بارداری و لقاح

بارداری و لقاح

فوریه 8, 2017 نسخه بارداری نظرات

بارداری و لقاح


در بیشتر مواقع، شما ممکن است نتوانید به درستی بدانید که در چه روزی باردار شده اید. پزشک شما  زمان بارداری را از اولین روز پس از آخرین قاعدگی محاسبه خواهد کرد. این عدد در حدود ۲ هفته از زمان لقاح می باشد.

اوولاسیون ( تخمک گذاری )

در هر ماه درون تخمدان های شما، گروهی از تخمک ها در کیسه های پر از مایع و کوچکی به نام فولیکول، شروع به رشد می کنند. در نهایت، یکی از تخمک ها از فولیکول خارج می شود ( تخمک گذاری). این حالت معمولا در حدود ۲ هفته پیش از عادت ماهیانه ی بعدی رخ می دهد.

افزایش هورمون ها

پس از آن که تخمک از فولیکول خارج شد، فولیکول تبدیل به جسم زرد می شود. جسم زرد از خود هورمون هایی می سازد که به افزایش ضخامت دیواره ی رحم کمک می کند.

تخمک وارد لوله ی رحمی می شود

پس از این که تخمک گذاری انجام شد، تخمک وارد لوله ی رحمی می شود. در این جا ۲۴ ساعت می ماند تا اسپرم به آن برسد و آن را بارور کند. تمام این موارد در حدود ۲ هفته پس از آخرین عادت رخ می دهد.

اگر تخمک بارور نشود

اگر هیچ اسپرمی در اطراف تخمک نباشد تا باروری صورت گیرد، از راه رحم می رود و از بین می رود. هورمون های شما به حد طبیعی بر می گردد.

باروری

اگر یکی از اسپرم ها وارد لوله ی رحمی شود و به تخمک برسد، باروری صورت می گیرد. تخمک تغییراتی می یابد که اسپرم دیگری وارد آن نمی شود.

اگر اسپرم کروموزوم Y داشته باشد، کودک شما پسر است و اگر کروموزوم اسپرم X باشد، کودک دختر است.

لانه گزینی

تخمک در لوله ی رحمی برای حدود ۳ تا ۴ روز می ماند. ولی در ۲۴ ساعت از شروع باروری، فورا به سلول های متعددی تقسیم می شود.

برخی از زنان بعد از ۱ روز از زمان لانه گزینی، خونریزی خفیفی را تجربه می کنند. پوشش رحم ضخیم شده است و گردن رحم با کمی موکوس پلاک ریزش می کند.

هورمون های بارداری

هورمون بارداری که به نام hCG شناخته می شود از زمان لقاح در خون حضور دارد.  این هورمون در تست بارداری مشخص می شود. معمولا ۳ تا ۴ هفته از اولین روز آخرین قاعدگی زمان می برد تا سطح هورمون به اندازه کافی بالا باشد تا در این تست مثبت شود.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است