زردی نوزادان و کودکان

زردی نوزادان و کودکان

بهمن ۵, ۱۳۹۵ نسخه زایمان نظرات

زردی نوزادان و کودکان


زردی می تواند در نوزادان، کودکان و بزرگسالان رخ دهد. زردی به خودی خود یک بیماری نیست اما یک ویژگی طبی است که در آن بیلی روبین به مقدار بیش از حد- یک ترکیب تولید شده بواسطه ی تجزیه هموگلوبین از سلول های خونی قرمز – در خون گردش می کند. اضافی بیلی روبین باعث می شود که پوست، چشم ها و غشاهای مخاطی دهان زرد رنگ شوند. به خاطر این که بیلی روبین توسط کبد تولید می شود، علائم زردی ممکن است آسیب به کبد را در بزرگسالان نشان دهد. اگر علت آن درمان نشود، ممکن است منجر به مشکلات کبدی شود.

در نوزادانی که تازه به دنیا آمده اند، زردی متداول است، به خاطر این که کبد اغلب در پردازش بیلی روبین کند است و به خاطر این که آن ها سلول های خونی اضافی قرمزی دارند که اندکی بعد از تولد شروع به تجزیه شدن می کنند. در  نوزادانی که  سالم هستند، زردی معمولا در حدود سه تا پنج روز بعد از تولد به اوج خود می رسد و سپس به خودی خود از بین می رود. در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، این حالت، زردی ناشی از تغذیه با شیر مادر نام دارد و می تواند تا دو تا سه هفته طول بکشد. زردی طی ۲۴ ساعت اول زندگی نرمال تلقی نمی شود و باعث می شود که متخصص کودکان تست هایی را برای کودک شما انجام دهد تا علت  آن را دریابد.

نوزادان اغلب قبل از این که از بیمارستان ترخیص شوند، تست سنجش بیلی روبین برایشان انجام می شود. اگر سطح بیلی روبین خیلی بالا باشد، ممکن است زیر نور مخصوص قرار داده شوند تا به آن ها در تجزیه ی  بیلی روبین کمک کند. مهم این است که بدانیم سطوح بسیار بالای بیلی روبین می تواند بر روی مغز اثر بگذارد، حالتی که  کرن ایکتروس خوانده می شود.

اگر نوزاد موقعی که ترخیص شد، مبتلا به زردی شود، مهم است که مطمئن شوید که تغذیه کافی دریافت می کند و از طریق پزشک نوزاد، پیگیری لازم را انجام دهید. اگر با تغذیه با شیر مادر مشکل دارید، مطمئن شوید که این مسئله را با پزشک در میان گذاشته اید. اگر  چه افراد ممکن است به شما بگویند که مواجهه کردن نوزاد با نور خورشید به از بین بردن زردی کمک خواهد کرد، ولی این امر معمولا ممکن نیست. نوزاد باید کاملا برهنه شود و در معرض آفتاب قرار بگیرد.

زردی در کودکان بزرگتر نرمال تلقی نمی شود. این امر می تواند سرنخی برای مشکلات ریوی، عفونت یا بیماری دیگری باشد. اگر متوجه آن شدید، باید نوزاد را به  نزد پزشک ببرید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است