پلاویکس

پلاویکس – Plavix

دی ۵, ۱۳۹۷ نسخه

نام ژنریک: کلوپیدوگرل – Clopidogrel


توجه: تمامی داروهای ارائه شده تنها تحت نظارت و دستور مستقیم پزشک قابل استفاده می باشد، مطالب ارائه شده صرفا جهت کسب اطلاعات بیشتر می باشد.


پلاویکس برای پیشگیری از حملات قلبی و سکته ها در افراد مبتلا به حمله قلبی ( حمله قلبی اخیر ) ، سکته و یا بیماری عروق محیطی استفاده میشود . هم چنین همراه با آسپرین برای درمان درد قفسه سینه . حمله قلبی اخیر ، آنژین ناپایدار و و برای باز نگه داشتن عروق خونی و جلوگیری از تشکیل لخته خون بعد از اعمال جراحی استفاده می شود . پلاویکس مانع چسبیدن پلاکت ها به هم می شود تا لخته های خونی خطرناک ساخته نشود . این یک داروی ضد انعقاد خون است که به حرکت آرام جریان خون کمک می کند .

طرز مصرف پلاویکس

بروشور راهنمای دارو را از داروساز قبل از شروع مصرف بگیرید و مطالعه کنید. این دارو را به طور منظم استفاده کنید تا از ان بهره ببرید. دقت کنید هرروز یک ساعت مشخص آن را مصرف کنید .

دوز و طول درمان به شرایط پزشکی شما و پاسخ به درمان بستگی دارد اگر از این دارو برای پیشگیری از تشکیل لخته بعد از جایگذاری ایمپلنت و یا بعد از اعمال جراحی دیگر استفاده می کنید برای چند ماه تا چند سال ( با توجه به نوع عمل و نوع استنت ) بر اساس دستور پزشکتان این دارو را همراه با آسپرین استفاده کنید . برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از خطرات قطع ناگهانی با پزشک مشورت کنید . اگر بعد از بهبودی لازم است دارو مصرف شود . بدون مشورت با دکتر آن را قطع نکنید .

از خوردن میوه یا آب میوه گریپ فروت زمان مصرف این دارو خودداری کنید مگر اینکه پزشک معتقد باشد برایتان بی خطر است . این میوه عوارض جانبی دارو را تشدید می کند . برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید . اگر هنگام مصرف دارو دچار مشکل شدید و علائم شبیه حمله یا سکته قلبی داشتید ( مثل درد بازوی چپ ، احساس فشار در قفسه سینه ، کوتاه شدن تنفس ، تعریق غیر معمول ، احساس ضعف در یک سمت بدن ، لکنت زبان و اختلال ناگهانی در بینایی ) بلافاصله پزشک را مطلع کنید .


عوارض جانبی پلاویکس

خونریزی ، کوفتگی ، درد شکمی ، درد ، اسهال و یبوست ممکن است بروز کند . اگر این علائم را داشتید و بدتر شد با پزشک یا متخصص دارویی در میان بگذارید .

توجه داشته باشید پزشک برای بهبود شما این دارو را تجویز کرده است و اگر عوارض جانبی ان بیشتر بود نباید استفاده شود . البته در بسیاری از افراد عوارض جانبی پدیدار نمی شود . به احتمال کم ، خونریزی معده ، روده یا مغز ممکن است رخ دهد . البته به ندرت سبب اختلال خونی جدی میشود ( TPT ) .  علائم بلافاصله بعد از مصرف ممکن است رخ دهد . اگر این علائم را داشتید با پزشک مشورت کنید خونریزی شدید داخلی ، خونریزی کنترل نشده لثه یا بینی ، احساس ضعف شدید و غش کردن ، تپش قلب سریع ، مدفوع سیاه و خونی ، سرگیجه ، تب ، رنگ پریدگی شدید پوست ، لکه های پوست ، سردرد شدید و ناگهانی ، احساس خستگی غیر طبیعی ، استفراغ همراه با خون به شکل دانه های قهوه ، لکنت زبان ، اختلال بینایی ، تشنج ، زرد شدن چشم ، قرمز شدن پوست ، تغییر رنگ ادرار ، علائم مشکلات کلیوی  با پزشک مشورت کنید .

واکنش آلرژیکی شدید به این دارو بسیار نادر است . به هر حال اگر علائمی داشتید با پزشک درمیان بگذارید . این علائم به این ترتیب می باشد :  جوشهای پوستی ، خارش ( مخصوصا روی صورت ، زبان و گلو ) ، سرگیجه و مشکلات تنفسی

لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی در اینجا ارائه نشده است اگر مشکل دیگری برایتان پیش آمد با پزشک مشورت کنید . هم چنین می توانید از سایت سازمان غذا و داروی امریکا گزارشاتی در این رابطه دریافت کنید .

احتیاط ها

قبل از مصرف دارو در صورت بروز آلرژی به این دارو یا داروهای ضد انعقادی دیگر پزشک خود را مطلع سازید . ممکن است این ترکیب حاوی مواد غیر فعال دیگری باشد که سبب واکنشهای آلرژیکی یا مشکلات دیگر برای شما شود . با متخصص دارویی مشورت کنید . قبل از استفاده سابقه پزشکی خود مخصوصا خونریزی های داخلی ( مثل زخم معده ، خون در ادرار یا چشم ، جراحی اخیر ، آسیبهای وارده جدی ، ضربه ها ، بیماری کبدی و یا بیماری هموفیلی ) مربوط به خود را به پزشک اطلاع دهید . برای اینکه زخم شدن یا کوفتگی برایتان کمتر شود بهتر است هنگام استفاده از اشیا تیز و یا ناخن گیر دقت کنید و از ورزشهایی که برخورد و تماس در آن زیاد است اجتناب کنید .

قبل از عمل های جراحی یا کارهای دندانی به پزشک اطلاع دهید از چه داروهای تجویزی یا غیر تجویزی یا گیاهی استفاده می کنید . ممکن است پزشک از شما بخواهد حداقل ۵ روز قبل از جراحی مصرف دارو را قطع کنید. البته اگر مشکل قلبی دارید اول باید با متخصص قلب مشورت کنید . این دارو ممکن است سبب خونریزی معده شود . مصرف الکل همزمان با این دارو این خطر را تشدید میکند. پس مصرف نوشیدنی را محدود کنید و با پزشک و متخصص دارویی خود در مورد بی خطر بودن مصرف الکل همزمان با این دارو اطلاعاتی کسب کنید .  حین بارداری فقط تحت شرایط خاص با مشورت با پزشک و اطلاع از فواید و مضرات ان باید این دارو با احتیاط مصرف شود . اطلاعاتی در دست نیست تا نشان دهد آیا دارو از طریق شیر سینه به کودک منتقل می شود. قبل از شیردهی پزشک را در جریان بگذارید .


تداخلات دارویی پلاویکس

تداخلات دارویی ممکن است با فعل و انفعالاتی ریسک عوارض جانبی را تشدید کند.  در اینجا تمام واکنشهای احتمالی عنوان نشده است پس لیست کامل مربوط به داروهای تجویزی و غیر تجویزی و گیاهی را تهیه کنید و در اختیار پزشک خود قرار دهید . بدون تایید دکتر مصرف هیچ دارویی را شروع ، قطع و یا تغییر دوز ندهید .

اگر اخیرا اسپرین مصرف کرده اید با پزشک خود برای ادامه یا قطع مصرف پلاویکس با توجه به شرایط خاص خودتان ( آسپرین و کلوپیدوگرل ممکن است به صورت ترکیبی بعد از عمل استنت گذاری و یا مشکلات قلبی دیگر استفاده شود )  مشورت کنید اگر اخیرا هم از این داروها استفاده نکرده اید برای شروع مجدد با پزشک مشورت کنید .

داروهای دیگری میتواند با حذف کلوپیدوگرل از بدن تاثیر گذار باشد که بر کارایی این دارو هم ممکن است اثر کند . این موارد شامل کاهنده های اسیدی ( بازدارنده ی پمپ پروتون  PPIS ، مثل آمپرازول ، اسومپرازول ) ، فلاوکسامین ، فلوکسیتین ، سیمیتیدین ، فلوکونازول ، کپتوکون ازول ، وریکونازول ، اتراویرین ، فلبامات و تیکلوپیدین است .  در مورد داروهای دیگر هم از پزشک اطلاعاتی کسب کنید . نمونه هایی از  این دارو دازابویر ، رپاگلیدین است .

برچسبهای تمام داروهای تجویزی و غیر تجویزی را به دقت مطالعه کنید زیرا بسیاری از داروها حاوی مواد مسکن و تب بر هستند ( مثل NSAIDs و ایبوبروفن ، ناپروکسن یا آسپرین ) که ممکن است ریسک خونریزی یا اثرات ضد انعقادی هنگام استفاده ی همزمان با کلوپیدروگرل بالا ببرند . با پزشک خود از بی خطر بودن دارو سئوال کنید .


دوز بیش از حد پلاویکس

مصرف دوز بیش از حد پلاویکس سبب علائم حادی مثل اختلال در تنفس میشود که باید بالافاصله با ۹۱۱ تماس بگیرید .

نکات

هرگز مصرف این دارو را به دیگران توصیه نکنید .

تستهای آزمایشگاهی و بالینی ( مثل آزمایش کامل خون ) ممکن است به صورت دوره ایی انجام شود تا بهبودی یا عوارض جانبی دارو مشخص شود / برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک مشورت کنید .

دوز فراموش شده

اگر یک دوز را فراموش کردید هنگامی که به خاطر آوردید بلافاصله آن را مصرف کنید . اگر نزدیک دوز بعدی است آن را  به بعد موکول کنید  و دوزهای بعدی را در فواصل منظم استفاده کنید. دوز دارو را دوبرابر کنید.

شرایط نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت آن را نگه دارید . در حمام آن را قرار ندهید . پلاویکس را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید . دارو را در دستشویی نریزید یا آن را نشویید مگر اینکه  پزشک خواسته باشد. بعد از زمان انقضا دیگر از این دارو استفاده نکنید. برای دور ریختن دارو از متخصص دارویی اطلاعاتی کسب کنید یا از اداره  حمل زباله کمک بگیرید.


ترجمه شده از: webmd.com

مقالات مرتبط