ریزش مو

ویتامین B6 و روی در درمان ریزش مو

بهمن ۱۹, ۱۳۹۵ الهام آقایی بهداشت و زیبایی نظرات

ریزش مو ممکن است برای بیشتر افراد ناراحت کننده باشد. معمولا افراد به مو توجه بیشتری دارند، به طوریکه ریزش یا نازک شدن مو ممکن است باعث خجالت و حتی عدم جذابیت آنها شود. خوشبختانه به برخی از علل ریزش مو می توان رسیدگی کرد. برای نمونه، براساس کلینیک مایو در ایالات متحده، کمبود موادمغذی می تواند موجب ریزش مو شود. دو ماده مغذی کلیدی و مهم برای سلامت موها، ویتامین B6 و روی است.


سلامت مو

موی معمولی و سالم چرخه ریزش و رویش طبیعی دارد. براساس دانشگاه کلمبیا، این چرخه با ریزش روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ تار مو همراه بوده، اما ریزش بیشتر از این میزان ناشی از عدم سلامت مو است. هرچند علل بسیاری برای ریزش مو وجود دارد، اما براساس متخصصان دانشگاه هاوایی در ایالت مانوا، تغذیه به شدت بر سلامت مو تاثیر گذار است. بنابراین در صورت کمبودهای تغذیه ای ممکن است ریزش موی شدیدی را تجربه کنید.


ویتامین های B و مو

ویتامین های B معروف به ویتامین های B کمپلکس با موهایی سالم و مستحکم در ارتباط است. بدن قادر به ذخیره یا ساخت این ویتامین ها در بدن نیست، بنابراین ویتامین های B به ویژه ویتامین B6 باید از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها دریافت شود. براساس مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، ویتامین B6 از طریق مرغ، بوقلمون، ماهی تن، سالمون، میگو، شیر و پنیر قابل دریافت است. همچنین از منابع گیاهی این ویتامین می توان به عدس ها، اسفناج، برنج قهوه ای، دانه آفتابگردان، آرد سفید و هویج اشاره کرد. ویتامین B6 همچنین در مولتی ویتامین ها و مکمل های ویتامین B وجود دارد.


روی و مو

براساس دانشگاه کلمبیا، روی یکی دیگر از موادمغذی برای کمک به حفظ سلامت مو است. کمبود این ماده معدنی در رژیم غذایی، ممکن است منجر به ریزش موی بیش از حد شود. همانند ویتامین B6، روی نیز در موادغذایی حیوانی از جمله گوشت، مرغ، پنیر و غذاهای دریایی وجود دارد. همچنین گیاهخواران می توانند از غلات کامل، حبوبات، دانه آفتابگردان و دانه کدو تنبل استفاده کنند.


ملاحظات

در صورت ریزش موی شدید حتما به پزشک مراجعه کنید. زیرا عوامل دیگری مانند اختلال تیروئید، کاهش وزن شدید و عدم تعادل هورمونی با ریزش مو در ارتباط است. همچنین قبل از استفاده از مکمل های ویتامینی یا مینرالی برای کاهش ریزش مو با پزشک خود مشورت کنید.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است