آرتروسکوپی

آرتروسکوپی

فروردین ۱۵, ۱۳۹۶ نسخه پاراکلینیک نظرات

آرتروسکوپی روند جراحی است که به دکتر شما امکان می دهد که درون مفصل در بدن شما را از طریق ابزار مشاهده نازک به نام آرتروسکوپ نگاه کند. آرتروسکوپی به دکتر شما امکان می دهد که نگاهی به سطوح مفصل و بافت های نرم پیرامون بیندازد مثل بافتی که استخوان را به استخوان متصل می کند(لیگامان ها) و بافت سفتی که انتهای استخوان در مفاصل را می پوشاند(غضروف) و پوششی بین استخوان ها فراهم می کند. از این روش برای تشخیص مشکل مفصل، انجام جراحی که مشکل مفصل را ترمیم می کند، برداشتن قطعه خارجی یا سست یا نظارت بر بیماری یا وضعیت درمان استفاده  می شود. آرتروسکوپی عمدتا بر روی زانو، شانه و قوزک انجام می شود. این  روش را می توان بر روی مفصل لگن، آرنج و مچ انجام داد.

در طی آرتروسکوپی، آرتروسکوپ از طریق برش کوچک در پوست وارد مفصل می شود. آرتروسکوپ منبع نور و دوربین ویدئویی متصل دارد. تصاویر دوربین می تواند در مانیتور ویدئو دیده شود. این تصاویر بزرگ شده تصویر شفاف از مفصل شما است. نمونه بافت مفصل را می توان در طی آرتروسکوپی برای بیوپسی جمع آوری کرد. اگر جراحی انجام شود،  ابزارهای بیشتری در مفصل شما از طریق برش های کوچک دیگر وارد می شود.

همانند جراحی باز (که با استفاده از برش بزرگ انجام می شود) آرتروسکوپی به پزشک این امکان را می دهد که مشکل مفصل را شناسایی کند. اما در مقایسه با جراحی باز آرتروسکوپی:

 • معمولا کمتر دردناک است.
 • معمولا کم هزینه تر است.
 • معمولا زمان بهبودی سریعتر  دارد بسته به کاری که انجام شده  است.
 • می تواند به صورت سرپایی بدون نیاز به بستری شب در بیمارستان انجام شود. جراحی باز اغلب نیاز به بستری در بیمارستان دارد.

چرا این روش بررسی انجام می شود

آرتروسکوپی در موارد زیر استفاده می شود:

 • ارزیابی و تشخیص مشکل مفصل زمانی که ارزیابی فیزیکی و تست های تشخیصی دیگر مثل تست های خون، اشعه ایکس، اسکن های توموگرافی کامپیوتری یا عکس برداری رزونانس مغناطیسی قابل انجام نمی باشد.
 • انجام جراحی برای ترمیم مشکل مفصل
 • بافت های نرم (مثل لیگامان ها, تاندون ها یا غضروف ها) می تواند ترمیم شود یا تراشیده شود.
 • می توان لیگامان ها را برید تا  سفتی مفصل از بین برود.
 • نمونه بافت مفصل یا مایع مفصلی (مایع سینوویال) ممکن است برای تحلیل و بررسی آزمایشگاهی جمع آوری شود (بیوپسی).
 • بافت اسکار یا ناحیه غشای مفصل (سینوویوم) که متورم شده است می تواند برداشته شود.
 • بعضی مشکلات مفصل ممکن است گاهی با استفاده از ترکیب آرتروسکوپی و جراحی باز ترمیم شود.

آمادگی

آرتروسکوپی اغلب به صورت سرپایی بدون نیاز به بستری شبانه در بیمارستان انجام می شود.

موارد زیر را به پزشک خود اطلاع دهید:

 • آلرژی به دارو شامل داروهای بی حسی
 • داروهایی مثل داروهای رقیق کننده خون (مثل وارفارین) یا آسپرین مصرف می کنید.
 • مشکلات خون شامل لخته های خون در ورید دارید (ترومبوز وریدی عمیق یا DVT)
 • باردار هستید یا ممکن است باردار باشید.
 • تاریخچه سفتی مفصل یا آرتریت دارید. آسیب مفصلی ایجاد شده توسط آرتریت ممکن است انجام این روند را دشوار یا غیر ممکن کند.
 • تاریخچه عفونت مثل آرتریت عفونی در مفصل مبتلا دارید.
 • تاریخچه ای از وجود استخوان شکسته (شکستگی ) یا آسیب به مفصل مبتلا را دارید.

از شما خواسته می شود که فرم توافقی را امضا کنید که نشان می دهد شما خطرات تست را می دانید و با انجام آن موافق هستید.

ممکن است تست های بیشتری مثل تست های خونی یا تست های ادراری قبل از آرتروسکوپی انجام شود.

اگر شما آرتروسکوپی قوزک، زانو یا لگن انجام داده اید، پزشک با شما درباره استفاده از عصا بعد از این روش صحبت خواهد کرد. اگر شما آرتروسکوپی مفصل دست انجام داده اید، احتمالا یک آسلینگ یا اسپلینت بعد از این روش استفاده خواهید کرد.


روش انجام

آرتروسکوپی معمولا توسط پزشکی انجام می شود که در استخوان، عضله و جراحی مفصل تخصص دارد (جراحی ارتوپدیک).

از شما خواسته می شود که جواهرات را دربیاورید و روپوش بیمارستان را بپوشید. ممکن است به شما اندکی قبل از انجام این بررسی، آرامبخش داده شود. پوست دور مفصل ممکن است تیغ زده شود.

در زمان بررسی

ضربان و ریتم قلب، فشار خون و تنفس بررسی می شود. اگر بی حسی موضعی استفاده شود, این دارو در پوست و فضای مفصلی تزریق خواهد شد.

شما معمولا به پشت خود دراز می کشید. بسته به مفصلی که بررسی می شود، گارو (شریان بند) ممکن است برای محدود ساختن موقت جریان خون به مفصل شما استفاده شود، بنابراین پزشک شما می تواند تمام ساختارهای مفصل شما را بررسی کند. مفصل شما با محلول گندزدا شسته می شود و با حوله های استریل خشک می شود. قبل از اینکه شریان بند باد شود، مفصل بالا برده می شود و ممکن است با بانداژ الاستیک پوشانده شود تا جریان به مفصل کاهش داده شود.

برش کوچک حدود ۰.۲۵ اینچی (۰.۶ سانتی متری) نزدیک مفصل شما ایجاد خواهد شد. قبل از وارد کردن آرتروسکوپ، یک محلول (معمولا سالین) برای شستشوی فضای مفصلی استفاده خواهد شد. جریان کم ثابت محلول معمولا طی روند برای پاک کردن باقیمانده ها یا خون در مفصل استفاده می شود، بنابراین پزشک می تواند مفصل شما را ارزیابی کند.

زمانی که آرتروسکوپ وارد می شود, پزشک شما قادر است که داخل مفصل را با دیدن مانیتور ویدئویی متصل شده به آرتروسکوپ مشاهده کند. پزشک یا دستیار جراح ممکن است مفصل را خم کند, باز کند و تغییر وضعیت دهد تا آن را از زوایای متفاوت ببیند. نوار های ویدئویی یا عکس های مفصل ممکن است گرفته شود.

اگر جراحی بیشتر برای ترمیم مشکل مفصل لازم باشد, برش های کوچک  تر ایجاد می شود و ابزارهای باریک دیگر به مفصل شما وارد خواهد شد. زمانی که آرتروسکوپ و هر ابزار دیگری بیرون کشیده می شود، خون و خرده ها با سالین شسته می شود و تخلیه می شود. برای کاهش تورم یا درد، بی حسی موضعی یا کورتیکواستروئیدها ممکن است در مفصل شما تزریق شود.

بعد از تست

بعد از انجام این  روش، ممکن است نیاز به استراحت مفصل برای چندین روز داشته باشید. ممکن است نتوانید به مدت ۲۴ ساعت بعد از این تست بسته به مفصلی که بررسی شده است و نوع بی حسی که داشته اید، کارهای معمول خود را انجام دهید. اگر بخیه ها قابل جذب نباشند, در ۷ تا ۱۰ روز برداشته خواهد شد. یخ, بالا گرفتن اندام و بانداژ فشار ممکن است برای کاهش ورم استفاده شود و مسکن ها ممکن است برای کاهش درد یا ناراحتی استفاده شود. از پزشک خود درباره تقویت مفصل با ورزش و زمانی که می توانید فعالیت  های طبیعی را انجام سوال کنید.


چه احساسی دارید

اگر به شما بی حسی موضعی قبل از این بررسی داده شود, احساس سوزش موقت یا حس نیش خوردن در پوست خواهید داشت. زمانی که آرتروسکوپ وارد مفصل می شود, احساس ضربه خوردن خواهید داشت. ممکن است حس کشش اندک در ناحیه مفصل داشته باشید، زمانی که پزشک مفصل را حرکت می دهد. اگر به شما قبل از این روش بررسی بی حسی عمومی داده شود، بی هوش خواهید بود و هیچ احساسی نخواهید داشت. اگر شما بی حسی منطقه ای دریافت کنید, دست یا پای شما برای چند ساعت بی حس خواهد بود.

ممکن است درد و سوزش بعد از این روش داشته باشید. پزشک به شما دستوراتی درباره استفاده از داروی ضد درد و به کار بردن یخ برای مفصل (و احتمالا بالا بردن آن) برای کاهش ورم و درد خواهد داد. بانداژی که زخم شما را می پوشاند تمیز و خشک نگه دارید.

بعد از آرتروسکوپی ممکن است متوجه کبودی پوست دور برش شوید. این حالت موقتی است و باید در مدت ۲ هفته ناپدید شود.


خطرات

مشکلات طی آرتروسکوپی متداول نیستند. گاهی سفتی مفصل یا درد مفصل طولانی وجود دارد. خونریزی در مفصل می تواند اتفاق بیفتد به خصوص اگر جراحی انجام شود. احتمال کمی وجود دارد که عفونت، تشکیل لخته خون در اندام مبتلا یا آسیب مفصل یا عصب  اتفاق بیفتد. همینطور خطر کمی از نظر آسیب به ساختارهای مفصل وجود دارد.

در موارد کم، شرایط جدی که سندرم کمپارتمنت نامیده می شود می تواند اتفاق بیفتد اگر فشار در کمپارتمنت عضله ایجاد شود (عمدتا در جلوی ساق پا یا ساعد).

بعد از تست

درد یا تورم (یا هر دو) ادامه پیدا کند یا بدتر شود.

 • منطقه برش بیش از حد خونریزی کند.
 • شما قرمزی, تورم, درد یا حس گرما را در ساق یا دست خود تجربه کنید. این ها ممکن است علائم لخته خون در ورید باشد، شرایطی که تروبوفلبیت نامیده می شود. اگر شما این علائم را دارید، ناحیه را ماساژ ندهید.
 • ممکن است دچار علائم عفونت شوید.

این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد افزایش یافته, تورم, قرمزی یا گرم شدن دور ناحیه مبتلا
 • رگه های قرمز که از ناحیه مبتلا بسط یافته است.
 • ترشح چرک از ناحیه
 • غده های لنفاوی متورم در گردن, زیر بغل, یا کشاله ران
 • تب یا لرز بدون علل شناخته شده دیگر

نتایج آرتروسکوپی

طبیعی

در مفصل طبیعی سالم, لیگامان ها مفصل کابلهای سفید هستند. غضروف هموار و سفید است. مایع مفصلی شفاف است و هیچ قطعه سست بافتی در مفصل وجود ندارد. اگر آسیب یا بیماری مشاهده شده در مفصل وجود داشته باشد, پزشک ممکن است نتیجه بگیرد که مفصل شما طبیعی است و علت آن علائم شما نیست.

غیر طبیعی

در مفصل آسیب دیده یا بیمار لیگامان ها و غضروف ها از نظر رنگ و شکل غیر طبیعی هستند. اگر آسیب یا بیماری در مفصل وجود داشته باشد، پزشک ممکن است شرایط را تعیین کند و ممکن است حتی طی آرتروسکوپی جراحی انجام دهد تا مشکل مفصل را حل کند. مثالهای آسیب یا بیماری در مفصل عبارتند از:

 • پارگی, دررفتگی, یا بخش های سست بافت نرم (مثل لیگامان ها یا غضروف)
 • عفونت

بعد از اینکه پزشک مفصل شما را ارزیابی کرد، ممکن است درمان بیشتر شامل دارو, فیزیوتراپی یا جراحی  توصیه شود.

دلایلی که شما ممکن است قادر به انجام تست نباشید یا دلیل اینکه نتایج ممکن است مفید نباشد

انجام بررسی اشعه ایکس مفصل با استفاده از ماده کانتراست (آنتروگام) در ۱۰ روز قبل ماده کانتراست ممکن است باعث تورم در مفصل می شود که مانع از ایجاد تصویر شفاف از مفصل طی آرتروسکوپی می شود.

داشتن آرتریت. آسیب مفصلی ایجاد شده توسط آرتریت ممکن است انجام این روند را دشوار یا غیر ممکن سازد.

داشتن شرایط پزشکی دیگر مثل ضخیم شدن بافت (فیبروز) در ناحیه مفصل یا عفونت گسترده (sepsis)


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است