گاستروآنتریت ( التهاب معده و روده کوچک )

گاستروآنتریت ( التهاب معده و روده کوچک )

آگوست 21, 2016 نسخه

از جمله شایع ترین مشکلات عفونی در سیستم گوارشی، گاستروآنتریت می باشد که علل میکروبیال دارد. و معمولا خود را با اسهال و استفراغ نشان می دهد.

هنگامی که شما اسهال و استفراغ دارید، ممکن است گفته شود شما عفونت معده دارید. که به این حالت گاستروانتریت می گویند.

در گاستروآنتریت، معده و روده های شما تحریک  و ملتهب می شوند. علت آن معمولا ویروس و یا عفونت باکتریایی است.

علائم گاستروآنتریت

 در گاستروانتریت، علائم اصلی که ممکن است فرد به آن ها مبتلا شود، اسهال آبکی و  استفراغ می باشد. همچنین ممکن است شما درد شکم، کرامپ، تب، تهوع و سردرد داشته باشید.

به علت وجود اسهال و استفراغ ممکن است شما دچار کم آبی شوید. به علائم کمی آبی بدن توجه کنید، از جمله خشکی دهان، احساس  سرگیجه و اینکه واقعا فرد تشنه شود.  اگر هر یک از این علائم را داشتید به پزشک خود اطلاع دهید.


عفونت معده در  کودکان

کودکان ممکن است سریعا دچار کم آبی شوند، پس اگر کودک شما دچار عفونت معده است، مهم است که شما به نشانه هایی از قبیل تشنگی بیش از حد، خشکی پوست و دهان توجه کنید. اگر شما بچه دارید، به خشک بودن پوشک وی  دقت کنید.

اگر بچه ها گاستروانتریت دارند تا زمان بهبود علائم نگذارید به مدرسه بروند. قبل از آن که به کودک خود هر نوع دارویی بدهید، در مورد آن با پزشک مشورت کنید. داروهایی که برای کنترل اسهال و استفراغ استفاده می شوند، معمولا به بچه های زیر ۵ سال داده نمی شوند.

برای کمک به پیشگیری از عفونت روتاویروس ها – شایع ترین علت برای عفونت معده در اطفال- دو نوع واکسن وجود دارد و می توان آن ها را به شیرخواران تجویز کرد. در مورد این واکسن ها با پزشک خود مشورت کنید.


علل ایجاد گاستروانتریت چیست؟

 راه های بسیاری برای انتشار گاستروآنتریت وجود دارد:

  • تماس با هر فردی که ویروس دارد.
  • غذا و یا آب آلوده
  • عدم شستن دست ها پس از رفتن به حمام و یا تعویض پوشک
  • شایع ترین علت گاستروانتریت، ویروس است. عفونت معده می تواند در اثر انواع مختلف ویروس ها رخ دهد. انواع اصلی آن روتاویروس و نوروویروس هستند.

روتاویروس شایع ترین علت جهانی برای اسهال در شیرخواران و کودکان جوان می باشد. نوروویروس شایع ترین علت برای گاستروانتریت جدی است.

اگرچه متداول نیست ولی باکتری هایی از جمله اشرشیاکلی و سالمونلا هم می توانند عفونت معده بدهند. باکتری هایی همچون سالمونلا و کمپلیوباکتر شایع ترین باکتری های عامل گاستروانتریت در ایالات متحده آمریکا هستند و معمولا از راه مرغ پخته، تخم مرغ، و یا آب مرغ انتشار می یابند. سالمونلا می تواند از راه حیوان خانگی، خزندگان و یا مرغ زنده هم انتشار یابد.

باکتری دیگر، به نام شیگلا، معمولا از فردی به فرد دیگر انتقال می یابد و آب و غذاها را آلوده می کند.

انگل ها هم می توانند گاستروانتریت ایجاد کنند، ولی شایع نمی باشد. می توان ارگانیسم هایی از جمله ژیاردیا و کریپتوسپوریدیوم را  از استخرهای شنای آلوده و از آب آشامیدنی آلوده جدا کرد.

در بخش زیر سایر راه های نامعمول برای ابتلا به گاستروانتریت ذکر می شود:

  • فلزات سنگین ( از جمله آرسنیک، کادمیوم، سرب و  جیوه) در آب آشامیدنی
  • خوردن مقادیر زیادی غذاهای اسیدی، از جمله  مرکبات و گوجه فرنگی
  • سموم که ممکن است در غذاهای دریایی یافت شود.
  • داروهایی از جمله آنتی بیوتیک، آنتی اسید، ملین و داروهای شیمی درمانی

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط