قرص ترینتال – Trental Tablet

دی ۱۱, ۱۳۹۷ نسخه

قرص ترینتال – Trental Tablet

نام ژنریک: پنتوکسی فیلین – Pentoxifylline


توجه: تمامی داروهای ارائه شده تنها تحت نظارت و دستور مستقیم پزشک قابل استفاده می باشد، مطالب ارائه شده صرفا جهت کسب اطلاعات بیشتر می باشد.


از این دارو برای بهبود علائم بیماری جریان خونی در دستها و پاها ( زخم ماهیچه ای به واسطه بیماری انسداد سرخرگی ) استفاده می شود . پنتوسیفیلین میتواند سوزش و درد ماهیچه ایی و گرفتگی هنگام ورزش یا راه رفتن را برطرف کند . پنتوکسیفیلین به دسته ی دارویی به نام هموراژیک تعلق دارد . سبب میشود جریان خون در عروق باریک راحتjر حرکت کند . میزان اکسیژن مورد نیاز برای ماهیچه را در صورت نیاز بیشتر( مثل زمان ورزش ) فراهم می کند در نهایت فاصله و مدت زمان راه رفتن بیشتر میشود .

باید این دارو به صورت خوراکی همراه با غذا سه بار در روز و یا طبق تجویز پزشک مصرف شود .

هرگز این دارو را نجوید و یا خرد نکنید ، اینکار ریسک عوارض جانبی را بالا میبرد . هم چنین دارو را به دو قسمت تقسیم نکنید مگر اینکه پزشک یا داروساز دستور دهد  بدون خرد کردن آن را ببلعید .

دوز دارو با توجه به شرایط و پاسخ به درمان تجویز میشود . این دارو را به طور منظم استفاده کنید تا بیشترین بهره را از ان ببرید .برای نتیجه بهتر هر روز دارو را یک زمان مشخص استفاده کنید . حتی اگر احساس کردید بهتر شدید باز هم مصرف دارو را ادامه دهید . بدون مشورت با پزشک این دارو را قطع نکنید . بهبود علائم بین ۲ تا ۴ هفته اتفاق می افتد اما در بعضی موارد ممکن است ۸ هفته طول بکشد .

اگر علائم بدتر شد و یا ماندگار بود با پزشک  کنید .


عوارض جانبی

تهوع ، استفراغ ، ایجاد گاز معده ، اروغ و سرگیجه ممکن است رخ دهد . اگر علائم بدتر شد با پزشک یا داروساز مشورت کنید .

به خاطر داشته باشید پزشک برای اینکه دارو برایتان سود بخش باشد آن را تجویز کرده است . افراد بسیاری هم هیچ عارضه جانبی جدی تجربه نمی کنند . اگر عارضه جانبی جدی داشتید بلافاصله پزشک را در جریان بگذارید : ضربان قلب سریع و نامنظم ، کوفتگی و خونریزی آسان

اگر درد صدری داشتید بلافاصله به ان توجه کنید البته بسیار نادر است . واکنش آلرژیکی نسبت به این دارو بسیار نادر است . به هرحال اگر هر گونه واکنش آلرژیکی جدی مثل خارش ، سوزش و تورم ( مخصوصا روی صورت / زبان و گلو )  ، سرگیجه شدید و اختلال در تنفس داشتید بلافاصله  به پزشک اطلاع دهید . لیست کاملی از عوارض جانبی وجود ندارد . اگر علائم دیگری غیر از موارد بالا داشتید حتما پزشک را در جریان بگذارید . برای مشورت و دریافت توصیه ی پزشکی با پزشک تماس بگیرید

قبل از مصرف پنتوکسیفیلن اگر به این دارو یا به کافئین یا تئوفیلین آلرژی دارید به پزشک اطلاع دهید .ممکن است محصول حاوی ترکیبات غیرفعالی باشد که سبب بروز علائم آلرژیکی شود . برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید .  قبل از استفاده از این دارو سابقه ی پزشکی مخصوصا سکته ، خونریزی و یا مشکلات کبدی ، کلیوی یا چشمی ، جراحی مهم و زخم معده را به پزشک اطلاع دهید . ممکن است این دارو سبب سرگیجه شود .

الکل و ماریجوآنا هم سبب این مشکل میشوند . هنگام کار با دستگاه ، رانندگی و هر کاری که به هشیاری کامل نیاز دارد از این دارو استفاده نکنید . مصرف الکل را محدود کنید . اگر ماریجوآنا مصرف می کنید به پزشک اطلاع دهید . قبل از انجام جراحی به پزشک یا دندانپزشک اطلاع دهید از چه داروهایی ( تجویزی یا غیر تجویزی یا گیاهی ) استفاده می کنید . در طول حاملگی در صورت لزوم باید این دارو مصرف شود . در مورد عوارض جانبی و فوایدش با پزشک مشورت کنید . ممکن است دارو از طریق شیر مادر وارد بدن نوزاد شود . با پزشک برای مصرف در طول این دوره مشورت کنید .


تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است روند کار دارو را تغییر دهد یا عوارض جانبی را تشدید کند . در اینجا لیست کامل واکنشهای دارویی احتمالی ارائه نشده است . بدون دستور پزشک دوز دارو را تغییر ندهید ، افزایش ندهید و یا قطع نکنید . بعضی مواد با این دارو واکنش میدهند که میتواند سبب خونریزی و کوفتگی ( مثل داروهای ضد انعقادی کلوپیذوگرل ،NSAID، مثل ایبوبروفن / کتورولاک / ناپروکسن و رقیق کننده های خونی مثل وارفارین / دابیگاتران ) شود .

آسپرین میتواند ریسک خونریزی را بالا ببرد به هرحال اگر برای پیشگیری از حمله ی قلبی استفاده میشود ( ۸۱ – ۳۲۵ میلی گرم ) باید به مصرف ادامه دهید مگر اینکه پزشک دستور دیگری بدهد .

دوز بیش از حد

اگر با مصرف دوز بیش از حد علائمی مثل اختلال در تنفس داشتید با ۹۱۱ تماس بگیرید . در غیر اینصورت با مرکز کنترل سم بلافاصله تماس بگیرید . علائم دوز بالای مصرف به این ترتیب می باشد : گرگرفتگی ، سرگیجه ، صرع ناگهانی ، خواب آلودگی ، کاهش هوشیاری ، تب و برافروختگی است .

این دارو را در اختیار دیگران قرار ندهید .

تستهای آزمایشگاهی ( مثل آزمایش خون کامل ) باید مرتبا کنترل شود تا عوارض جانبی ان بررسی شود . برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید .

ایجاد تغییراتی در سبک زندگی ممکن است علائم زخم ماهیچه ایی را کم کند که شامل قطع مصرف سیگار ، تمرین ورزشی منظم و کاهش وزن می شود. در مورد تغییراتی در سبک زندگی با پزشک مشورت کنید که ممکن است برایتان مفید باشد .


دوز فراموش شده

اگر دوز دارویی را فراموش کردید بلافاصله بعد از به خاطر اوری آن را مصرف کنید . اگر نزدیک دوز بعدی بود طبق برنامه آن را مصرف کنید . دوز دارو را دوبرابر نکنید .


محل نگهداری

دارو را دور از نور و رطوبت نگهداری کنید . در حمام نگهداری نکنید . دارو را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید .

دارو را داخل دستشویی نریزید. بعد از تاریخ انقضای دارو از ان استفاده نکنید و برای دور ریختن دارو با داروساز مشورت کنید یا از شرکت حمل زباله کمک بگیرید .


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط