تلوژن افلوویوم و رژیم غذایی

تلوژن افلوویوم و رژیم غذایی

بهمن ۲۰, ۱۳۹۵ الهام آقایی بهداشت و زیبایی نظرات

محدود کردن شدید کالری روزانه ممکن است موجب ریزش مو تلوژن افلوویوم شود، اما این مشکل برگشت پذیر است. فاز استراحت چرخه رویش مو به صورت فنی فاز تلوژن نامیده می شود، درحالیکه افلوویوم کلمه ای بیان کننده ی ریزش است. همچنین در صورتیکه عامل ریزش مو کمبودهای تغذیه ای باشد، اصلاح رژیم غذایی می تواند به بهبود این مشکل کمک کند.


عوامل موثر

تلوژن افلوویوم نوعی ریزش مو بوده که ناشی از تغییر در چرخه طبیعی مو است. براساس کلینیک مایو در ایالات متحده، رژیم های سخت، کمبودهای تغذیه ای و کاهش وزن ناگهانی یا بیش از حد می تواند موجب تلوژن افلوویوم شود. همچنین طبق کالج درماتولوژی امریکا، رژیم هایی با میزان ناکافی از پروتئین، بدن را در برابر تلوژن افلوویوم آسیب پذیر می سازد. از دیگر عوامل موثر در بروز تلوژن افلوویوم می توان به استرس های جسمی و روحی، تب بالا یا دوره ای از استرس های مخرب روحی و روانی اشاره کرد.


اهمیت

تعداد زیادی از موها در تلوژن افلوویوم به صورتی غیرمعمول وارد فاز استراحت در چرخه رویش مو می شوند. این امر منجر به ریزش موی زیاد در زمانه شانه کردن یا حمام کردن خواهد شد. لازم به ذکر است که براساس کالج درماتولوژی امریکا، ریزش ۱۰۰ تار مو در روز طبیعی است، بنابراین درصورت ریزش موها تا این میزان، بیش از حد نگران نشوید.


ملاحظات

براساس “مدیریت پزشکی اختلالات خوردن در امریکا”، افرادی با اختلالات خوردن از جمله بی اشتهایی عصبی، تلوژن افلوویوم را تجربه می کنند. این عارضه ی جانبی در صورت تثبیت وزن فرد ادامه دار نخواهد بود.


دوره زمانی

ریزش موی ناشی از کمبودهای تغذیه ای ۲ تا ۴ ماه بعد از ایجاد این کمبود بروز می یابد. ریزش موی تلوژن افلوویوم بیشتر در ناحیه سر بوده، اما ممکن است این نوع ریزش مو را در سایر نواحی بدن نیز تجربه کنید.


پیشگیری

در صورت تجربه تلوژن افلوویوم ناشی از کمبودهای تغذیه ای، زیاد نگران نباشید، زیرا با شروع دریافت دوباره میزان کالری و پروتئین کافی، امکان بازگشت موها وجود دارد. بنابراین صبور باشید، زیرا برای برگشت موها به حالت طبیعی ۶ ماه زمان مورد نیاز است.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است