سیلوستازول

پلتال – Pletal – سیلوستازول

دی ۱۱, ۱۳۹۷ نسخه

سیلوستازول – Cilostazol


توجه: تمامی داروهای ارائه شده تنها تحت نظارت و دستور مستقیم پزشک قابل استفاده می باشد، مطالب ارائه شده صرفا جهت کسب اطلاعات بیشتر می باشد.


موارد استفاده

سیلوستازول برای بهبود  علائم خاصی از اختلال در جریان خون پاها ( لرزش پاها ) استفاده می شود . سیلوستازول می تواند درد و گرفتگی ماهیچه که در حین تمرین یا راه رفتن رخ می دهد را کاهش دهد . درد همراه لرزش کاهش اکسیژن ماهیچه رخ میدهد . سیلوستازول می تواند جریان خون و میزان اکسیژنی که به ماهیچه میرسد را افزایش دهد . یک داروی ضد انعقادی و رگ گشاد کن است . عملکرد آن به صورتی است که مانع چسبیدن پلاکتها به هم میشود تا در نهایت لخته های مضر خونی ساخته نشود . هم چنین عروق خونی پاها را عریض  می کند . این دارو کمک می کند خون آسانتر در بدن جریان داشته باشد .

چگونه از پلیتال استفاده می شود ؟

قبل از شروع مصرف اطلاعات ارائه شده  توسط داروساز را مطالعه کنید و اگر سئوالاتی داشتید از پزشک یا داروساز بپرسید .

این دارو به صورت خوراکی و البته نه همراه با غذا و طبق دستور پزشک معمولا دو بار در روز و حداقل ۳۰ دقیقه قبل یا دو ساعت بعد از صبحانه و نهار باید مصرف شود . میزان دوز بستگی به شرایط بیماری ، پاسخ به درمان و داروهای دیگری که مصرف می کنید ، بستگی دارد . باید تمام داروهایی که مصرف می کنید را به پزشک اطلاع دهید که شامل تمام داروهای تجویزی ، غیر تجویزی و گیاهی می باشد.

از این داروها به طور منظم استفاده کنید تا بیشترین بهره را از آنها ببرید . هر روز یک زمان مشخص آنها را مصرف کنید .

ممکن است علائم شما طی ۲ تا ۴ هفته بهبود یابد اما برای بهره کامل ۱۲ هفته آن را مصرف کنید . در صورتیکه علائم بدتر شد و یا برطرف نشد پزشک را در جریان بگذارید


عوارض جانبی سیلوستازول

ممکن است سردرد ، اسهال ، آبریزش بینی ، سرگیجه رخ دهد . اگر این علائم ماندگار و بدتر شدند به دکتر یا متخصص دارویی تان اطلاع دهید . توجه داشته باشید پزشک با توجه به اینکه دارو برایتان سودمند باشد و عوارض جانبی کمی داشته باشد این دارو را برایتان تجویز کرده است . البته بسیاری با مصرف این دارو با عوارض جدی روبرو نمی شوند .  در صورت بروز عوارض جانبی جدی مثل ورم دست و پا ، کوفتگی ، خونریزی ، مدفوع سیاه و خونی ، استفراغ به شکل دانه های قهوه ، علائم عفونت ( مثل تب و یا کلو درد ماندگار ) بلافاصله به پزشک اطلاع دهید .

اگر عوارض جانبی دیگری مثل درد بازوی چپ ، فک و قفسه سینه ، احساس ضعف و غش ، ضربان قلب نامنظم ، سریع و ضربه ایی ، سرگیجه شدید ، اختلال در بینایی ، ضعف در یک طرف بدن ، لکنت زبان و سرگیجه داشتید بلافاصله کمک پزشکی بگیرید .

واکنش آلرژیکی شدید نسبت به سیلوستازول بسیار نادر است . به هرحال اگر علائم آلرژیکی شدید داشتید بلافاصله کمک پزشکی دریافت  کنید . علائم آلرژیکی شامل جوش های پوستی ، خارش ، تورم ( مخصوصا در زبان ، صورت و گلو ) ، سرگیجه شدید و اختلال در تنفس می باشد.

در اینجا لیست کاملی از عوارض جانبی ارائه نشده است اگر علائم دیگری داشتید پزشک یا داروساز را در جریان بگذارید.


احتیاط ها

قبل از مصرف سیلوستازول، اگر به این دارو یا داروی دیگری آلرژی دارید پزشک را در جریان بگذارید . سیلوستازول ممکن است حاوی ترکیبات غیر فعالی باشد که سبب واکنشهای آلرژیکی یا مشکلات دیگری شود . برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک تماس بگیرید. قبل از استفاده از این دارو پزشک را در جریان سابقه پزشکی خود ، مخصوصا وجود خونریزی حاد و فعال ( مثل زخم معده ، خونریزی مغزی یا چشمی ، اختلالات خونی ( مثل هموفیلی ، کاهش پلاکت خون ) ، بیماری قلبی ( مثل حمله قلبی ، درد قفسه سینه ، ضربان قلب نامنظم و سریع ، سکته ها و بیماری کلیوی ) قرار دهید .

این دارو ممکن است سرگیجه ایجاد کند الکل و ماریجوانا هم سبب سرگیجه میشود پس بهتر است بعد از مصرف از انجام کارهایی که به هوشیاری بالا نیاز دارد مثل رانندگی و کار با دستگاه خودداری کنید تا وقتی که بدون هیچ خطری بتوانید کارهای قبلی را انجام دهید . اگر ماریجوانا مصرف می کنید ، پزشک را در جریان بگذارید .

برای کاهش خطر حاصل از بریدگی هنگام کار با اشیای نوک تیز  مثل قیچی و ناخن گیر دقت کنید و از انجام ورزشهایی که تماس و ضربه در آنها زیاد است اجتناب کنید .

ممکن است این دارو سبب خونریزی معده شود مصرف همزمان این دارو با الکل خطر خونریزی معده را تشدید می کند پس مصرف نوشیدنیها را کم کنید از پزشک در مورد میزان مصرف بی خطر الکل همراه با این دارو اطلاعاتی بگیرید.

این دارو ممکن است بر ریتم قلب اثر بگذارد. طولانی شدن ریتم قلب  به ندرت می تواند سبب ضربان نامنظم قلب و مشکلات دیگری ( مثل سرگیجه و احساس ضعف ) شود و باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد.

ریسک طولانی شدن ریتم قلبی ممکن است در شرایطی با مصرف داروهای دیگر ممکن است تشدید شود. قبل از مصرف این دارو اگر هریک از مشکلات زیر برایتان اتفاق افتاد پزشک را در جریان بگذارید : مشکلات قلبی خاص ( اختلال قلبی ، ضربان قلب کند ، طولانی شدن ریتم قلبی در EKG  ) ، سابقه خانوادگی بیماری قلبی و مرگ ناگهانی عضوی از خانواده)

کاهش سطح پتاسیم یا منیزیم در خون ممکن است ریسک طولانی شدن ریتم قلبی را افرایش دهد . این ریسک زمانی بیشتر میشود که از داروهای خاصی ( مثل داروی ادرار اور) استفاده می کنید و یا مشکلات دیگری مثل تعریق بیش از حد ، تهوع یا استفراغ دارید . با پزشک راجع به بی خطر بودن این دارو مشورت کنید.

قبل از جراحی ،  مصرف داروهای خاص (تجویزی ، غیر تجویزی و گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک اطلاع دهید. افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس تر باشند مخصوصا تورم دست و پا طولانی شدن ریتم قلبی دیده میشود .

در طول دوره حاملگی در شرایطی که واقعا لازم است باید دارو مصرف شود البته در مورد فواید و خطرات دارو اطلاع کسب کنید . مشخص نیست این دارو از طریق شیردهی به کودک منتقل میشود پس قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید .


تداخلات دارویی

واکنش های دارویی ممکن است اثر بخشی و کارایی دارو را تغییر دهند و به این ترتیب ریسک عوارض جانبی بالا میرود. در اینجا اطلاعات کامل مربوط به واکنشهای دارویی ارائه نشده است . لیستی از داروهایی که مصرف می کنید را در اختیار پزشکتان قرار دهید . دوز هیچ دارویی را بدون تایید پزشک شروع نکنید و یا تغییر ندهید.

بعضی محصولات ممکن است با این دارو واکنشهایی داشته باشند : داروهای خواب اور ( مثل هپارین ، وارفارین ) ، داروهای ضد انعقادی دیگر مثل ( دی پریدامول ) ، تیپراناویر

این دارو اغلب اگر با داروهای دیگری استفاده شود خطر خونریزی را بالا می برد. داروهای ضد انعقاد خون ( مثل آسپرین ، کلوپیذورگرل ) از ان جمله هستند . دارو را طبق دستور پزشک مصرف کنید . اگر خونریزی غیر معمولی داشتید به پزشک اطلاع دهید . برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک تماس بگیرید .

برچسب های روی داروهای تجویزی و غیر تجویزی را به دقت مطالعه کنید زیرا بعضی از آنها حاوی مواد مسکن و تب  بر ( مثل آسپرین ، ایبوبروفن ، ناپروکسن ) هستند که  مصرف همزمان با سیلوستازول خطر خونریزی را بالا میبرد. به هر حال اگر پزشک دوز پایین اسپرین را برای پیشگیری از بیماریهای قلبی یا سکته ( معمولا ۸۱ – ۳۲۵ میلی گرم ) برایتان تجویز کرده است با دستور پزشک باید داروها را مصرف کنید و اطلاعات بیشتری از پزشک داروساز دریافت کنید .


دوز بیش از حد

اگر فردی دوز بیش از حد مصرف کرد و مشکلات جدی مثل اختلال در تنفس داشت با ۹۱۱ تماس بگیرید. علائم دوز بالا شامل سردرد شدید ، ضربان قلب نامنظم و سریع و سرگیجه است .

این دارو را در اختیار دیگران قرار ندهید. برای بهبود روند راه رفتن و کاهش درد در مورد تمرینات ورزشی با پزشکتان مشورت کنید.

تستهای آزمایشگاهی یا پزشکی باید به صورت دوره ایی انجام شود تا پیشرفت روند درمان و یا عوارض جانبی آن مشخص شود.

دوز فراموش شده

اگر دوزی را فراموش کردید هر زمان به یاد اورید بلافاصله انرا مصرف کنید . اگر نزدیک زمان مصرف بعدی است دوز فراموش شده را مصرف نکنید . دوز دارو را دو برابر نکنید .


شرایط نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید. در حمام نگهداری نکنید. دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید .  دارو را درون دستشویی نریزید . بعد از زمان انقضا مصرف نکنید . با داروساز و اداره حمل زباله برای دور ریختن ان مشورت کنید .


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط