زنجبیل

زنجبیل

تیر ۱۷, ۱۳۹۶ نسخه طب گیاهی نظرات

زنجبیل گیاهی است که ریزوم (ساقه زیرزمین) آن به عنوان ادویه  و دارو می شود. می توان آن را تازه مصرف کرد و یا خشک و به صورت پودر زنجبیل .

خواص زنجبیل برای معده

زنجبیل معمولا در درمان انواع مختلفی از “مشکلات معده،” از جمله بیماری حرکت ( تهوع )، بیماری صبحگاهی، قولنج، ناراحتی معده، گاز معده، اسهال، تهوع ناشی از درمان سرطان، تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی، و همچنین از دست دادن اشتها استفاده می شود.

سایر خواص زنجبیل

سایر کاربردها عبارتند از: تسکین درد آرتروز یا کوفتگی عضلانی، درد قاعدگی، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، سرفه، و برونشیت. زنجبیل همچنین گاهی اوقات برای درد قفسه سینه، کمر درد، و درد معده استفاده می شود.

خواص زنجبیل برای پوست

برخی از افراد ریختن آب زَنجبیل تازه بر روی پوست خود بعنوان ماسک زنجبیل برای درمان سوختگی استفاده ی کنند. پماد زَنجبیل گاهی اوقات با برای رفع درد رو پوست استفاده می شود.

خواص زنجبیل در صنعت

زنجبیل در غذاها و نوشیدنی ها به عنوان طعم دهنده مصرف می شود.

زنجبیل در صنعت، به عنوان رایحه در صابون ها و مواد آرایشی.

یکی از ترکیبات شیمیایی موجود در زَنجبیل به عنوان ماده تشکیل دهنده در داروهای ملین، ضدگاز و ضداسید بکار می رود.

زنجبیل در بدن چگونه عمل می کند

زَنجبیل دارای ترکیباتی است که تهوع و التهاب را کاهش می دهد. محققان بر این باورند که این ترکیبات عمدتاً در معده و روده عمل می کنند، اما امکان آن در مغز و سیستم عصبی نیز وجود دارد.


موارد مصرف و خواص زنجبیل

زنجبیل در موارد زیر احتمالا موثر است:

 • تهوع و استفراغ پس از جراحی. اغلب آزمایشات بالینی نشان داده اند که خوردن ۱گرم زَنجبیل یک ساعت پیش از عمل تهوع و استفراغ را تا ۲۴ساعت بعد از عمل کاهش می دهد. یک مطالعه یافته است که زَنجبیل تهوع و استفراغ را تا ۳۸% کاهش می دهد. همچنین مالیدن روغن زنجبیل به مچ دست قبل از عمل می تواند تا ۸۰% از تهوع جلوگیری کند. هرچند این آثار درباره ۳ تا ۶ ساعت پس از عمل صادق نیست.
 • سرگیجه. خوردن زنجبیل از عوارض آن می کاهد.
 • درد قاعدگی. استفاده از زنجبیل در دوره عادت ماهیانه می تواند درد را کاهش دهد. خوردن ۲۵۰ میلی گرم عصاره زَنجبیل ۴ بار در روز برای ۳ روز در آغاز قاعدگی باعث کاهش درد در ۶۲% از افراد می شود.
 • آرتریت. مصرف زَنجبیل می تواند مقداری درد ورم مفاصل را کاهش دهد. خوردن ۲۵۰ میلی گرم عصاره زَنجبیل ۴بار در روز می تواند درد را ظرف ۳ماه کاهش دهد. استفاده از عصاره زَنجبیل و آلپینیا درد را هنگام ایستادن و پس از راه رفتن کاهش می دهد. در یک مطالعه اثر مصرف زَنجبیل به اندازه مصرف ۴۰۰ میلی گرم ایبوپرفن ۳ بار در روز در کاهش درد مؤثر نبود. اما در دیگری خوردن ۵۰۰میلی گرم عصاره زَنجبیل ۲ بار در روز همان اثرگذاری پروفن را داشت. مصرف عصاره زنجبیل به همراه گلوکزامین همان اثر دیکلوفناک را دارد. استفاده از روغن زَنجبیل و پرتقال در ماساژ درمانی می تواند در کوتاه مدت درد را کاهش دهد.
 • پیشگیری از بیماری صبحگاهی. زَنجبیل تهوع و استفراغ را در برخی زنان حامله کاهش می دهد

رنجبیل در موارد زیر احتمالا بر عکس باور عمومی بی تاثیر است:

 • پیشگیری از دریازدگی و تهوع در سفر. مصرف ۱تا۲ گرم زَنجبیل می تواند تهوع را به تأخیر انداخته و از شدت آن بکاهد.
 • خواص زنجبیل برای لاغری. مصرف مکمل های حاوی زَنجبیل، آستراگالوس، ریواس، زردچوبه، مریم گلی و گالیک اسید روزانه به مدت ۸ هفته کاهش وزن را تسریع نمی کند.

برای تاثیر زنجبیل در موارد زیر شواهد کافی وجود ندارد

 • نارسایی تنفسی ناگهانی. استفاده از ۱۲۰ میلی گرم عصاره زَنجبیل در روز برای ۲۱ روز می تواند نیاز به دستگاه اکسیژن و تعداد روزهای بستری در آی سی یو را کاهش دهد. هر چند خطر مرگ را کاهش نمی دهد.
 • خماری الکلی. خوردن ترکیب زَنجبیل، پوسته سفید نارنگی و شکر قهوه ای پیش از نوشیدن الکل از عوارض آن از جمله اسهال، استفراغ و تهوع می کاهد.
 • تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی. خوردن زَنجبیل می تواند اثرگذار باشد.
 • دل درد. مصرف ۱.۲ گرم پودر ریشه زَنجبیل یک ساعت قبل از خوردن غذا هضم غذا را سرعت می بخشد.
 • کلسترول بالا. مصرف ۱گرم کپسول زَنجبیل ۳بار در روز به مدت ۴۵روز تری گلیسرید و کلسترول را کاهش می دهد.
 • تسریع در وضع حمل. حمام کردن با آب حاوی روغن زَنجبیل تاثیری ندارد.
 • سردرد میگرنی. مصرف ترکیب زَنجبیل و بابونه زرد می تواند از مدت و شدت دردهای میگرنی بکاهد.
 • درد عضلانی پس از تمرین. نتایج تحقیقات متناقض است.
 • ریکاوری پس از جراحی. استنشاق و استفاده از روغن زَنجبیل و استوقدوس بر روی پوست قبل از عمل، درد پس از عمل را در کودکان کاهش نمی دهد.
 • آرتریت روماتیسمی. زَنجبیل می تواند درد مفاصل را در این افراد کاهش دهد.
 • مشکل بلع. اسپری کردن مخلوط زَنجبیل و تونگیان در گلو می تواند این مشکل را در کسانی که سکته کرده اند بهبود ببخشد.
 • بی اشتهایی
 • سرماخوردگی و آنفلوآنزا

عوارض جانبی و مضرات زنجبیل

زَنجبیل برای اغلب افراد بی خطر است. برخی عوارض جزیی مثل سوزش سر دل، اسهال و دل درد می تواند بروز کند. در برخی زنان خونریزی ماهانه را افزایش می دهد.

زمانی که بر روی پوست مالیده می شود می تواند باعث حساسیت شود.

ملاحظات و هشدارها

مضرات زنجبیل در بارداری: مصرف زَنجبیل می تواند بر هورمون های جنسی جنین اثر بگذارد و همچنین باعث سقط جنین شود در هفته ۱۲ بارداری زنانی که برای بیماری صبحگاهی زَنجبیل را مصرف کرده اند. خطر نقص عضو جنین در زنانی که زَنجبیل مصرف می کنند بیشتر از ۱ تا ۳% نیست. همچنین خطر زایمان زودرس و یا وزن کم نوزاد را افزایش نمی دهد. این خطر وجود دارد که خونریزی را افزایش دهد به همین دلیل می بایست نزدیک به وضع حمل مصرف شود.

مضرات زنجبیل در زمان شیردهی: عدم وجود اطلاعات کافی

اختلالات خونریزی: زَنجبیل خطر خونریزی را افزایش می دهد.

دیابت: زَنجبیل می تواند قندخون را کاهش دهد. در نتیجه دوز مصرفی داروها می بایست تغییر کند.

بیماری قلبی: افراط در خوردن زنجبیل و دوز بالای آن باعث وخیم تر شدن بیماری می شود.


تداخلات زنجبیل

تداخل متوسط با: مراقب استفاده همزمان باشید

 • داروهای ضدانعقادی: زنجبیل انعقاد خون را کند می کند و مصرف همزمان خطر خونریزی و کبودی را افزایش می دهد. برخی از داروهای ضدانعقادی عبارت اند از آسپرین، کلوپیدوگرل، دیکلوفناک، ایبوپروفن، ناپروکسن، دالتپارین، انوگزاپارین، هپارین، وارفارین و فنپرکومون.
 • فنپرکومون: یک داروی ضدانعقادی است که در اروپا مصرف می شود. مصرف همزمان زنجبیل خطر خونریزی و کبودی را افزایش می دهد.
 • وارفارین: مصرف همزمان با زنجبیل انعقاد خون را دچار مشکل کرده و خطر خونریزی و کبودی را افزایش می دهد.

تداخی جزیی: همراه با موارد زیر با احتیاط مصرف شود

 • داروهای دیابت: مصرف همزمان زنجبیل می تواند باعث افت شدید قندخون شود. برخی داروهای دیابت عبارتند از: گلیمپرید، گلیبورید، انسولین، پیگلیتازون، روزیگلیتازون، کلروپروپامید، گلیپزید و تولبوتامید.
 • داروهای فشارخون بالا: مصرف همزمان زنجبیل می تواند باعث افت شدید فشار و ضربان قلب نامنظم شود. مثل نیفدیپین، وراپامیل، دیلتیازم، ایسرادیپین، فلودیپین و آملودیپین.

دوز مصرفی زنجبیل

مصرف خوراکی

 • بیماری صبحگاهی: ۲۵۰ میلی گرم ۴ بار در روز
 • برای دوره های دردناک دوره قاعدگی : ۲۵۰ میلی گرم عصاره زنجبیل خاص (Zintoma، Goldaru) چهار بار در روز برای ۳ روز، از شروع دوره قاعدگی استفاده می شود. روش دیگر ۱۵۰۰ میلی گرم پودر زنجبیل در روز در سه وعده که از دو روز قبل از قاعدگی شروع و تا ۳ روز بعد از شروع آن ادامه می یابد.
 • تهوع و استفراغ پس از عمل: ۱ تا ۲ گرم پودر زنجبیل (پودر ریشه خشک شده زنجبیل) یک ساعت پیش از بیهوشی.
 • آرتریت: دوز مصرفی بسته به نوع محصول متفاوت است. یک نوع عصاره زنجبیل ۱۷۰ میلی گرم ۳ بار در روز.  یکی دیگر از عصاره (یوروویا عصاره ۷۷؛ EV ext-77) که زنجبیل را با آلپینیا ترکیب می کند، ۲۵۵ میلی گرم دو بار در روز نیز استفاده شده است. عصاره زنجبیل دیگری (Zintona EC) 250 میلی گرم چهار بار در روز نیز استفاده شده است. همچنین عصاره زنجبیل (عصاره یوروویات ۳۵؛ EV ext-35) 340 میلی گرم روزانه همراه با ۱۰۰۰ میلی گرم گلوکوزامین روزانه ۴ هفته استفاده شده است.

استفاده مستقیم بر روی پوست

 • برای استئوآرتریت : یک ژل خاص حاوی زنجبیل و پلو (ژل Plygersic، موسسه تحقیقات علمی و فن آوری تایلند) ۴ گرم روزانه در چهر وعده بمدت ۶ هفته استفاده شده است.

استفاده به صورت آروما تراپی

 • برای تهوع و استفراغ پس از عمل: یک راه حل استفاده از اسانس زنجبیل است. آروماتراپی با زنجبیل به تنهایی یا در ترکیب با عصاره نعناع سه بار در روز پس از جراحی می تواند مفید باشد.

 


دیگر اسامی به لاتین: African Ginger, Amomum Zingiber, Ardraka, Black Ginger, Cochin Ginger, Gan Jiang, Gingembre, Gingembre Africain, Gingembre Cochin, Gingembre Indien, Gingembre Jamaïquain, Gingembre Noir, Ginger Essential Oil, Ginger Root, Huile Essentielle de Gingembre, Imber, Indian Ginger, Jamaica Ginger, Jengibre, Jiang, Kankyo, Kanshokyo, Nagara, Race Ginger, Racine de Gingembre, Rhizoma Zingiberi, Rhizoma Zingiberis, Rhizoma Zingiberis Recens, Shen Jiang, Sheng Jiang, Shoga, Shokyo, Shunthi, Srungavera, Sunth, Sunthi, Vishvabheshaja, Zingiber Officinale, Zingiberis Rhizoma, Zingiberis Siccatum Rhizoma, Zinzeberis, Zinziber Officinale, Zinziber Officinalis.


 

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است