بارداری طبیعی و علائم آن

بارداری طبیعی و علائم آن

دی ۲۲, ۱۳۹۵ نسخه بارداری نظرات

بارداری طبیعی


حاملگی یک روند فیزیولوژیک است که در بدن مادر به دنبال رشد جنین رخ می دهد. اصطلاحات متعددی برای تعریف مراحل رشد در حاملگی به کار می روند. از نظر مامایی، سن بارداری یا سن قاعدگی، اولین روز آخرین قاعدگی حساب می شود( LMP).

سن حاملگی بر اساس هفته های کامل شده بیان می شود. شروع حاملگی ( بر اساس LMP) معمولاً ۲ هفته قبل از اوولاسیون است، اگر دوره ی قاعدگی ۲۸ روز منظم باشد.

سن قاعدگی بارداری ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته کامل می باشد.

تاریخ تخمینی (EDD) با اضافه کردن ۷ روز به اولین روز آخرین عادیت ماهیانه  و کم کردن ۳ ماه به اضافه ی ۱ سال حساب می شود( Naegele`s rule).

دوره ی بارداری را می توان به ۳ بخش تقسیم کرد و هر دوره شامل ۳ ماه تقویمی است که تریمستر نام دارد. سه ماهه ی اول بارداری را می توان به دوره های جنینی و رویانی تقسیم کرد. دوره ی رویانی در زمان باروری ( لقاح) شروع می شود ( سن رشد) یا در ۲ تا ۱۰ هفته از سن حاملگی. در این دوره اعضای بدن شکل می گیرند و در این دوره جنین به تراتوژن ها بسیار حساس است.

 • گراوید، به معنای بارداری است.
 • پاریتی، تعداد تولد ها است، قبل  و بعد از هفته ۲۰ بارداری.

چهار نوع تولد داریم:

 • تولد های فول ترم ( رسیده )
 • تولد های زودرس (پره ترم )
 • سقط ها: بارداری هایی که قبل از هفته ی ۲۰ ختم می شوند.
 • کودکان سلامت و زنده

تولد زنده وضع حمل هر کودکی است  که زنده بماند ، یعنی موارد زیر را داشته باشد، ضربان قلب، نبض طناب نافی، حرکات ارادی یا غیرارادی. شیرخوار از لحظه ی تولد تا ۱ سال کامل(۳۶۵ روز) یک انسان زنده حساب می شود.

شیرخوار نارس، به تولد نوزاد بین هفته های ۲۰ تا ۳۷ حاملگی گفته می شود( ۲۵۹ روز).

در زمان ترم، جنین معمولاً بالای ۲۵۰۰ گرم وزن دارد. بر اساس عوامل مادری از جمله چاقی و دیابت، حجم مایع آمنیوتیک و عوامل ژنتیکی و نژادی، کودک ممکن است از حد انتظار کوچکتر یا بزرگتر باشد. بنابراین، پزشک باید بر اساس داده های مشاهده ای بلوغ جنین را مشخص کند. بلوغ ریه های جنین بعد از هفته ی ۳۹ بارداری رخ می  دهد اما در طی بررسی مایع آمنیوتیک با روش آمنیوسنتز مشخص شده که می تواند در سن حاملگی کمتری هم رخ دهد.

شیرخوار دیررس(پست ترم) بعد از هفته ی ۴۲ بارداری(۲۹۴ روز) متولد می شود.

تولد کودک ماکروزوم یا جنین بزرگ برای سن بارداری ممکن است با مرگ و میر بالایی همراه باشد.

در زمان ترم، حدود ۱۰ درصد کودکان تازه متولد شده وزن بالای ۴۰۰۰ گرم دارند و وزن ۱.۵ درصد آن ها بالای ۴۵۰۰ گرم است.

در زنانی که سابقه ی تولد جنین ماکروزوم یا دیابت قندی داشته اند، احتمال تولد جنین با سایز بزرگ وجود دارد. کودک با وزن کم برای تولد) LBW)  در هر سنی از بارداری و در هر وزنی در دوران کودکی، با وزن ۲۵۰۰ گرم یا کمتر از آن متولد می شود.

دوره های نئوناتال و پری ناتال

دوره ی نئوناتال از زمان تولد تا روز ۲۸ ام زندگی است. در این دوره، نوزاد تازه متولد وجود دارد. دوره ی پری ناتال از هفته ی ۲۸ ام حاملگی تا ۷ روز اول عمر است.

اساس تشخیص بارداری

بر اساس آمنوره ( قطع پریود شدن) و تست حاملگی مثبت می باشد.

یافته های بالینی در  بارداری

 • آمنوره قطع قاعدگی  به علت افزایش هورمون هایی است (استروژن و پروژسترون) که توسط جسم زرد تولید می شود.
 • تهوع و استفراغ یک علامت شایع است و  در ۵۰ درصد بارداری ها دیده می شود.  با  کم آبی ( از دست دادن آب بدن)، کاهش وزن همراهی دارد.
 • درد پستان  و تورم پستان هم دیده می شود. ترشح کلستروم (آغوز)  ممکن است وجود داشته باشد. دمای پایه ی بدن هم در بارداری افزایش می یابد.
 • تغییرات پوستی در بارداری شامل   کلوآسما ( تیرگی پوستی در پیشانی، پل بینی، استخوان های گونه ) و لینئا نیگرا ( افزایش هورمون محرک ملانوسیت) ، استریا ( خطوط عنکبوتی بر روی شکم مادر باردار) می باشد.
 • در این زمان لکوره ( یعنی افزایش ترشحات واژن ) هم مشاهده می شود.
 • درد لیگامان های رحمی هم ممکن است وجود داشته باشد.
 • البته مشهود ترین اتفاق در بارداری بزرگ شدن شکم است.
 • انقباضات رحمی بدون درد رحمی ( انقباضات برکسن هیکس )، به صورت سفت شدن یا فشار احساس می  شود. این انقباضات معمولاً در هفته های ۲۸ بارداری شروع می شود و با افزایش سن حاملگی به صورت منظم زیاد می شوند.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است