گونوره در زنان

گونوره در زنان

آوریل 26, 2017 مهبد علوی گونوره در زنان

گونوره در زنان – (Gonorrhea (Female


نام دیگر آن اورتریت گونوکوکی است.


علایم گونوره در زنان

علائم گونوره شامل ترشحات واژینال زرد – سبز، ادرار دردناک، درد شکمی، درد در زمان نزدیکی، درد کمر، تهوع، استفراغ، تب، تورم و درد وولو، و خونریزی بین عادات ماهیانه است. گونوره از راه تماس جنسی پخش می شود و ممکن است درد رکتال، ترشح، خارش، خونریزی، حرکات روده ای دردناک بدهد. اگرچه نادر است ولی گونوره ممکن است از راه تماس جنسی دهانی با فرد مبتلا به عفونت،  آلودگی ایجاد کند.


مرور کلی

گونوره یک بیماری منتقل شونده از راه تماس جنسی است که در اثر باکتری به نام گونوره ایجاد می شود. این بیماری از راه  تماس جنسی واژینال، مقعدی و گاها دهانی منتقل می شود. بسیاری از زنان مبتلا به گونوره هستند ولی علائمی ندارند. علائم آن ممکن است خفیف باشد و شامل ادرار دردناک، ترشح واژینال و یا خونریزی بین عادات ماهیانه باشد. اگر این بیماری درمان نشود، گونوره ممکن است باعث بیماری التهابی لگنی و ناباروری شود. عوارض جدی ممکن است رخ دهد شامل آرتریت، زخم پوستی، التهاب مغز و یا کبد. زنان باردار مبتلا به گونوره می توانند در زمان تولد این عفونت را به نوزاد منتقل کنند و عفونت های چشمی، مفصلی و خون ایجاد شود. حدود ۶۰ درصد افراد مبتلا به گونوره، کلامیدیا هم دارند ( یک بیماری دیگر مقاربتی). برای درمان گونوره از آنتی بیوتیک استفاده می شود.


چه چیزی انتظار می رود

گونوره اغلب علامتی ندارد به این معنی که بیمار عفونت دارد ولی از آن بی اطلاع است. زمانی که علائم خودش را نشان می دهد، معمولا یک تا ۱۴ روز بعد از عفونی شدن فرد است. عفونت معمولا باعث ایجاد ترشحات واژن و ادرار دردناک می شود. اگر عفونت وارد لوله های فالوپ و تخمدان ها شود، ممکن است درد کمر، درد شکمی، تب، تهوع، و استفراغ بدهد. حتی بدون وجود علائم، گونوره ممکن است پخش شود و عوارض جدی تری بدهد مثل ناباروری و آرتریت. درمان با آنتی بیوتیک به درمان گونوره کمک می کند.


عوامل خطر

  • فردی که بیش از یک شریک جنسی داشته باشد.
  • عدم استفاده از کاندوم
  • تماس جنسی با فرد مبتلا به گونوره

درمان گونوره در زنان

آنتی بیوتیک برای درمان عفونت های گونوره استفاده می شود. باید  بیمار تمامی داروها را طبق دستور پزشک استفاده کند، تا عفونت عود نکند. در زمان مصرف آنتی بیوتیک بیمار نباید تماس جنسی داشته باشد، چون خطر پخش شدن عفونت وجود دارد. باید شرکای جنسی درمان شده باشند.


چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود

اگر هر علامتی دال بر بیماری منتقل شونده جنسی وجود دارد مثل ترشح واژینال و یا ادرار دردناک باید به پزشک اطلاع دهید. اگر تب و درد شکمی همراه با ترشح واژینال وجود دارد، باید اقدام طبی اورژانسی انجام شود.


سوالاتی که ممکن است از پزشک پرسیده شود

  • آیا گونوره عامل بروز علائم من است؟
  • آیا این بیمار مسری است؟
  • آیا این بیماری بر روی اندام های داخلی و یا باروری من اثری دارد؟
  • آیا درمانی لازم است؟

تشخیص

  • شرح حال طبی
  • معاینه ی بالینی و معاینه ی لگن
  • تست بررسی نمونه ی اورترا و یا گردن رحم ( سرویکس )

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط