سبزی های قاصدک

فواید سبزی های قاصدک

بهمن ۱۳, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

سبزی های قاصدک میزان کالری پایینی دارند، به طوریکه مصرف ۲ فنجان از این سبزی ها حاوی تنها ۵۰ کالری است. همچنین سرشار از ویتامین ها و موادمغذی مهم برای حفظ سلامتی بوده، به طوریکه اضافه کردن این سبزی ها به رژیم غذایی فواید بسیاری برای بدن دارد.


لوتئین و زیگزانتین

سبزی های قاصدک سرشار از لوتئین و زیگزانتین می باشند، این دو ماده مغذی برای سلامت بینایی مهم است. براساس وزارت کشاورزی امریکا، ۲ فنجان از سبزی های قاصدک ۱۵ میلی گرم لوتئین و زیگزانتین را برای بدن فراهم می کند. براساس انجمن اپتومتری امریکا، مصرف روزانه حداقل ۱۲ میلی گرم از این دو ماده مغذی باعث کاهش خطر ابتلا به آب مروارید و دژنراسیون ماکولا وابسته به سن می شود.


ویتامین A و ویتامین K

سبزی های قاصدک حاوی مقدار قابل توجهی از ویتامین A و ویتامین K است. این دو ماده مغذی بر خون تاثیرگذار است. ویتامین K باعث تنظیم تشکیل انعقاد خون می شود، همچنین ویتامین A از رشد سلول های جدید خون حمایت می کند. ویتامین A همچنین در عملکرد چشم نقش داشته و در حمایت از سیستم ایمنی موثر است. ویتامین K نیز به حفظ سلامت استخوان ها کمک می کند. یک فنجان از سبزی های قاصدک حاوی ۱۱,۱۷۷ واحد بین الملل ویتامین A و ۸۵۶ میکروگرم ویتامین K است. براساس انستیتوی پزشکی ایالات متحده، این میزان از سبزی قاصدک تمام میزان روزانه توصیه شده به این دو ماده مغذی را برای بدن فراهم می کند.


کلسیم و ویتامین C

سبزی های قاصدک منبع خوبی از ویتامین C و کلسیم به حساب می آیند. ویتامین C و کلسیم هر دو تاثیر مثبتی بر استخوان ها دارند. بدن برای حفظ تراکم استخوانی به کلسیم نیاز دارد، همچنین برای تولید کلاژن به ویتامین C وابسته است. ویتامین C باعث مقاومت استخوان ها در برابر آسیب ها می شود. این دو ماده مغذی هر دو در حمایت از ارتباطات سلول های عصبی و عملکرد سیستم عصبی نقش دارند. مصرف یک فنجان از سبزی های قاصدک ۲۰۶ میلی گرم کلسیم را برای بدن فراهم می کند و براساس انستیتوی پزشکی ایالات متحده تامین کننده ی ۲۱ درصد از نیاز روزانه بیشتر بزرگسالان است. همچنین مصرف همین میزان از سبزی های قاصدک حاوی ۳۹ میلی گرم ویتامین C می باشد که ۴۳ درصد از نیاز روزانه توصیه شده برای مردان و ۵۲ درصد از نیاز روزانه توصیه شده برای بانوان را فراهم می کند.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است