پنیر فتا
پنیر فتا

پنیر فتا

این پنیر در قدیم از شیر گوسفند گرفته می شده، ولی در فرم مدرن تر آن با شیر گاو جایگزین شده است.  البته نوع اصلی آن را برخی فروشگاه ها دارند و یا در کشورهایی مانند یونان و بلغارستان که از روش های سنتی برای تهیه ی پنیر استفاده می کنند عرضه می شود. این پنیر را می توان برای سالاد هم استفاده کرد.

کالری

یک برش از این پنیر وزنی حدود ۳۸ گرم دارد. شامل ۱۰۰ کالری است و ۷۱ درصد آن چربی است. به علت این که این پنیر از شیر گوسفند گرفته می شود، مقدار زیاد چربی دارد، پس کالری آن کمی بالاتر است.

درشت مغذی ها

کل محتوای چربی هر برش پنیر فتا ۸ گرم چربی دارد و حدود ۱۲ درصد ارزش غذایی توصیه شده ی روزانه. در حالی که، چربی اشباع آن ۶ گرم است یعنی حدود ۲۸ درصد. محتوای کربوهیدرات آن ۲ گرم است و در هر وعده ی این پنیر ۵ گرم پروتئین داریم. هر برش پنیر فتا ۳۴  میلی گرم کلسترول و ۴۲۴ میلی گرم نمک دارد. می توان کمی آن را با آب مخلوط کرد تا میزان نمک آن کم تر شود.

مواد معدنی

هر برش این پنیر ۱۸۷ میلی گرم کلسیم دارد و یا ۱۹ درصد میزان نیاز روزانه. کلسیم برای پیشگیری از پوکی استخوان، سرطان کولون، سردردهای میگرنی اهمیت دارد.  پنیر فتا فسفر بالایی دارد، ۱۲۸ میلی گرم و یا ۱۳ درصد ارزش غذایی روزانه. سایر مواد معدنی مهمی که در این پنیر وجود دارد آهن، منیزیوم، منگنز، سلنیوم و روی و پتاسیم است.

ویتامین ها

پنیر فتا ۰.۳ میلی گرم ریبوفلاوین دارد، ۱۹ درصد میزان توصیه شده روزانه و ۰.۶ میکروگرم ویتامین B12، ۱۱ درصد ارزش غذایی روزانه ی توصیه شده. این پنیر ویتامین A، تیامین، ویتامین B6، کولین،  نیاسین، فولات، ویتامین K، پنتاتنیک اسید و ویتامین E دارد.


ترجمه شده از وبسایت: www.livestrong.com

لبنیات