سم زدایی

افزایش انرژی و نشاط با سم زدایی بدن

تیر ۱۸, ۱۳۹۶ الهام آقایی مقالات نظرات

مصرف موادغذایی فرآوری شده و همچنین پیروی از یک شیوه ی زندگی نادرست می تواند باعث کاهش عملکرد سیستم گوارشی و در نهایت احساس خستگی و تحریک پذیری شود. براساس کلینیک کلوند، یک رژیم سم زدایی ممکن است گام بزرگی در جهت پاکسازی بدن و جلوگیری از زیاده روی در غذاخوردن باشد. سم زدایی می تواند برای بدن مفید باشد. اما توجه به حفظ سلامتی بدن در زمان پیروی از هر نوع برنامه سم زدایی بسیار حیاتی است. رژیم سم زدایی نباید بیشتر از ۱۰ روز طول بکشد، زیرا بدن به میزان بیشتری از موادمغذی برای حفظ سلامتی نیاز دارد.


رژیم غذایی برای پاکسازی و سم زدایی بدن

آب میوه

اسموتی سبز

نوشیدن چندین لیوان آب میوه ی تازه در طول روز می تواند با فراهم کردن موادمغذی و فیبر به تقویت سیستم گوارشی کمک کند. همچنین دریافت روزانه نوشیدنی های سبز مخلوطی از اسفناج، خیار، کرفس، زنجبیل، جعفری، لیمو ترش زرد، لیمو ترش سبز و سیب توصیه می شود. این نوشیدنی ها برای بدن فیبر و ویتامین های بسیاری را فراهم می کنند.

 

میوه ها و سبزیجات

هندوانه

استفاده از میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر در رژیم سم زدایی بدن موثرترین موادغذایی به حساب می آیند. فییر نه تنها پاکسازی سیستم گوارشی را به دنبال دارد بلکه می تواند باعث کاهش اشتها شود. از بهترین سبزیجات و میوه ها در رژیم سم زدایی می توان به بروکلی، اسفناج، کلم کیل، مارچوبه، بوک چوی، شاهی آبی، تربچه، گل کلم، آرتیشو، آووکادو، گوجه فرنگی، هندوانه، گواوا و توت ها اشاره کرد.

پروبیوتیک

ماست

پروبیوتیک می تواند باعث پاکسازی سیستم گوارشی تحتانی شود. براساس مطالعه ای از مرکز ملی طب مکمل و جایگزین در ایالات متحده، پروبیوتیک در درمان اسهال موثر است که البته تحقیقات دیگری نیز مورد نیاز است.

پروبیوتیک ها شامل اسیدوفیلوس، بیفیدوس و همچنین بسیاری از مخمرها می باشند. برای بهره مندی از فواید پروبیوتیک ها و کمک به پاکسازی سیستم گوارشی می توانید از ماستی با محیط کشت زنده، تمپه و میزو استفاده کنید.

فیبر

جودوسر

فیبر یک جزء اصلی در رژیم پاکسازی بوده، زیرا به دفع مواد زائد از بدن کمک می کند. کپسول های پسیلیوم نیز می توانند موثر باشند، استفاده از جودوسر و سبوس برنج نیز دارای اثرات مشابهی هستند.

همچنین پس از پاکسازی بدن، مصرف موادغذایی غنی از فیبر را برای حفظ عملکرد سیستم گوارشی ادامه دهید. براساس توصیه کلینیک مایو در ایالات متحده، مردان به طور روزانه حداقل به ۳۸ گرم فیبر و بانوان به ۲۵ گرم فیبر نیاز دارند.

اضافه کردن یک فنجان بروکلی به رژیم غذایی حاوی ۷ گرم فیبر بوده که به پاکسازی سیستم گوارش کمک می کند.

گیاهان و ادویه ها

رازیانه

استفاده از گیاهان برای تهیه چای و به کاربردن ادویه جات گیاهی در آشپزی می تواند به افزایش تاثیرات سم زدایی بدن کمک کند. رازیانه باعث کاهش نفخ، گاز و سوزش معده می شود، درحالیکه زنجبیل یک ضدالتهاب موثر است. جین سنگ در کمک به افزایش ایمنی بدن و مقابله با استرس کاربرد دارد. نعنا به تسکین دستگاه گوارش و جوز هندی به فعالیت منظم روده کمک می کند. زردچوبه نیز در پاکسازی کبد و افزایش سیستم ایمنی مفید است.

موادغذایی تخمیری

کفیر

موادغذایی تخمیری برای سلامت روده، ایمنی و فرآیند گوارشی مفید است. استفاده از موادغذایی تخمیری در رژیم سم زدایی اطمینانی برای تعادل مثبت فلور طبیعی روده و دفع باکتری های مخرب است. همچنین باعث جذب بهتر موادمغذی از سایر موادغذایی سم زدا و بهبود هضم موادغذایی سرشار از فیبر می شود. از موادغذایی تخمیری می توان به ماست، کفیر، کمبوچا، کیمچی، کلم ترش، ترشی سبزیجات و میزو اشاره کرد.

مصرف آب فراوان برای سم زدایی

آب

برای سم زدایی بدن، مصرف میزان فراوانی آب در روز بسیار مهم است. آب علاوه بر هیدراته کردن و کاهش گرسنگی با دفع مواد سمی از جریان خون به سم زدایی بدن کمک می کند. آب همچنین در بهبود هضم موادغذایی، عملکرد روده، متابولیسم و همچنین افزایش توان سیستم ایمنی موثر است. به طور روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید. همچنین برای اثربخشی رژیم سم زدایی، مایعات دریافتی روزانه باید شامل آب و چای گیاهی باشد.


 ملاحظات

بسیاری از رژیم ها ۷ تا ۱۰ روز را به پاکسازی کبد و کلیه ها اختصاص می دهند، درحالیکه این روش پاکسازی ممکن است باعث دهیدراته شدن یا کم آبی بدن، خستگی، کج خلقی و سرگیجه شود.

درمان های خانگی برای پاکسازی دستگاه گوارش بهتر است به مدت یک تا دو روز همراه با بررسی نتیجه و عملکرد دستگاه گوارش باشد.


 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است