اسیدهای آمینه

اسیدهای آمینه برای تولید کلاژن

دی ۳۰, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

اسیدهای آمینه مولکول هایی حاوی نیتروژن هستند که به عنوان اجزای ساختمان پروتئین ها محسوب می شوند. هر پروتئین دارای یک توالی منحصر به فردی از اسیدهای آمینه می باشد که ساختار و عملکرد آن را مشخص می کنند. بدن حاوی صدها هزار پروتئین مختلف است که هر یک از آنها کار خاصی را انجام می دهند. پروتئین ها به عنوان آنزیم ها، هورمون ها، مولکول های سیستم ایمنی، اجزای ساختاری و حمل و نقل های مولکولی به کار می روند. کلاژن یک پروتئین ساختاری است که یکی از فراوان ترین پروتئین ها در بدن به حساب می آید.


عملکرد

بافت همبند چارچوب ساختاری اندام های بدن، استخوان ها، چشم ها، تاندون ها، غضروف، پوست، رگ های خونی، عروق لنفاوی و ماهیچه ها را تشکیل می دهد. کلاژن پروتئین اصلی در بافت همبند است. کلاژن به فرم های مختلفی وجود داشته که البته به موقعیت آنها در بدن بستگی دارد. اگرچه اسیدهای آمینه برای ساخت تمام فرم های کلاژن در بدن استفاده می شوند، اما عملکرد و شکل نهایی مولکول های کلاژن با چگونگی تغییر آنها در طول فرآیند تولید مشخص می شود.


سنتز

کلاژن توسط سلول های خاصی به نام فیبروبلاست ساخته می شود. فیبروبلاست، فراوان ترین سلول در بافت همبند است. گلیسین، لیزین و پرولین اسیدهای آمینه اصلی در کلاژن می باشند که حداقل ۵۰ درصد از محتوای آمینو اسیدی آن را تشکیل می دهند.


تغییر اسید آمینه

یک سوم اسیدهای آمینه موجود در مولکول های کلاژن از گلیسین است. لیزین و پرولین نیز یک ششم دیگر محتوای آمینو اسیدی رشته های کلاژن را تشکیل می دهند. آنزیمی که لیزین و پرولین را به هیدوکسی لیزین و هیدروکسی پرولین تبدیل می کند به ویتامین C به عنوان یک کوفاکتور نیاز دارد. بنابراین کمبود ویتامین C، تبدیل لیزین و پرولین را مهار و در تولید کلاژن تداخل ایجاد می کند. این تداخلات، زمینه ای برای بیماری اسکوروی بوده، به طوریکه بروز این بیماری به دلیل کمبود ویتامین C در بدن است.


منابع اسیدهای آمینه

گلیسین می تواند از کولین (یک نوع ویتامین B) یا از اسیدآمینه ترئونین یا سرین در بدن ساخته شود. همچنین تولید پرولین در بدن می تواند از اسیدهای آمینه گلوتامین و اورنیتین باشد. لیزین نیز یک اسیدآمینه ضروری بوده، به طوریکه بدن قادر به تولید آن در بدن نیست و باید از طریق منابع غذایی از جمله گوشت، ماهی، فرآورده های لبنی، حبوبات، جوانه گندم، میوه ها و سبزیجات دریافت شود. یک رژیم غذایی متعادل دربرگیرنده ی پروتئین کافی برای تامین نیاز بدن به لیزین، پرولین، گلیسین و سایر اسیدهای آمینه ی مورد نیاز برای ساخت کلاژن است.


ترجمه شده از وب سایت: wwwlivestrong.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است