خورش کاری سبزیجات با زنجفیل و لپه

مهر ۱۱, ۱۳۹۵ سارا حاصلی غذاهای فرنگی زمان پخت : 50 دقیقه

ترکیب لپه و سبزیجات تازه یک خورش کاری خوشمزه برای هوای سرد است. می توان از هر سبزیجاتی استفاده کرد مثل سیب زمینی شیرین ، کدو حلوایی ، اسفناج و… در مورد تعداد فلفل ها هم نگران نباشید چون ترکیب سبزیجات و لپه تندی غذا را می گیرد.

  1. سیب زمینی را داخل یک کاسه کوچک ریخته و روی آن آب سرد بریزید. لپه را داخل یک ظرف بزرگ ریخته و تا نیمه با آب پر کنید و با انگشتان دست لپه ها رابشویید ( آب کدر می شود) آبکش کنید و چندبار تکرار کنید تا آب شفاف بماند .به لپه ها چهار فنجان آب اضافه کنید و روی شعله متوسط به بالا جوش بیاورید.کف روی آن را بگیرید. سپس سیب زمینی ها را آبکش کرده و به لپه ها اضافه کنید و بگذارید تا دوباره به جوش بیاید ، حرارت را کم کنید و بعد درب ظرف را بگذارید و حدود ۵ دقیقه صبر کنید.
  2.  به ترتیب گل کلم ، لوبیا سبز ، بادمجان ، هویج ، نمک و زردچوبه را اضافه کرده و به جوش بیاورید تا سبزیجات چنگال خور بشود و لوبیاها نرم اما ظاهری سفت داشته باشند ( حدود ۷ تا ۱۰ دقیقه دیگر)
  3. در این بین روغن را داخل تابه کوچکی روی حرارت متوسط به بالا گرم کنید ، زیره را اضافه کنید و حدود ۱۵ تا ۲۰ ثانیه تفت بدهید ، بعد سیر و فلفل را اضافه کنید تا سیرها طلایی شوند و بعد از ۱ تا ۲ دقیقه از روی حرارت بردارید.
  4. ترکیب سیر و فلفل و زیره را به سبزیجات پخته اضافه کنید و یک ملاقه از آب سبزیجات را داخل تابه بگردانید تا اگر ادویه ای مانده بود با آن ترکیب بشود و داخل ظرف بریزید.
  5. آرد ذرت را با ۳ قاشق غذاخوری از مایع سبزیجات داخل یک کاسه هم بزنید تا نرم شود و با زنجفیل و گشنیز به خورش اضافه کنید. حرارت را زیاد کنید ، درب ظرف را بردارید و گاهی هم بزنید تا سس غلیظ بشود و در صورت تمایل کره و آبلیمو اضافه کنید.

جزئیات غذا

مواد اولیه مقدار
1 سیب زمینی 1 عدد بزرگ خرد شده به قطعات 1.5 سانتی
2 لپه 1/2 فنجان
3 گل کلم 1 فنجان خرد شده به قطعات 2.5 سانتی
4 لوبیا سبز 1 فنجان خرد شده به قطعات 2.5 سانتی
5 بادمجان 1 عدد کوچک خرد شده به قطعات 1.5 سانتی
6 هویج 1 عدد متوسط خرد شده به قطعات 1 سانتی
7 نمک 2 قاشق چایخوری
8 زردچوبه 1/2 قاشق چایخوری
9 روغن کانولا 1 قاشق چایخوری
10 زیره سبز 1 قاشق چایخوری
11 سیر 4 حبه اسلایس شده
12 فلفل سبز 1 تا 3 عدد از هر نوعی که در دسترس است
13 آرد ذرت 1 قاشق غذاخوری
14 گشنیز 1/4 فنجان تازه و ساطوری
15 زنجبیل 4 برش خلالی
16 5 قاشق غذاخوری
17 کره حیوانی 1 قاشق چایخوری
غذاهای به روز