ورزشکاران استقامتی

ویتامین هایی برای ورزشکاران استقامتی

اسفند ۹, ۱۳۹۵ الهام آقایی ورزش و سلامت نظرات

ورزشکاران استقامتی شامل دوندگان ماراتون، ورزش های سه گانه و دوچرخه سواران به موادمغذی بهینه ای نیاز دارند. یک رژیم غذایی متعادل بهتر است شامل تمام ویتامین ها و موادمغذی مورد نیاز باشد. کمبود برخی از ویتامین ها می تواند منجر به کاهش سطوح انرژی بدن شود. به طور کلی موادغذایی بهترین منابع ویتامین ها به حساب می آیند، اما ممکن است توصیه پزشک برای رفع کمبودها مصرف مکمل های غذایی باشد.


ویتامین های B

ویتامین های B مانند ویتامین B6، B12، اسیدپانتوتنیک، تیامین، فولات و ریبوفلاوین نقش مهمی در تولید انرژی و تولید سلولی دارند. آنها به متابولیزه کردن موادغذایی و تبدیل به سوخت مورد نیاز ورزشکاران کمک می کنند. ویتامین های B در غلات و نان های غنی شده، مغزهای آجیل، گوشت، ماهی یا مرغ وجود دارند. گیاهخواران بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین B12 قرار می گیرند، همچنین عدم رفع کمبود این ویتامین در بدن با بروز ضعف و بی حالی مرتبط با کم خونی همراه است. فرآورده های لبنی مانند ماست یونانی و شیر فاقد چربی مصرف کنید. همچنین برای جلوگیری از کمبود ویتامین B12 در گیاهخواران، مصرف شیرهای گیاهی غنی شده با این ویتامین توصیه می شود.


ویتامین D

نور خورشید می تواند به ساخت ویتامین D در بدن کمک کند، اما باید این ویتامین ضروری را از شیر غنی شده، موادغذایی دریایی و تخم مرغ نیز دریافت کنید. قرارگیری در معرض نورخورشید تضمینی برای سطوح کافی این ویتامین در بدن نیست. میزان بسیار کم ویتامین D در بدن می تواند موجب احساس ضعف و کمبود انرژی در طول تمرینات سخت ورزشی شود.


ویتامین C

خواص آنتی اکسیدانی ویتامین C می تواند به بهبود التهاب مرتبط با تمرینات سنگین در ورزشکاران استقامتی کمک کند. ویتامین C همچنین در جذب آهن و فولات موثر است. این دو ماده مغذی در کمک به تولید سلول های قرمز خون و رساندن اکسیژن به عضلات در حال فعالیت نقش دارند.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است