در آسیب های لیگامان قدامی زانو چه اتفاقی می افتد؟

در آسیب های لیگامان قدامی زانو چه اتفاقی می افتد؟

خرداد ۳۱, ۱۳۹۶ نسخه پاراکلینیک نظرات

اگر شما یک آسیب ناگهانی (حاد) رباط صلیبی قدامی (ACL) دارید  ، معمولا می دانید چه زمانی اتفاق می افتد. ممکن است احساس ترکیدن کنید یا صدای آن را بشنوید  و زانو ممکن است به بیرون زده شود ، که باعث سقوط شما می شود . زانو متورم می شود و اغلب بیش از حد دردناک  و یا ناپایدار می شود که نمی توانید هیچ فعالیتی انجام دهید .

یک آسیب ACL می تواند سبب پارگی های  کوچک یا متوسطی از رباط، پارگی کامل رباط (پارگی)، جدایی رباط از استخوان پای بالا یا پایین (کندگی)، یا یک جدایی از رباط شود و بخش استخوان از بقیه استخوان شوند (شکستگی کندگی). هنگامی که هر یک از این  موارد رخ می دهد،  استخوان ساق پا به طور غیر طبیعی در استخوان ران ، با حس زانو دادن و یا کمانش به جلو حرکت می کند.

درمان یک آسیب رباط متقاطع قدامی (ACL) و چگونگی بهبود آن  به موارد زیر بستگی دارد:

  • وضعیت ACL قبل از آسیب. این وضعیت شامل صدمات قبلی، پارگی جزئی، کمبود ACL، و تغییرات با توجه به سن است.
  • وضعیت عمومی و سلامتی بقیه زانو ی شما قبل از این آسیب.
  • مقدار آسیب و صدمه به ACL. صدمات معمولا با توجه به میزان آسیب به درجه ۱، ۲، ۳ و یا رگ به رگ شدن (پارگی) گروه بندی می شوند.
  • سایر آسیب ها  به مفصل زانو، مانند آسیب به غضروف یا مینیسک، و یا به استخوان در زانو.
  • سن شما، چقدر شما فعال هستید ، و چقدر به درمان و توانبخشی (توانبخشی) متعهد هستید .
  • زمان تشخیص. اگر تشخیص ACL به زودی پس از آسیب انجام نشود ، زانو ممکن است در اثر استفاده ، آسیب بیشتر ی ببیند .

یک آسیب ACL ممکن است در طولانی مدت و (مزمن) کمبود ACL مکرر گسترش یابد  که منجر به بی ثباتی  زانو ، خم شدن و یا بیرون زدن شود ،  که گاهی اوقات با درد و تورم همراه است . این امر زمانی می تواند رخ دهد که شما یک آسیب ACL در گذشته داشته اید ولی نمی دانستید  و یا اگر ACL شما درمان نشده است و یا به طور ناموفق،  درمان شده است. نقص ACL می تواند سبب آسیب به مفاصل، از جمله آرتروز شود. اما به این معنی نیست که هر فرد مبتلا بع  آسیب ACL، به  نقض ACL دچار نمی شود.

افراد مبتلا به آسیب های ACL جزئی معمولا درمان را  با یک برنامه توانبخشی فیزیکی آغاز خواهند کرد . تمرینات توانبخشی،  قدرت و انعطاف پذیری در عضلات مقابل ران ایجاد می کنند  (چهار سر ران) و عضلات را در پشت ران (همسترینگ) تقویت و سفت می کنند . اکثر مردم بعد از چند هفته از توان بخشی  به فعالیت های عادی خود باز می گردند آسیب های ACL جدی تر ممکن است به چند ماه توان بخشی  و یا پس از چند ماه از توان بخشی عمل جراحی نیاز داشته باشند تا دوباره قدرت زانو ، ثبات زانو و دامنه حرکت خود را باز یابید .

همه آسیب های ACL نیاز به جراحی ندارند . اما شما چه جراحی داشته باشید و چه جراحی نکنید باید زانوی خود را قوی کنید و بلافاصله بعد از جراحی آن دوباره بتوانید زانو را حرکت دهید. اگر نخواهید جراحی کنید این امر شما را برای برنامه توانبخشی آماده می کند . اگر بخواهید جراحی کنید این کار ، زانویتان را برای جراحی آماده می کند .


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است