درمان هورمونی برای بیضه های نزول نیافته ( کریپتورکیدیسم)

درمان هورمونی برای بیضه های نزول نیافته ( کریپتورکیدیسم )

بهمن ۱۷, ۱۳۹۵ نسخه مقالات نظرات

درمان هورمونی برای بیضه های نزول نیافته ( کریپتورکیدیسم )


هورمون گنادوتروپین کوریونیک (hcG) بیضه ها را تحریک می کند تا از خود تستسترون آزاد کنند، و در نتیجه بیضه های نزول نیافته ی کودک ممکن است روند نزولی خود را از شکم به کیسه های بیضه کامل کنند.

عموما این هورمون در داخل عضله تزریق می شود، مثلا در باسن و ممکن است روزانه و یا هفتگی تجویز شود.

چرا این هورمون لازم است؟

پزشک معمولا این هورمون را  بدین منظور استفاده می کند تا ببیند آیا جراحی لازم است یا که خیر. اگر با درمان هورمونی بیضه ها نزول یافتند، ممکن است جراحی لازم شود. اگر بیضه ها نزول پیدا نکردند،  جراحی لازم می شود.

همچنین این هورمون بیضه ها را تحریک می کند تا بزرگ تر شوند و عروق خونی آن ها بیشتر رشد کند. ممکن است جراحی زمانی راحت تر شود که بیضه ها بزرگ تر باشند و خونرسانی آن ها بهتر شده باشد.

وقتی  که بچه با این هورمون درمان می شود، ممکن است بیضه ها در بخشی از مسیر یا برای زمان کوتاهی نزول پیدا کنند. این حالت هم می تواند کمک کننده باشد، چون بیضه ممکن است در وضعیتی نزول کند که درمان آن با جراحی آسان تر شده باشد.

هورمون درمانی به تنهایی بیضه ها را تحریک می کند تا روند نزول خود را به اسکروتوم ( کیسه های بیضه) تکمیل کنند که این آمار شامل ۲۰ تا از ۱۰۰ مورد تحت درمان می باشد. ولی بیضه ها ممکن است دوباره به داخل اسکروتوم برگردند. این حالت بیشتر زمانی رخ  می دهد که بیضه ها در وضعیت بالا  قرار داشته باشند، مثلا کانال اینگوئینال و یا شکم.

عوارض جانبی

تمام داروها به هر حال  عوارض جانبی را از خود بر جای می گذارند. ولی بسیاری از افراد این عوارض را حس نمی کنند و یا با آن ها کنار می آیند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است