آرامش بخش

درمان های خانگی برای ریزش موی ناشی از استرس

بهمن ۲۰, ۱۳۹۵ الهام آقایی بهداشت و زیبایی نظرات

چرخش رشد مو شامل سه مرحله ی آناژن، کاتاژن و تلوژن است. در مرحله استراحت یا تلوژن، مو از فولیکول مو جدا شده و تحت کوچکترین فشار یا کششی می ریزد. استرس طولانی مدت و شدید موجب می شود تا مو به طور دائم وارد مرحله تلوژن شده و ریزش آن به سهولت روی دهد. از طرفی با انجام تکنینک های تمدد اعصاب یا آرامش بخش و تغذیه بهتر می توان به بازگشت موها به حالت طبیعی بعد از دوره ای ۳ تا ۴ ماهه امیدوار بود.


تمرینات ورزشی برای کاهش استرس

براساس کلینیک مایو در ایالات متحده، تلوژن افلوویوم یا ریزش موی ناشی از استرس بیشتر نتیجه ی تب، عدم تعادل هورمونی به دلیل بارداری، سوء تغذیه یا شوک شدید و ناگهانی روحی و جسمی است. استرس شدید در صورت عدم درمان می تواند موجب عدم تعادل هورمونی و اشتباه سیستم ایمنی در حمله به ریشه موها و در نتیجه ریزش مو شود. بنابراین استرس خود را به حداقل برسانید. برای کاهش سطوح استرس، میزان تمرینات ورزشی روزانه خود را افزایش دهید. تمرینات ورزشی باعث افزایش اندورفین شده که یک مسکن طبیعی برای بدن بوده و می تواند در بهبود حس تندرستی افراد موثر باشد. دوش آب گرم یا ماساژ نیز می تواند باعث حس آرامش شود. از طرفی نفس عمیق (دم از راه بینی، نگه داشتن هوا به مدت ۴ ثانیه، سپس بازدم از طریق دهان) می تواند به آرامش افراد کمک کند.


بهبود تغذیه

آهن و پروتئین اجزای اصلی ساختمان مو می باشند، اما سایر موادمغذی از جمله سلنیوم و روی نیز نقش مهمی ایفا می کنند. براساس توصیه ی مرکز سلامت خانواده ماساچوست، مصرف روزانه ۳۰ میلی گرم روی و ۲۰۰ میکروگرم سلنیوم برای کمک به جذب آهن و پروتئین موثر است. علاوه بر مکمل ها، مصرف سبزیجات برگ سبز و غلات دانه ریز نیز به دریافت این موادمغذی کمک می کند. هچنین حتی اگر ریزش مو ناشی از کمبودهای تغذیه ای نباشد، پیروی از یک رژیم غذایی درست در بهبود رویش و بازگشت موها مفید است.


زمان

در صورتیکه استرس عامل ورود مو به فاز تلوژن باشد، باید به پوست سر برای بازگشت به حالت طبیعی فرصت داد. علاوه بر روش های آرامش بخش و رژیم غذایی متعادل، زمان نیز برای رویش مجدد موها مورد نیاز است.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است