پیری و پوست : تاثیرات پیری روی پوست

پیری و پوست : تاثیرات پیری روی پوست

مرداد ۱۱, ۱۳۹۵ نسخه سالمندی نظرات

پیری و پوست مساله ای است که همیشه با افزایش سن ذهن خیلی ها را در گیر می کند. در واقع پوست ما مورد لطف بسیاری عوامل در طی روند پیر شدن قرار میگیرد. مانند خورشید، آب و هوای نامطلوب، و عادات نادرست. اما می توانیم برای جوان نگه داشتن پوستمان قدم هایی برداریم.

نحوه پیر شدن پوست به عوامل بسیاری بستگی دارد؛ سبک زندگی، رژیم، ژنتیک، و سایرعادات شخصی. برای مثال، سیگار کشیدن موجب تولید رادیکال های آزاد می شود (مولکول های اکسیژنی که فعالیت بیشتری داشته و ناپایدار هستند.) رادیکالهای آزاد سلول ها را تخریب کرده و علاوه بر سایر مضرات باعث به وجود آمدن چروک های زودرس هم می شوند. دلایل دیگری هم وجود دارند، عوامل اولیه که در ایجاد چروک و لک های پوستی دخیل هستند شامل پیرشدن، در معرض نور خورشید و آلودگی بودن و از دست دادن محافظت زیر پوستی ) بافت چربی بین پوست و ماهیچه) هستند. سایر عوامل عبارتند از استرس، جاذبه، حرکات روزانه صورت، چاقی و خوابیدن به یک سمت خاص.

تغییرات پوستی حاصل از پیر شدن

با پیر شدن تغییراتی مانند موارد زیر رخ می دهند:

  • پوست زبرتر می شود.
  • دچار ضایعاتی مانند تومورهای خوش خیم می شود.
  • سست می شود. از دست دادن بافت الاستیک (الاستین) موجب شل شدن پوست می شود.
  • پوست نازک می شود که به علت نازک شدن لایه سطحی پوست به نام اپیدرم است.
  • شکننده می شود. به علت صاف شدن مرز میان اپیدرم و درم.
  • به سادگی کبود میشود، چرا که دیواره رگ های خونی نازک شده اند.
  • از دست دادن چربی زیر پوست در گونه ها، شقیقه ها، چانه، بینی، و چشم ها موجب شل شدن پوست و ایجاد ظاهری اسکلت مانند می شود.
  • تحلیل رفتن استخوانها، مخصوصا در اطراف دهان و چانه، پس از ۶۰ سالگی نمایان شده و چروک های اطراف دهان را موجب می شوند.
  • تحلیل رفتن غضروف بینی، موجب افتادگی بینی و تظاهر بیشتر استخوانهای آن می شود.

خورشید و پوست

در معرض نور خورشید بودن، مقصر اصلی در پیر شدن پوست است. با گذشت زمان اشعه فرابنفش خورشید، نوع خاصی از رشته های بافت پوست به نام الاستین را تخریب میکند. تخریب رشته های الاستین موجب شل شدن پوست می شود. پوست بیشتر کبود شده و زخم میشود و دیرتر هم التیام می یابد. اگرچه آسیب های نور خورشید در جوانی خود را نمایان نمی کنند اما در پیری تظاهر پیدا خواهند کرد.

هیچ چیز نمی تواند آسیب های نور خورشید را از بین ببرد. هر چند پوست می تواند خودش را التیام بدهد. هیچوقت برای آغاز محافظت از پوست در برابر نور خورشید و سرطان پوست دیر نیست. می توانید با ضدآفتاب زدن، کلاه گذاشتن، و دوری از نور خورشید تغییرات حاصل از پیری را به تعویق بیاندازید.

سایر تغییرات پوست

جاذبه، حرکات صورت و نحوه خوابیدن عوامل ثانویه ایجاد تغییرات پوستی هستند. زمانی که پوست خاصیت ارتجاعی خود را ازدست می دهد، جاذبه موجب افتادگی ابروها و پلک ها، سستی و پر شدن زیر گونه و فک، و لاله های گوش بلندتر می شود.

خطوط حاصل از حرکات صورت هم با از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست بیشتر خودنمایی می کنند. خطوط افقی روی پیشانی، خطوط عمودی بین ابروها، خطوط منحنی روی شقیقه ها،گونه ها و دور دهان به وجود خواهند آمد.

خطوط خواب حاصل ازنحوه قرارگیری سر روی یکی از پهلو های آن روی بالشت است و با شل شدن پوست بیشتر خودنمایی خواهند کرد. این خطوط از بالای ابروها تا شقیقه ها و همچنین روی گونه ها به وجود می آیند. خوابیدن به پشت مانع از تشکیل آنها شده و یا آنها را بهبود می دهد.

افراد سیگاری بیشتر از سایر افراد هم سن، میزان برابر قرارگیری در معرض نور خورشید چروک دارند.

در پیری خشکی و خارش دار بودن پوست طبیعی است. حدود ۸۵% افراد مسن دارای خارش زمستانی می شوند، چرا که گرمای داخل خانه خشک است. همچنین از دست دادن غدد چربی خشکی پوست را تشدید می کند. هر چیزی که به خشکی پوست کمک کند همانند استفاده بیش از حد از صابون ها و حمام آب داغ، مشکل را تشدید می کند. اگر پوستتان بسیار خشک و خارش دار است، به پزشک مراجعه کنید. چون این شرایط روی کیفیت خواب شما اثر گذاشته و موجب ناراحتی شده و یا حتی می تواند علامتی از یک بیماری باشد. برخی داروها هم خارش را بیشتر می کنند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است