عفونت قارچی ناخن

عفونت قارچی ناخن

شهریور ۱, ۱۳۹۵ نسخه

عفونت قارچی ناخن از مهمترین عفونت های میکروبیال هستند که بیشتر در افراد دچار نقص ایمنی و در بیماران مبتلا به دیابت قندی دیده می شود. معمولا ضایعات سفید رنگ و زرد رنگ دارد و ممکن است در بخش های مختلف بدن دیده شود، از جمله در ناخن.

عفونت قارچی ناخن زمانی رخ می دهد که قارچ به ناخن دست، ناخن پا، یا پوست زیر بستر ناخن سرایت کند. فانگای(جمع قارچ) می تواند با ایجاد برش های کوچکی روی پوست در اطراف ناخن شما یا از طریق شکافی بین ناخن و بستر ناخن شما به ناخن های شما حمله کند.

اگر شما سالم باشید، احتمالا یک عفونت قارچی مشکلاتی جدی برای شما ایجاد نمی کند. اما ممکن است ظاهر بدی داشته باشد یا موجب صدمه به ناخن و بستر ناخن شما شود.

در صورتی که به دیابت مبتلا  بوده یا این که دارای یک سیستم ایمنی ضعیف هستید، عفونت قارچی ناخن می تواند مشکلات جدی تری را به وجود بیاورد. اگر که شما یکی از این مشکلات را دارید، در مورد بهترین راه درمان عفونت ناخن با پزشک خود صحبت کنید.

مخمرها، کپک ها و انواع قارچ می توانند موجب بروز عفونت های قارچی ناخن شوند. بیشتر آن ها همان نوعی هستند که موجب بروز قارچ انگشتان پا می شوند.

قارچ ها در مکان های گرم و مرطوب بهتر رشد می کنند و می توانند از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. این احتمال وجود دارد که به واسطه ی  پای برهنه راه رفتن در حمام عمومی یا استخر یا استفاده مشترک از وسایل شخصی نظیر حوله و ناخن گیر به عفونت قارچی ناخن مبتلا شوید. اگر به قارچ انگشتان پا مبتلا هستید، این عفونت می تواند از پوست شما به ناخن سرایت کند.

ناخن دچار عفونت قارچی ممکن است زرد و سفید شده، ضخیم تر شده، خرد و تکه تکه شده و ممکن است از پوست هم جدا شود.

هنگامی که شما به عفونت قارچی ناخن مبتلا هستید، کفش پوشیدن، راه رفتن یا ایستادن به مدت طولانی می تواند ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد. همچنین قارچ می تواند به ناخن های دیگر یا پوست شما هم سرایت کند.

  • پزشک شما با نگاه کردن، ناخن های دچار عفونت قارچی را تشخیص داده، درباره علایم و سلامت شما سوالاتی می پرسد.
  • درمان عفونت قارچی ناخن به شما بستگی دارد. اگر که درمان نشود، از بین نخواهد رفت و ممکن است وخیم تر هم بشود.
  • اگر شما تصمیم به درمان عفونت قارچی ناخن دارید، می توانید یک داروی ضد قارچ بدون نسخه که به صورت کرم، محلول یا لاک ناخن موجود هستند، را امتحان کنید. همچنین پزشک شما می تواند یک داروی قوی تر تجویز کند. شما ممکن است برای یک هفته یا بیش از یک سال به مصرف این دارو نیاز داشته باشید. با این حال ممکن است که با مصرف این دارو عفونت از بین نرود.
  • قرص های ضد قارچ بهترین گزینه برای درمان عفونت های شدید قارچی ناخن هستند. اما ممکن است هزینه زیادی داشته باشند و عوارض جانبی جدی را به همراه داشته باشند. اگر که شما از این قرص ها استفاده می کنید، به منظور انجام آزمایش منظم باید به پزشک خود مراجعه کنید.
  • عفونت های قارچی ناخن اغلب پس از درمان باز می گردند. این مهم است که برای جلوگیری از آن، اقدامات لازم را انجام دهید.
  • قبل از خواب پاهای خود را با دقت بشوئید و خشک کنید.
  • صندل و یا کفش گشادی که اجازه خارج شدن رطوبت را می دهد، بپوشید. پیش از این که کفش ها را دوباره بپوشید، اجازه دهید که به مدت ۲۴ ساعت خشک شوند.
  • جوراب بپوشید و در صورتی که پاهای شما بوی عرق گرفتند، آن ها را عوض کنید.
  • دیگران را در استفاده از سوهان ناخن، جوراب، حوله و یا سایر وسایل شخصی خود سهیم نکنید.
  • در اماکن عمومی مرطوب نظیر رختکن لباس یا حمام، دم پایی و یا صندل بپوشید.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط