ads
هویج
هویج

هویج

هویج غذای مورد علاقه ی خرگوش ها می باشد!! ریشه ی آن رشد زیر زمینی دارد،  و از روی ظاهر دراز  و رنگ آن به راحتی قابل تشخیص است.

کالری و چربی

یک واحد هویج تقریبا ۱۲۸ گرم است که ۵۲ کالری دارد. هویج چربی  و کلسترول ندارد. به علت کالری و چربی کم، گزینه ی مناسبی برای کنترل وزن است. یک سبزی قابل دسترس و سالم و مقوی است، و به عنوان یکی از ۵ سبزی برگزیده ی غذایی در روز کاربرد دارد.

درشت مغذی ها

هویج مملو از کربوهیدرات است حدود ۱۲ گرم در هر واحد. از این میزان کربوهیدرات، ۴ گرم آن فیبر است. هویج شامل ۱ گرم پروتئین است. نمک کمی دارد، حدود ۸۸ میلی گرم.

ریز مغذی ها

هویج منبع غنی ویتامین A است. سایر ریز مغذی های هویج شامل کلسیم، تیامین، نیاسین، آهن و ویتامین B6  و ویتامین E و ریبوفلاوین و فولات و منگنز، ویتامین C و ویتامین K و کولین و فسفر و پتاسیم می باشد.

میزان قند

بار گلایسمیک  یک غذا میزان تبدیل سریع آن را به قند در بدن نشان می دهد. این مقدار برای هویج ۳ از ۱۰۰ است، که نشان می دهد که اثر کمی بر قند خون دارد. غذاهای با لود گلایسمیک پائین برای دیابتی ها مفید هستند و در رژیم های لاغری استفاده می شود.

مزایا

سطح بالای آنتی اکسیدان بویژه ویتامین A به بهبود وضعیت کلی سلامتی و کاهش خطر سرطان و بیماری های قلبی کمک می کند. اثر ویژه ای بر روی بینایی دارد. دوز بالای این ویتامین A،   کاروتنوئید را شامل می شود که در بهبود بینایی نقش دارد، بویژه برای دید در شب.  ریز مغذی گیاهی دیگری که در هویج وجود دارد به نام فالکارینول با حفاظت در برابر سرطان کولون ارتباط دارد.


ترجمه شده از وبسایت: www.livestrong.com

سبزیجات