افت قند خون کودکان - راهنمای والدین

افت قند خون کودکان – راهنمای والدین

فوریه 13, 2017 نسخه راهنمای والدین نظرات

افت قند خون کودکان : به قند خون پایین و افت سطح قند خون، هیپوگلایسمی گفته می شود.


چه چیزی باعث شده که این مسئله اتفاق بیفتد؟

قند خون پایین زمانی اتفاق می افتد که قند خون کودک کم است و مقیاس آن کمتر از ۴۰ تا ۴۵ mg/dL است. قند خون پایین به خاطر اختلال یا ناهنجاری در سیستم های تنظیم قند خون کودک است و در دو ساعت اول بعد از تولد متداول تر است. بیشتر اوقات، این حالت با تغذیه اولیه اصلاح می شود و نظارت پیوسته برای بیست و چهار ساعت  اول لازم است. کودکانی که از مادران مبتلا به دیابت به دنیا آمده اند یا کودکانی که به نسبت سن خود بزرگ هستند، ممکن است کاهش معنی دار تری در سطوح قند خون برای چند روز داشته باشند. در موارد نادر، سطوح قند خون کم طولانی و شدید ممکن است نیاز به رژیم خاص قندی و یا دارو داشته باشد.


آیا قند خون پایین خطرناک است و آیا اثر دائمی بر روی سلامت کودک من خواهد داشت؟

در اکثر موارد، زمانی که افت قند خون کوتاه باشد و به صورت مناسب درمان شود، هیچ اثر دائمی در مورد قند خون پائین در کودک مشاهده نخواهد شد. با این حال سطوح کم قند خون طولانی یا درمان نشده، ممکن است منجر به آسیب مغزی شود.


چه تست هایی برای تعیین بیشتر این شرایط لازم است؟

در بیشتر موارد اندازه گیری ساده سطح قند خون توسط وسیله ای در کنار تخت تمام چیزی است که لازم است. گاهی تایید اندازه گیری کم توسط دستگاه کنار تخت باید انجام شود. این کار با جمع آوری مقدار کم خون از کودک و فرستادن آن به آزمایشگاه انجام می شود. در موارد نادرتر قند خون پایین طولانی و شدید، سطوح هورمون های مختلف خون ممکن است لازم باشد و ممکن است چند روز تا برگشت جواب طول بکشد.


چطور قرار است آن را درمان کنیم و آیا اثر جانبی وجود دارد که می تواند ناشی از درمان ها باشد؟

در بیشتر موارد، سطح پایین قند خون با تغذیه به تنهایی یا در ترکیب با محلول های قند داخل وریدی درمان می شود. به صورت غیر متداول در موارد شدید تر، داروها ممکن است به صورت داخل وریدی یا از طریق دهان داده شود. عموما هیچ اثر جانبی وجود ندارد.


چقدر طول می کشد تا این وضعیت اصلاح شود؟

در نوزادانی که از مادران بدون دیابت به دنیا آمده اند و اندازه طبیعی برای سن خود دارند، سطوح نرمال قند خون عموما در سه تا شش ساعت تولد به دست خواهد آمد و پیگیری ممکن است برای بیست و چهار ساعت ادامه پیدا کند. در نوزادانی که از مادران مبتلا به دیابت به دنیا آمده اند یا اندازه آن ها برای سنشان بزرگ تر است، توانایی حفظ سطوح قند خون نرمال بدون درمان و نظارت ممکن است سه تا پنج روز یا بیشتر طول بکشد.


آیا احتمال این وجود دارد که شرایط بعد از ترخیص از بیمارستان ادامه پیدا کند و نیاز خاصی برای پیگیری وجود دارد؟

تا زمانی که کودک به صورت نرمال تغذیه می شود، اکثر کودکان هیچ نشانه ای از عود  قند خون پایین را نخواهند داشت و پیگیری خاصی لازم نیست. در موارد نادر قند خون پایین طولانی و شدید که در آن جراحی، داروها و یا رژیم خاص لازم است، نوزادان نیاز به نظرات مداوم در خانه و پیگیری دارند، پزشک هایی که در اختلالات سطوح هورمون یا متابولیسم تخصص دارند.


آیا قند خون کم کودک من را برای دیابت یا اختلال متابولیسم قند دیگری در طول زندگی مستعد می سازد؟

نوزادانی که از مادرانی به دنیا آمده اند که مدت طولانی دیابت داشته اند، ممکن است زمینه ژنتیکی برای ایجاد دیابت داشته باشند. نوزادان به دنیا آمده از مادران با قند خون بالا طی بارداری یا مادران با شروع دیرتر دیابت ریسک افزایش یافته ای برای ایجاد دیابت در زندگی ندارند اما ممکن است در ریسک بالاتری برای چاقی در سال های پیش از نوجوانی و نوجوانی قرار داشته باشند.


آیا نوزادان آینده ای که من به دنیا می آورم بیشتر احتمال دارد که قند خون کم داشته باشند؟ آیا راهی هست که من بتوانم از وقوع مجدد آن جلوگیری کنم؟

مادرانی که فشار خون بالا یا دیابت دارند، چه باردار نباشند یا زمانی که باردار باشند، نوزادانی خواهند داشت که ریسک بالاتری برای قند خون کم بعد از تولد دارند. نظارت بر قند خون در طی بارداری در صورت نیاز و حفظ کنترل خوب سطوح قند خون قبل و طی بارداری ریسک نوزادان را کاهش خواهد داد.

بعد از ترخیص از بیمارستان، چه زمانی باید دوباره کودک من را به خاطر این شرایط ببینید؟

در اکثریت کودکان، هیچ نیازی برای پیگیری های خاص وجود ندارد. کودکان باید بتوانند سطوح قند خون نرمال را برای دوره ای از زمان حفظ کنند، قبل از اینکه ترخیص شوند و انتظار می رود که همچنان بتوانند سطح نرمال قند خون را حفظ کنند.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است