دلایل و درمان های حمله قلبی

دلایل و درمان های حمله قلبی

بهمن ۱۱, ۱۳۹۵ نسخه آنژین قلبی نظرات

دلایل و درمان های حمله قلبی

آنژین قلبی در اثر انسداد عروق کرونری و کاهش خونرسانی میوکارد ایجاد می شود. فرد مبتلا می بایست فورا در خواست کمک کند. آسپرین و قرص زیر زبانی در این زمان می توانند به بیمار کمک شایانی کنند.

بیشتر حملات قلبی ناشی از بیماری عروق کرونر قلب می باشند، یک بیماری که عروق کرونر را با پلاک های چرب، کلسیفیه مسدود می کند. در اوایل ۱۹۸۰ محققین تائید کردند که علت اصلی تقریبا تمام حملات قلبی، پلاک مسدود کننده نیست، بلکه علت آن تشکیل ناگهانی یک لخته خون در بالای پلاک است که موجب قطع جریان خون در یک رگ از پیش تنگ شده می شود.

فرآیند گام به گامی که موجب حمله قلبی می شود به طور کامل درک نشده است. اگر چه عوامل عمده خطرآفرین شناخته شده اند و بعضی از آن ها قابل کنترل می باشند. مهمترین این ها فشار خون بالا، کلسترل بالا، چاقی، استعمال دخانیات، دیابت و یک سبک زندگی بی تحرک می باشد. همچنین استرس ممکن است موجب افزایش خطر شود و فعالیت و هیجان می توانند به عنوان محرک یک حمله عمل نماید. دیگر عامل مهم خطر سابقه خانوادگی است. سابقه خانوادگی بیماری قلبی می تواند خطر ابتلا به بیماری را در مردان و زنان در سنین پایین افزایش دهد.


توصیه های مربوط به بیماری های قلبی

آیا پس از بیماری قلبی رابطه جنسی مجاز است؟

چهار سال قبل امتسبورگ آوا نماینده بیمه جیم ویرتز که اکنون ۶۵ سال دارد،  عمل جراحی بای پس سه گانه را پشت سر گذاشت. تنها ۱۰ روز بعد او در دفتر بود. سه هفته پس از آن او یک گواهی سلامت از پزشکان خود دریافت کرد که در آن ذکر شده بود او می تواند هر گونه فعالیت فیزیکی را به غیر از پارو کردن برف سنگین انجام دهد. ویرتز به توصیه آن ها عمل کرد و او و همسرش رابطه جنسی را از سر گرفتند.

مردان بالای ۵۰ سال با یک سابقه خانوادگی بیماری قلبی مستعد حمله قلبی هستند. تصور بر این است که سطوح بالای استروژن نسبتا خوب قبل از یائسگی از زنان محافظت می کند اما پس از یائسگی خطر حمله قلبی به طور قابل توجهی افزایش می یابد.


تشخیص حمله قلبی

یک متخصص قلب و عروق  آزمایشات گوناگونی را برای تشخیص یک حمله قلبی انجام می دهد. همچنین این آزمایشات می توانند نقاط انسداد را مانند آسیب بافتی شناسایی کند. نظارت بر فعالیت الکتریکی قلب به همراه آزمایش خون اطلاعات لازم را برای یک ارزیابی اولیه از وضعیت بیمار فراهم می کند. تصاویری از قلب و عروق کرونر که با آنژیوگرافی و اسکن رادیوایزوتوپ صورت می گیرد، نقاط دقیق آسیب و انسداد را مشخص می کنند. آزمایشات سونوگرافی که اکوکاردیوگرام نامیده می شوند، عملکرد قلب را ارزیابی می کنند. پزشک می تواند با چنین اطلاعاتی برای انتخاب درمان مناسب تصمیم گرفته و همچنین عوارض بالقوه را پیش بینی کند.


درمان حمله قلبی

حمله قلبی یک مورد اورژانسی است که باید سریعا با داروهای رایج درمان شود. در این حالت طب جایگزین نمی تواند با دارو و درمان ها با عمل جراحی رقابت کند. اگر چه این امکان وجود دارد که طب جایگزین در زمان های دیگر سهم با ارزشی را در پیشگیری از حمله قلبی و بهبود بیمار داشته باشد.

واکنش متعارف به حمله قلبی

قربانیان حملات قلبی معمولا در واحدهای ویژه مراقبت کرونری(CCU) برای حداقل ۳۶ ساعت بستری می شوند. دارو درمانی استاندارد، شامل موارد زیر است:

 • یک مسکن مانند مرفین
 • باز کننده عروق مانند نیتروگلیسیرین برای گشاد کردن عروق خونی
 • داروهای مسدود کننده بتا آدرنرژیک برای کند کردن ریتم و ضربان قلب
 • آسپرین برای کاهش فعالیت انعقادی

همچنین در برخی موارد داروهای از بین برنده لخته خون مانند TPI یا تنکتاپلس(تی ان کیس) تجویز می شوند.

این داروها در صورتی که پس از چند ساعت از آغاز حمله قلبی به بیمار داده شوند، بیشترین تاثیر را دارند. آنژیوپلاستی اورژانسی و جراحی محتمل ممکن است به منظور از بین بردن لخته، بازگشایی عروق مسدود و یا بای پس سرخرگ مسدود شده استفاده  شوند.

در گذشته در مرحله بحرانی حمله قلبی، بیماران این داروها را دریافت می کردند:

 • مسدود کننده های بتا برای کاهش سرعت قلب.
 • نیترات ها برای افزایش جریان خون قلب.
 • رقیق کننده های خون برای جلوگیری از لخته شدن بیشتر خون.

اگر قلب شروع به تپش بسیار سریع یا بسیار آرام نماید، ممکن است داروهای مختلفی به بیمار داده شود. این امکان وجود دارد که برای برخی از بیماران دستگاه تنظیم ضربان قلب مناسب باشد. اگر یک بیمار آریتمی خطرناک را که به عنوان فیبریلاسیون بطنی شناخته شده تجربه کند، ممکن است برای بازگرداندن ریتم طبیعی از شوک الکتریکی استفاده شود. بیمارانی که علایمی از نارسایی احتقانی قلب را نشان می دهند، انواع مختلفی از داروها را برای کاهش فشار بر روی قلب و ترغیب آن به تپش بیشتر دریافت می کنند. از افرادی که مرحله پس از حمله قلبی را سپری می کنند، خواسته می شود که هر چه سریع تر روی پاهای خود بایستند. انجام این کار احتمال تشکیل لخته خون در رگ های عمیق پاها را کاهش می دهد. این لخته ها می توانند از طریق سیستم گردش خون و ساکن شدن در ریه موجب ایجاد یک انسداد شود. ورزش سبک توصه می شود اما تحرک شدید خیر.

بهبود طولانی مدت از حمله قلبی نیاز به سازگاری روانی و سبک زندگی دارد. عاداتی که لازم است ترک شوند، شامل این موارد می شوند:

 • استعمال دخانیات
 • خوردن مشروبات الکلی
 • خوردن غذاهای با چربی بالا

بیشتر بازماندگان حمله قلبی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه روزانه یک قرص آسپرین را برای رقیق کردن خون مصرف می کنند. داروهای دیگر نیز ممکن است تجویز شوند، این امر بسته به بیمار است. برخی از بیماران برای بهبود جریان خون قلب در دراز مدت به روش های پیش رونده نیاز دارند.

دو نمونه از رایج ترین روش ها موارد زیر می باشند:

 • آنژیوپلاستی: یک روش با استفاده از سوند که عروق مسدود را به وسیله ی تجزیه پلاک ها باز می کند.
 • عمل جراحی بای پس عروق کرونر که جریان خون را به اطراف شریان مسدود شده انتقال می دهد.

سبک زندگی پس از حمله قلبی

ورزش های هوازی منظم تا حد زیادی شانس پیشگیری یا بهبود یک حمله قلبی را بالا می برد. اگر پیش از این به یک بیماری قلبی مبتلا بوده اید، یک تست استرس را در برنامه خود در نظر بگیرید. این تست می تواند به تعیین میزان ایمن بودن فعالیت ها کمک کند. بازماندگان حمله قلبی در طول اولین ماه بهبودی بیشتر برایشان ورزش گروهی توصیه می شود تا این که به تنهایی ورزش کنند. بسیاری از مراکز بهداشت و درمان و تفریح و سرگرمی برنامه های توانبخشی قلبی عروقی تحت نظارت پزشک را توصیه می کنند.

درمان ذهن/جسم پس از حمله قلبی

کاهش استرس ممکن است یکی از عوامل خطری باشد که شما می توانید با کنترل آن به جلوگیری از یک حمله قلبی و بهبودی کمک کنید. بسیاری از روش ها موجب افزایش آرامش شما می شوند که مدیتیشن، بیوفیدبک و یوگا از این موارد می باشند. همچنین آرامش به عنوان یک عامل تسکین دهنده درد می باشد که ممکن است انجام آن در طول دوره بهبود مورد تایید باشد. افراد با نگرش مثبت نسبت به بهبود تمایل دارند که آن را بسیار بهتر انجام دهند. این احتمال وجود دارد که شما به این نکته پی ببرید که یک روش خاص ذهن/جسم به شما در تمرکز بر افکار مثبت کمک می کند.

تغذیه و رژیم غذایی پس از یک حمله قلبی

اهداف اساسی یک رژیم غذایی سالم به حداقل رساندن نمک، شکر و چربی اشباع شده به منظور کنترل کلسترول، فشار خون و وزن می باشد. خوردن غذاهای سرشار از منیزیم نظیر آجیل، لوبیا، سبوس، ماهی و سبزیجات سبز تیره ممکن است به جلوگیری از حمله قلبی کمک کند. منیزیم با تثبیت ضربان قلب، کاهش انقباض عروق کرونر و مبارزه با بیماری هایی نظیر تصلب شریان و فشار خون بالا به طور مستقیم و غیر مستقیم از قلب محافظت می کند.

ادامه تغذیه و رژیم پس از یک حمله قلبی

شواهد زیادی نشان می دهد که ترکیبات شیمیایی ناپایدار که به عنوان رادیکال های آزاد شناخته شده اند با حمله به قلب و عروق کرونر و بالا بردن تصلب شریان بدن را بیشتر نصبت به حمله قلبی آسیب پذیر می کنند. رادیکال های آزاد را می توان با آنتی اکسیدان هایی نظیر ویتامین های A، C و E خنثی کرد. میوه ها، سبزیجات و غلات بسیاری از ویتامین های آنتی اکسیدانی را تامین می کنند. اسیدهای چرب امگا ۳ نیز به خاطر مفید بودن برای سلامت قلب با کاهش التهاب در بدن، توجه بسیاری را به خود جلب کرده اند. امگا ۳ در روغن زیتون، روغن کانولا، گردو و دانه کتان یافت می شود. در هر صورت اسیدهای چرب امگا ۳ احتمالا به این دلیل که در انواع خاصی از ماهی ها مثل ماهی آزاد، ماهی تن، شاه ماهی و گور ماهی یافت می شوند، شناخته می شوند. یک مطالعه که در سال ۲۰۰۶ نقطه عطفی بود، نشان داد که مصرف متوسط ماهی می تواند خطر مرگ ناشی از حمله قلبی را تا ۳۶ درصد کاهش دهد. همچنین خوردن سبزیجات ریشه دار نظیر هویج به جلوگیری از حمله قلبی کمک کند. این سبزیجات در دراز مدت کلسترول را پایین آورده و موجب کاهش فعالیت انعقادی خون می شوند.

درمان های خانگی پس از حمله قلبی

اگر در گذشته حمله قلبی داشته اید از قرص های ضد بارداری استفاده نکنید. زیرا آن ها احتمال لخته شدن خون را افزایش می دهند. یک حیوان خانگی بگیرید. صاحبان حیوان خانگی که دچار حمله قلبی شده اند احتمالا به علت کاهش سطح استرس سریع تر بهبود یافته و تمایل به زندگی در آن ها از افرادی که حیوان خانگی ندارند، بیشتر است. فقط مطمئن شوید که حیوان خانگی را انتخاب می کنید که متناسب با سبک زندگی شما باشد.


پیشگیری از حمله قلبی

با دوستان و خانواده در تماس باشید. تحقیقات نشان می دهد افرادی که از حمایت اجتماعی ضعیف تری برخوردارند، نسبت به بیماری های قلبی آسیب پذیرتر هستند. همچنین به دنبال راه هایی برای کنترل احساس خشم و خصومت باشید، این امکان وجود دارد که این احساسات خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش دهند. خطر حمله قلبی خود را ارزیابی کرده و تغییرات مناسبی را در رژیم غذایی و سبک زندگی اولیه خود اعمال کنید. با پزشک خود در مورد مصرف روزانه آسپرین صحبت کنید. مطالعات نشان داده است که این رژیم به طور قابل توجهی خطر ابتلا به حمله قلبی را کاهش می دهد. همچنین این احتمال وجود دارد که پزشک داروهای دیگری تجویز کند.

در موارد زیر، در مورد یک حمله قلبی با پزشک خود تماس بگیرید:

شما یا شخصی که شما همراه او هستید، علائم حمله قلبی را داشته باشید. سریعا درخواست کمک کنید. آنژین (گلو درد) شما دیگر با مصرف دارو تسکین نمی یابد، این حالت  می تواند نشان دهد که یک حمله قلبی در حال وقوع است. حملات آنژین شما مداوم، طولانی و شدید می شود. با وخیم تر شدن وضعیت آنژین خطر ابتلا به حمله قلبی افزایش می یابد. شما برای جلوگیری از حمله قلبی آسپرین مصرف می کنید و به نظر می رسد که مدفوعتان سیاه و قیری است. این حالت ممکن است نشان دهنده ی خونریزی دستگاه گوارش و نشانه ای باشد که آسپرین بیش از اندازه خون شما را رقیق کرده است.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است