پلورزی

پلورزی

آذر ۵, ۱۳۹۶ نسخه

پلورزی ( پلوریت ) – Pleurisy


پلورزی، التهاب پلور است ( لایه ی پوشاننده ی ریه ها و قفسه سینه)، که باعث درد تیز در زمان تنفس می شود. بیماری های بسیاری باعث پلورزی می شود، معمولا آنفلوآنزا و پنومونی عامل آن می باشد، ولی سل، آُسیب قفسه سینه، بیماری ریوی، سرطان، لخته های خون و اختلالات اتوایمیون مثل لوپوس و روماتیسم مفصلی هم ممکن است عامل بروز این بیماری باشد. پلورزی زمانی برطرف می شود که بیماری زمینه ای درمان شده باشد. در برخی موارد، پلورزی همراه با پلورال افیوژن رخ می دهد، افزایش ساخت مایع بین لایه های جنب که تنفس را دشوار می سازد.


علائم پلورزی

درد ناگهانی تیز  در زمان تنفس   که اغلب اولین نشانه ی پلِورزی است. ممکن است تنها زمانی رخ دهد که فرد عمیق تنفس انجام می دهد و یا سرفه کند و یا ممکن است  در زمان سرفه کردن و یا تنفس عمیق بدتر شود. درد ممکن است به شانه ها و یا پشت هم پخش شود.


میزان شیوع

پلورزی خفیف یک عارضه ی شایع برای عفونت های تنفسی است.  افراد بسیاری هر ساله به پلورزی مبتلا می شوند.


درمان پلورزی

درمان پلورزی به عامل ایجاد آن بستگی دارد. اگر در اثر ویروس ایجاد شود، معمولا درمانی لازم نیست. اگر در اثر عفونت باکتریایی باشد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. اگر در اثر لوپوس یا بیماری خودایمنی رخ دهد، ممکن است کورتیکواستروئید استفاده شود. پزشک ممکن است برای تسکین درد در زمان تنفس، مسکن تجویز کند.


مراقبت شخصی

استراحت کافی لازم است. استفاده از استامینفن و یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی NSAIDs مثل ایبوپروفن برای  درد قفسه سینه.


این وضعیت در موارد زیر بدتر می شود

  • استعمال دخانیات
  • مواد شیمیایی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود

اگر مشکل تنفسی وجود دارد، لب ها و یا انگشتان کبود است، بیمار غش کرده است و یا درد ناگهانی، شدید و یا غیر قابل توجیه قفسه سینه وجود دارد، باید بیمار به اورژانس منتقل شود.

سوالاتی که ممکن است از پزشک پرسیده شود

  • آیا علت آن عفونت ریوی و یا مشکلات دیگری است؟
  • چه درمان هایی وجود دارد؟
  • آیا تست های دیگری مورد نیاز است؟

تشخیص

  • معاینه ی بالینی
  • شرح حال طبی
  • پزشک ممکن است آزمایشات خون، تصویر برداری از قفسه سینه با اشعه ایکس و یا سی تی اسکن برای یافتن علت زمینه ای پلورزی درخواست کند.

عوامل خطر


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط