آکنه چیست

آکنه چیست ؟

اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۶ نسخه مقالات نظرات

آکنه چیست ؟ آکنه به طور ساده لغتی ، کک و چروک و دیگر مشکلات پوستی می باشد که در صورت افراد بالغ در طول زمان بلوغ و گاهی اوقات پس از آن رخ می دهد همانطور که احتمالا می دانید به طورمعمول این مسئله در صورت رخ می دهد ولی گاهی اوقات در دیگر جاها شامل گردن ، پشت سینه و دیگر جاهای نیم فوقانی بدن نیز می تواند رخ دهد.


چگونه می توان از آکنه جلوگیری کرد؟

در زمان بلوغ، غدد چربی در سطح پوست شروع به تولید مواد روغنی بنام سبرم می نماید که پوست را چرب و ژله ای می کند گاهی اوقات دیواره غدد چربی پاره شده و سبرم به داخل پوست تراوش می کند که موجب قرمزی افزایش رشد و چرک و به عبارت دیگر کک و کورک می شود این غدد چربی ممکن است سیاه و یا سفید شود. بر خلاف عقیده و باور عموم افراد جوش های سر سیاه در اثر آلودگی بوجود نمی آیند.

باکتری هایی وجود دارند که به طور طبیعی روی سطح پوست زندگی کرده و پروپینو باکتریوم آکنه نامیده می شوند این باکتری ها در سبرم زندگی کرده و توسط غدد چربی تولید می شوند گاهی اوقات این باکتری ها مجتمع شده و تولید التهاب و آکنه می نمایند.

آکنه درون ژن های شما ساخته می شود و از نسلی به نسل دیگر خانواده منتقل می شود. در زنان آکنه به طور متناوب در زمان قاعدگی بدتر می شود زنان بالغ اغلب در میانسالی با آکنه مشکلات زیادی دارند که دلیل آن ناشناخته است.

غذاها موجب آکنه نمی شوند در بعضی افراد غذاهای خاص می تواند موجب بدتر شدن آکنه شود معمولترین آنها می توان شکلات، تخمه ها، آشامیدنی های که نباتی و شیر را نام برد. آکنه اغلب افراد این غذاها تشدید نمی شوند.

آکنه ممکن است تحت وضعیت های اضطراب آور بدتر شود مواد آرایشی موجب تشدید آکنه می شود.


بهترین درمان برای لک و چرک ها چه می باشد

هیچ درمان پزشکی برای آکنه وجود ندارد در واقع آن را می توان کنترل کرد اما نمی توان درمان کرد در بیشتر افرادی که رشد سریعتری دارند مسئله حادتر می باشد.

در اینجا بعضی از موثرترین درمانهای انتخابی آکنه را بررسی می کنیم:

راه های طبیعی

بعضی از محصولات غذایی مانند پوره های ساده می توانند درمان موثری برای آکنه باشد افراد مبتلا نتایج خوبی از این غذا در استفاده مدام گزارش کرده اند.

بدون استفاده از نسخه پزشکی  انتخاب دیگر استفاده از ژل بنزوئیل پروکساید ۵% ( که در داروخانه ها موجود می باشد) در شب مالش روی لک ها و نئ.استراتا آلفا هیدروکی اسید در صبح می باشد بعضی افراد به بنزوئیل پروکساید حساس می باشند.

درمانهای داروئی متناوبی برای آکنه وجود دارد که همه افراد به یک روش درمانی خاص جواب نداده اند اگر داروی اولیه اثر نداشت بهتر است که دومین دارو استفاده شود.

متخصص شما ممکن است آنتی بیوتیک را برای سطح پوست شما به صورت خوراکی نسخه نماید پماد رتین A می تواند در سطح پوست مالیده شود.

رژیم مناسب برای آکنه رتین A همراه با قرصهای گلیکولیک اسید هر چند هفته می باشد استفاده این دارو  هر دو هفته موجب می شود که اسید کمتری به پوست شما اضافه شود. اسید مواد سطحی پوست را که موجب لک می شود برمی دارد قرمزی پوست از بین رفته و چند روز بعهد هم تحریک پوستی از بین می رود یکبار که آکنه تحت کنترل می باشد قرصهای گلیکولیک اسید فقط برای هر ۳ ماه یکبار مورد استفاده واقع شده و یا حتی بیشتر زمانیکه از یک استتیشن کوچک استفاده می کنید موجب حذف آکنه های سرسیاه و سر سفید خواهند شد قرصهای بتاهیدروکسی اسید اغلب برای درمان آکنه موثر می باشد.

آکوتان قرص خوراکی بوده که برای آکنه های شدید داده می شود. آکوتان اثرات جانبی زیادی داشته و اگر در طول حاملگی داده شود موجب نقص تولد نوزاد می شود بیمارانی که این قرص را دریافت می کنند باید آزمایش خون دوره ای و آزمایش مرحله ای شوند.

جراحی آکنه می تواند با وسایل استریل انجام شود تا جوش های سرسیاه و سر سفید و آکنه ها برداشته شود.

درمان دیگر آکنه روش جلوگیری از آن

شما باید صورت خود را دو بار روزانه با یک شوینده غیرصابونی ملایم بشوئید لک ها را پاره نکرده و یا سوراخ نکنید زیرا موجب اسکار می شود.

اگر مواد آرایشی استفاده می شود آنها باید بدون روغن باشد (نوعی که دولایه ای باشد) مواد آرایشی که به صورت پایه آب علامت گذاری شده اند ممکن است حتی هنوز دارای روغن باشد اگر از یک مرطوب کننده استفاده می شود آن باید نان-کومدوژنیک باشد یعنی موجب چروک نشود .


ترجمه شده از وبسایت: www.skinsite.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است