درمان ندول تیروئیدی

درمان ندول تیروئیدی

دی ۲۲, ۱۳۹۵ نسخه ندول تیروئید نظرات

مروری بر درمان ندول تیروئیدی


درمان شما به چگونگی اثر ندول تیروئیدی بر شما بستگی دارد. اگر ندول تیروئیدی شما سرطانی نباشد ( خوش خیم باشد)، و هیچ مشکلی ایجاد نکند، پزشک شما پیش از این که هر کاری انجام دهد، ندول شما را به دقت بررسی می کند. اگر ندول تیروئید شما مشکلاتی را ایجاد کند، شما ممکن است نیازمند دارو درمانی و یا جراحی باشید.

داروهای ضد تیروئیدی و ید رادیواکتیو می توانند ندول های خوش خیم را درمان کنند، این ندول ها باعث می شوند که غده ی تیروئید مقدار بسیار زیادی هورمون تیروئیدی بسازد ( اختلالی که به نام پرکاری تیروئید و یا هیپرتیروئیدیسم نام می گیرد.) .

جراحی  معمولا تنها زمانی ضروری است که ندول تیروئید آن قدر بزرگ باشد که مشکلاتی را برای تنفس و بلع فرد ایجاد کند و یا وقتی که سلول های ندول تیروئیدی سرطانی باشند. پس از آن که ندول تیروئیدی سرطانی با روش جراحی برداشته می شود، شما ممکن است به ید رادیواکتیو برای تخریب هر نوع بافت تیروئیدی و یا سلول سرطانی که همه ی این مشکلات را ایجاد کرده است نیاز داشته باشید. اگر کل غده ی تیروئید شما برداشته شود، نیاز است که داروی هورمونی تیروئیدی برای بقیه ی عمر بگیرید.

درمان های اولیه

هنگامی که شما می دانید که ندول تیروئید دارید، گزینه های درمانی پیش روی شما شامل موارد زیر است:

پیگیری

اگر ندول تیروئید سرطانی نباشد، پزشک شما ممکن است چک کردن دوره ای هر ۶ تا۱۲ ماه  را برای بررسی تغییرات در اندازه ندول تیروئید توصیه کند. بسیاری از ندول های تیروئیدی غیر سرطانی در همان اندازه می مانند و یا بدون درمان کوچک می شوند.

جراحی ( تیروئیدکتومی)

تمام ندول های تیروئیدی نیازمند جراحی نمی باشند. در موارد زیر شما نیاز دارید که برای برداشت بخشی از غده ی تیروئید و یا همه ی آن، جراحی انجام دهید:

  • اگر ندول شما سرطانی باشد و یا مشکوک به سرطان باشیم.
  • اگر ندول شما آن قدر بزرگ باشد که تنفس و بلع شما را با دشواری مواجه کرده باشد.

ید رادیواکتیو

ید رادیواکتیو ممکن است برای تخریب بافت تیروئیدی در  موارد زیر به کار برود:

  • ندول شما غیر سرطانی است ولی هورمون تیروئیدی بسیار زیادی می سازد و هیپرتیروئیدیسم می دهد. اگر شما به علت ندول،  مبتلا  به پرکاری تیروئیدی  باشید و باردار باشید، ایده ی خوبی نیست که برای شما درمان با ید رادیواکتیو انجام شود. پزشک شما ممکن است به جای ید رادیواکتیو ، جراحی  را پیشنهاد کند.
  • اگر شما ندول های متعددی داشته باشید ( گواتر مولتی ندولار) و جراحی برای شما مناسب نباشد، به علت آن که مشکلات دیگری هم دارید. ید رادیو اکتیو می تواند ندول ها را کوچک کند ولی پس از درمان ندول های شما ممکن است برگردند.

درمان در حال پیشرفت

اگر بخشی  یا تمام غده ی تیروئیدی شما نیازمند برداشت جراحی به علت سرطان باشد، ید رادیواکتیو ممکن است برای تخریب هر نوع بافت تیروئیدی و یا سلول  سرطانی که پس از جراحی باقی می ماند، استفاده شود.

اگر شما ندول تیروئید دارید:

  • تمام داروهای هورمونی تیروئیدی را که پزشکتان برای شما تجویز کرده در زمان مشابه در هر روز استفاده کنید و هیچ دوزی از دارو را فراموش نکنید.
  • توصیه های پزشک خود در مورد انجام آزمایش خون  برای بررسی سطح هورمون های تیروئیدی را گوش کنید.
  • اگر شما علائم پرکاری تیروئیدی را دارید، با پزشک خود تماس بگیرید، از جمله عصبانیت، تپش قلب، تعریق بیش از حد، و کاهش وزن. گاهی اوقات، پر کاری تیروئید در اثر مصرف داروهای هورمونی تیروئیدی ایجاد می شود و یا وقتی که سلول های غیر سرطانی شروع می کنند به ساخت مقدار فراوانی از هورمون های تیروئیدی.
  • اگر شما علائم کم کاری تیروئیدی را دارید با پزشک خود تماس بگیرید از جمله احساس خستگی،  احساس سرما، وقتی که بقیه افراد چنین احساسی ندارند، و  همین طور افزایش وزن. کم کاری تیروئید می تواند پس از آن که شما با ید رادیواکتیو و یا جراحی درمان شدید، ایجاد شود.
  • برنامه ی منظم چکاپ توسط پزشک انجام می شود. حتی ندول های تیروئیدی غیر سرطانی هم باید به طور منظم توسط پزشک بررسی شوند.

اگر ندول تیروئیدی بدتر شود، درمان می شود:

اگر ندول تیروئیدی بزرگ تر شود، پزشک شما ممکن است FNA  دیگری  را درخواست کند تا ببیند که آیا ندول سرطانی شده یا که خیر. اگر ندول سرطانی شده و یا ظاهر سرطانی دارد، پزشک شما شاید درمان جراحی را برای برداشت برخی و یا همه ی غده ی تیروئید پیشنهاد کند. ( تیروئیدکتومی).  شما ممکن است به ید رادیواکتیو هم نیاز داشته باشید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است