توسیلیزومب تزریقی – Tocilizumab Syringe

دی ۱۱, ۱۳۹۷ نسخه

توسیلیزومب تزریقی – Tocilizumab Syringe

نام ژنریک: توسیلیزومب – TOCILIZUMAB

نام تجاری: آستمرا – Actemra


توجه: تمامی داروهای ارائه شده تنها تحت نظارت و دستور مستقیم پزشک قابل استفاده می باشد، مطالب ارائه شده صرفا جهت کسب اطلاعات بیشتر می باشد.


موارد استفاده

این دارو به تنهایی یا با داروهای دیگر برای درمان روماتیسم مفصلی متوسط یا حاد در افراد بزرگسال استفاده می شود . به کاهش  درد و تورم  در بیماری روماتیسم مفصلی کمک می کند . هم چنین برای درمان التهاب رگ های بزرگ استفاده می شود . به کاهش تورم عروق خونی کمک می کند تا جریان خون آسانتر به حرکت درآید .این دارو متعلق به مسدود کننده های IL-6 است . با مسدود کردن IL-6  عمل میکند و ماده ایی است که در بدن ساخته شده و سبب التهاب میشود .

چگونه از این دارو استفاده شود ؟

اصول راهنما و دستورات مربوطه را مطالعه کنید و قبل از شروع مصرف و یا استفاده مجدد با داروساز مشورت کنید . اگر در خانه میخواهید آن را مصرف کنید همه مراحل آماده سازی و استفاده را از متخصصین حرفه ایی و یا از روی بسته یاد بگیرید .

سی دقیقه قبل از استفاده از یخچال خارج کنید تا به دمای اتاق برسد . پروسه گرم شدن را با هیچ روش دیگری انجام ندهید مثلا  سرنگ  را در مایکرویو و یا در
آب گرم قرار ندهید . وجود هر گونه ذره یا تغییر رنگ محصول را کنترل کنید . اگر اینطور بود استفاده نکنید .

اگر از این دارو برای درمان روماتیسم مفصلی استفاده می کنید تزریق را زیر پوست طبق دستور پزشک انجام دهید که در ابتدا معمولا هر ۲ هفته و بعدا هر هفته یکبار خواهد بود .

اگر از این دارو برای درمان التهاب رگ استفاده می کنید زیر پوست طبق دستور پزشک تزریق کنید که معمولا یکبار در هفته خواهد بود .  روی شکم یا جلوی ران و قسمت بالای بازو به سمت خارج هم میتوان تزریق را انجام داد . قبل از تزریق محل ان باید با الکل استریل شود . هر بار محل تزریق را تغییر دهید تا پوست آسیب نبیند . روی خالها ، بریدگی ها ، کوفتگی و یا در قسمتهای قرمز و سفت و یا شکسته ی پوست تزریق نکنید .

در مورد نگهداری و یا دور ریختن مواد پزشکی موارد لازم را یاد بگیرید . میزان دوز بر مبنای وزن ، تستهای آزمایشگاهی و پاسخ به درمان است . به طور منظم از دارو استفاده کنید تا بهترین بهره را از ان ببرید . برای به خاطر سپردن روی تقویم  زمان تزریق را یادداشت کنید .

اگر شرایطتان بهتر نشد و یا حتی بدتر شد با پزشک درمیان بگذارید .


عوارض جانبی توسیلیزومب

ممکن است سردرد ، سوزش و خارش ، قرمزی و درد محل تزریق ایجاد شود . اگر این حالات بدتر شد بلافاصله به پزشک یا داروساز اطلاع دهید .

به خاطر داشته باشید برای بهبودی و کسب نتیجه دارو برایتان تجویز شده در صورتیکه که عوارض جانبی بیشتری اتفاق افتاد با پزشک مشورت کنید . بسیاری با مصرف دارو هیچ عارضه ایی را تجربه نمی کنند .

اگر عوارض حادی مثل دردهای شکمی و معده درد داشتید بلافاصله پزشک را در جریان قرار دهید .  واکنش آلرژیکی نسبت به این دارو بسیار نادر است اگر علائمی مثل خارش ، سوزش و تورم ( مخصوصا روی صورت ، زبان و گلو) و سرگیجه  شدید  و اختلال در تنفس داشتید بلافاصله با پزشک در میان بگذارید .  در اینجا لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی ارائه نشده است اگر اطلاعات و جزئیات بیشتری میخواهید از متخصص دارویی یا پزشک سئوال کنید .

در آمریکا با پزشک خود پیرامون عوارض جانبی صحبت کنید . ممکن است اطلاعاتی به سازمان غذا و داروی امریکا هم ارائه دهید .  در کانادا هم میتوانید با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید یا با اداره ی سلامتی ارتباط برقرار کنید .


موارد احتیاطی

قبل از استفاده  از این دارو در صورت وجود هر نوع آلرژی به این دارو و یا آلرژیهای دیگر به پزشک خود اطلاع دهید . ممکن است محصول حاوی ترکیبات غیرفعالی باشد که سبب واکنشهای آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود . با پزشک در این رابطه صحبت کنید .

قبل از استفاده سابقه پزشکی خود مخصوصا  دیابت ، عفونت ، مشکلات کبدی ، کم خونی و مشکلات سیستم عصبی ( مثل ام اس ، مشکلات شکمی و معده ( مثل زخم معده و دیورتیکول ) را به پزشک اطلاع دهید .

توسیلیزومب  می تواند امکان ابتلا به عفونتها را تشدید کند بنابراین دستها را به خوبی بشویید تا عفونت انتشار پیدا نکند . در تماس با افراد مبتلا به عفونت ( مثل آبله مرغان ، سرخک ، سل و آنفولانزا ) دوری کنید . در صورتی که در مناطق پر خطر  عفونی ( عفونتهایی از نوع بلاستومایوسیس ، کوکیدودمویکوسیس ، هیستوپلاسموسیس )  زنئگی می کنید یا قصد مسافرت به آنجا را دارید ، پزشک را در جریان قرا دهید . اگر با این عفونتها روبرو شده اید به پزشک اطلاع دهید .

بدون مشورت با پرشک واکسیناسیون یا ایمن سازی انجام ندهید . از افرادی که اخیرا واکسن زنده تزریق کرده اند( مثل واکسن آنفولانزا و موارد استشمامی درون بینی ) دوری کنید .

داروهایی که بر سیستم ایمنی اثر میگذارند مثل ( توسیلیزومب ) ممکن است ریسک سرطانهای خاص را افزایش دهند . اگر مبتلا به هر نوع سرطانی هستید پزشک را در جریان قرار دهید .

قبل از جراحی به پزشک یا دندانپزشک اطلاع دهید از چه داروهای ( تجویزی ،غیر تجویزی یا گیاهی ) استفاده می کنید .

در طول حاملگی در صورت لزوم و با مشورت با پزشک باید استفاده شود . در مورد فواید و مضرات دارو از پزشک اطلاعاتی کسب کنید .

مشخص نیست ایا دارو از طریق شیر مادر وارد خون کودک میشود .قبل از مصرف در طول شیر دهی با پزشک مشورت کنید .


تداخلات دارویی با توسیلیزومب

تداخلات ممکن است عملکرد دارو را تغییر دهد و یا ریسک عوارض جانبی را تشدید کند این سند حاوی اطلاعات کافی در این مورد نیست . لیستی از داروهایی که مصرف می کنید را در اختیار پزشک قرار دهید . بدون مشورت با پزشک دارویی را شروع یا قطع نکنید

بعضی داروها ممکن است با این دارو فعل و انفعالاتی داشته باشند که بر سیستم ایمنی تاثیر میگذارد ( مثل سرتولیزامب ، کورتیکواستروئید ها و پردنیزول )

این دارو میتواند روند برداشتن داروهای دیگر از بدن را تسریع کند در حالیکه بر کار آنها هم تاثیر گذار است . میتوان به آمپرازول ، وارفارین و داروهای کلسترول مثل اتروواستاتین ، لواستاتین ، سیمواستانین اشاره کرد .

این دارو ممکن است اثر بخشی داروی ضد بارداری هورمونی مثل قرصها و یا حلقه ها را کم کند که در نهایت سبب بروز حاملگی شود . بنابراین اگر از این دارو استفاده می کنید باید روشهای قابل اعتماد پیشگیری را هم استفاده کنید . هم چنین اگر علائمی مثل خونریزی داشتید نشان میدهید ابزار پیشگیری خوب عمل نکرده اند و باید پزشک را در جریان قرار دهید .


اوردوز یا استفاده با دوز بالا

اگر دوز بیش از حدی مصرف شد و علائمی مثل اختلال در تنفس داشتید با ۹۱۱ تماس بگیرید . در غیر این صورت با مرکز کنترل سم تماس بگیرید.

دارو را در اختیار دیگران قرار ندهید.

تستهای پزشکی و آزمایشگاهی ( مثل آزمایش کامل خون ، کارکرد کبد ، تستهای کلسترول ) باید قبل از شروع درمان انجام شود تا روند درمان به صورت دوره ایی کنترل شود . برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک تماس بگیرید .


دوز فراموش شده

برای کسب بهترین نتیجه تنظیم دوز دارو طبق دستور پزشک بسیار مهم است . برای دوز جدید با پزشک تماس بگیرید .


شرایط نگهداری

بسته اصلی را در یخچال و در دمای بین ۳۶ تا ۴۶ درجه فارنهایت ( ۲- ۳ درجه سانتیگراد ) دور از رطوبت نگه دارید . یخ نزند . در حمام قرار ندهید . دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید .

درون دستشویی و توالت نریزید و طبق دستور پزشک عمل کنید . بعد از زمان انقضا از ان استفاده نکنید و یا شرکت حمل زباله برای موارد دور ریختنی تماس بگیرید .


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط