویت قلب بوده که بهبود سرعت جریان خون به ماهیچه ها و بهبود جریان خون به رگ های خونی کوچک را به دنبال دارد.

رژیم غذایی سالم

میوه ها و سبزیجات

نوشیدن مقدار فراوانی آب در روز می تواند به حفظ حجم طبیعی خون کمک کند که برای عملکرد درست گردش خون مورد نیاز است. پیروی از یک رژیم غذایی متعادل شامل میوه ها، سبزیجات و غلات کامل علاوه بر هیدراته کردن بدن با حفظ قدرت ماهیچه ی قلب و عملکرد طبیعی آن حامی سلامت سیستم قلبی-عروقی است. یک رژیم غذایی سالم همچنین با کاهش خطر کلسترول بالا و تشکیل رسوبات چربی در عروق خونی از تضعیف قلب و اختلال سیستم گردش خون جلوگیری می کند.

انتخاب کفش مناسب

کفش

کفش نامناسب با فشار آوردن به انگشتان و مچ پا موجب کاهش جریان خون می شود. فشار به وجود آمده باعث ایجاد تداخل در جریان خون طبیعی خواهد شد. کفش نامناسب همچنین با ایجاد تورم در کف و ساق پا، با جریان خون تداخل دارد. اما کفش مناسب می تواند به افزایش جریان خون و کاهش خطر مشکلات سیستم قلبی-عروقی کمک کند.


مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است